Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego nowy akumulator wybucha po tygodniu ?

cordoba_2004 11 Maj 2014 16:57 10407 46
  • #1 11 Maj 2014 16:57
    cordoba_2004
    Poziom 27  

Witam
    Mam problem po tygodniu użytkowania nowa centra futura wybuchła , wysadziło korek (wziernik w akumulatorze ) i dość pokaźnie został wybulony na boku. Elektrolit uległ rozbryznięciu wszędzie
    Akumulator kreci.

Miało to miejsce w samochodzie Cordoba 1.6 97 rok symbol silnika 1F.
    Bezpieczniki wszystkie sprawne, żaden nie spalony.
    Ładowanie akumulatora na na poziomie 14,3 V na wolnych obrotach.
    Śladów zwarcia w samochodzie nie ma żadnych .
    Samochód nie posiada żadnych zbędnych , urządzeń , żadnych zbędnych instalacji.
    Samochód goły taki jak fabryka dała.
    Rozrusznik kręci jak szalony.
    W samochodzie jest LPG ale też chodzi znakominicie.
    Co mogło być przyczyna takiego zachowania akumulatora?
    Kable WN ? przebicie ?
    Przeładowanie akumulatora?
    Spradzałem prądy pobierane przez większe urządzenia typu dmuchawy itd i żadnych dużych upływów.
    Na razie samochód pali ale strach tym jeździć ?
    Proszę napiszcie co sprawdzić ? gdzie szukać przyczyny ?
    Dziekuję za podpowiedzi.

0 29
  • Pomocny post
    #2 11 Maj 2014 17:04
    problem.z.ko
    Poziom 25  

Być może wadliwy akumulator. Takie też się zdarzają.
    Sprawdź ładowanie na wysokich obrotach - może dostawał za duże napięcie.
    Nie chce mi się wierzyć, że wszystkie bezpieczniki są całe. Ich wartości na pewno są
    odpowiednie?

0
  • #4 11 Maj 2014 17:09
    cordoba_2004
    Poziom 27  

72 amperogodziny centra futura . Bezpieczniki są jeszcze takie jak fabryka dała , bo samochód mam od nowości z polskiego salono i dziennie przejeżdża raptem może 5 km do pracy i z powrotem . 72 amperogodziny przy silniku 1.6 to chyba ciut za duży nawet.

A inna możliwość ? jakieś zwarcie?
    naprawdę wyciągałem każdy bezpiecznik i każdy jest w porządku.

0
  • #5 11 Maj 2014 17:11
    lukkii
    Poziom 15  

A w jakich okolicznościach wybuchł podczas jazdy?

0
  • Pomocny post
    #6 11 Maj 2014 17:14
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Masz przecież gwarancję, niech producent się martwi.
    Z opisu wynika że niedrożny jest (był) kanał odpowietrzający, stąd wyrzucenie wziernika z budowy.

Przy eksplozji (a sam taką zrobiłem iskrami z gumówki) obudowę rozrywa na strzępy.

0
  • Pomocny post
    #7 11 Maj 2014 17:18
    jaszto
    Poziom 22  

Myślę, że w tym feralnym ogniwie (celi) wystąpiło zwacie i akumulator ma napięcie znamionowe 10V. Alternator daje swoje 14,6V.
    Dla potwierdzenia tej teorii zaświeć światła mijania na zatrzymanym silniku i obserwuj, czy napięcie na akumulatorze spada do 12, czy do 10V.
    Powinieneś niezależnie od tego reklamować urządzenie.

1
  • Pomocny post
    #8 11 Maj 2014 17:20
    ToJestNick
    Poziom 29  

Jeżeli alternator jest sprawny, to bez względu na obroty ładowanie powinno być takie samo. Napięcie 14,4 to napięcie wręcz książkowe.
    Akumulator raczej wybuchł sam z siebie, wada fabryczna. Ostatnio coraz więcej trafia się wadliwych, gdyż jak wiadomo- teraz patrzy się na ilość, nie na jakość.
    Futura ogółem uchodzi za najawaryjniejszy akumulator Centry.
    Ciesz się, że podczas jazdy nie doszło do eksplozji, gdyż podczas ładowania akumulatora wydziela się wodór, który jest skrajnie łatwopalny i skutki mogły by być opłakane.

Sądzę, że napięcie na akumulatorze jest prawidłowe, gdyż samochód odpala, a przy 10V nie były w stanie kręcić. Zapewne zapchane było któreś odpowietrzenie, nastąpił wzrost ciśnienia i rozerwanie akumulatora, część elektrolitu wyciekła, część została, płyty dalej są w nim po części zanurzone i dlatego akumulator działa.

1
  • #9 11 Maj 2014 17:25
    cordoba_2004
    Poziom 27  

akumulator musiał wyburzyć wybuchnąć w trakcie jazdy bo tego korka oczka niestety nie ma nigdzie , a cała maska od spodu schlapana jest elektrolitem podobnie jak akumulator i okolice.
    Na razie kreci i wszystko jest w porządku ale i tak muszę reklamować.
    jednakże szukam innej przyczyny typu jakieś zwarcie w insstalacji itd ? Jest to możliwe?

0
  • #10 11 Maj 2014 17:28
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Ja jeszcze wrócę do pojemności AKU:

cordoba_2004 napisał:
    72 amperogodziny centra futura

A tutaj na forum SEAT'a, ktoś napisał, że akumulator masz za duży pojemnościowo:
    http://seat.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=29418

I tutaj:
    http://www.iparts.pl/auto-czesci/akumulator,s...2-1999-10,1-6-i-101km,104-93-5676-100042.html

Tylko, że w tym przypadku, akumulator może być niedoładowany, ale wybuch? Hmm. Być może wadliwy akumulator po prostu.

0
  • #11 11 Maj 2014 17:36
    cordoba_2004
    Poziom 27  

Kupuję trochę większe od 2000 roku , gdy zamontowałęm gaz kupuję większe akumulatory i bardzo ładnie pracowały,

0
  • Pomocny post
    #12 11 Maj 2014 17:46
    2293657
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Maj 2014 17:58
    ToJestNick
    Poziom 29  

Co najważniejsze, a nikt o tym nie napisał. Czymprędzej DOKŁADNIE zmyj elektrolit z maski i elementów karoserii, jeśli tego nie zrobisz, w krótkim czasie pojawi się korozja.
    Akumulatory teraz to tragedia... Centrę 55Ah reklamowałem kilkukrotnie, w końcu gwarancja wyszła, zakupiliśmy inny i problemów brak.

Winą wybuchu na pewno nie jest za duża pojemność akumulatora, to nie ma nic do tego.
    Jednakże faktycznie sprawdź ładowanie na wysokich obrotach, może regulator jest uszkodzony i daje zbyt duże napięcie.

0
  • #14 11 Maj 2014 18:22
    cordoba_2004
    Poziom 27  

Nie daje za wysokiego napięcia na wysokich obrotach.

1
  • #15 11 Maj 2014 18:31
    ToJestNick
    Poziom 29  

Skoro ładowanie jest OK, to jest jakaś wada fabryczna akumulatora, na gwarancję i koniec tematu :)

0
  • #16 11 Maj 2014 18:48
    vodiczka
    Poziom 42  

ToJestNick napisał:
    na gwarancję i koniec tematu

Może nie koniec, proszę autora aby nie zamykał tematu dopóki nie napisze jak załatwili reklamację w ramach gwarancji.

0
  • #17 11 Maj 2014 19:18
    cordoba_2004
    Poziom 27  

nic tam nie cuchnie siarkowodorem ani nie cuchło

Mam pytanie jak argumentować sprawę u sprzedawcy bo na pewno będzie ciężko to zareklamować

0
  • #18 11 Maj 2014 19:26
    domex32
    Moderator na urlopie...

Centra i varta skupuje stare akumulatory, wymieniają uszkodzone cele a resztę pakują w nowe obudowy i sprzedają w korzystnych cenach... porażka.

-1
  • #19 11 Maj 2014 19:28
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Najlepiej podjedź samochodem z tym akumulatorem do punkt sprzedaży. Niech sprzedawca opisze stan faktyczny, zrobi pomiary napięć, pobór prądu w stanie spoczynku i odeśle do producenta (hurtowni).

0
  • #20 11 Maj 2014 19:32
    olekt2002
    Poziom 28  

Panowie, krótko... .Jeżeli ładowanie nie przekracza 14,4V to akumulator nie ma prawa wybuchać... . Nie ma co dalej dywagować. Przyczyn należy doszukiwać się w fatalnej jakości akumulatorów. A sprawa reklamacji u sprzedawcy, to już inna bajka (droga przez mękę).

0
  • #21 11 Maj 2014 19:51
    cordoba_2004
    Poziom 27  

Był kupiony w najbardziej znanym portalu aukcyjnym.

0
  • #22 11 Maj 2014 20:04
    ToJestNick
    Poziom 29  

Kupowanie akumulatora na allegro? Dziwne... Może jeszcze powiesz, że wysyłkowo? Jeśli tak, to poczta mogła tak go wybełtać, że gwarancji Ci nie uznają. Ogółem czytając opinie tego akumulatora na internecie, sądzę, że jeszcze nie raz i nie dwa będziesz go reklamował.

Nie powiem, mam w domu do CB radia akumulator Centry, lecz wersja Standard 40Ah. Mimo, że pochodzi ze szrotu sprawuje się znakomicie, trzyma pięknie :) A po rozszyfrowaniu kodu wychodzi r.prod 2012 :)

0
  • #23 11 Maj 2014 20:04
    olekt2002
    Poziom 28  

cordoba_2004 napisał:
    był kupiony w najbardziej znanym portalu aukcyjnym

Nikogo to nie interesuje. To nie jest gwarant.

0
  • #24 11 Maj 2014 20:15
    2293657
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 11 Maj 2014 20:15
    rozales
    Poziom 24  

ToJestNick napisał:
    Kupowanie akumulatora na allegro? Dziwne... Może jeszcze powiesz, że wysyłkowo?

Też kupiłem akumulator na tym portalu, ale znalazłem sklep w swoim mieście i odbierałem osobiście.
    Jak poza tym oddać stary?

0
  • #26 11 Maj 2014 20:59
    rozales
    Poziom 24  

Żeby się nazbierało dużo wodoru to musiało być mocne gazowanie.
    Może regulator napięcia szwankuje czasami.
    Ja mam w gniazdku zapalniczki wskaźnik ładowania akumulatora.
    Polecam zamontować coś podobnego. Koszt to max. 20 pln.
    A jeśli chodzi o dobór pojemności akumulatora to polecam poczytać tutaj.
    http://www.akumulatory.auto.pl/porady
    Punkt 38.

0
  • #27 12 Maj 2014 00:12
    bruns
    Poziom 30  

Ostre gazowanie występuje nie tylko podczas ladowania dużym prądem , również podczas rozładowywania . Sam widziałem jak wyrwało górną pokrywę akumulatora w wyniku gwałtownego zgazowania gdy gość zrobił zwarcie kluczem od klemy plusowej do masy nadwozia .
    Sprawdź czy aku nie jest luźno zamontowany i klemą plusową na wybojach nie zwiera gdzieś do masy . Jak również czy gruby przewód plusowy do rozrusznika nie ma uszkodzonej izolacji i nie zwiera gdzieś do nadwozia .

0
  • #28 12 Maj 2014 09:46
    vodiczka
    Poziom 42  

bruns napisał:
    Sam widziałem jak wyrwało górną pokrywę akumulatora w wyniku gwałtownego zgazowania gdy gość zrobił zwarcie kluczem od klemy plusowej do masy nadwozia .

Tylko to "zgazowanie" to nie było wytworzenie mieszaniny piorunującej (wodór+tlen) a zagotowanie się elektrolitu wskutek rozgrzania prądem zwarcia.

0
  • #29 12 Maj 2014 10:51
    bruns
    Poziom 30  

cordoba_2004 napisał:
    futura wybuchła , wysadziło korek (wziernik w akumulatorze ) i dość pokaźnie został wybulony na boku. Elektrolit uległ rozbryznięciu wszędzie

Tak Vodiczka tylko nie wiadomo czy eksplodował wodór z tlenem czy tylko gwałtowny wzrost ciśnienia wyrwał oczko i rozpęczył obudowę . Raczej to drugie , bo wątpię aby nastąpiła eksplozja wodoru we wnętrzu akumulatora .

0
  • #30 12 Maj 2014 12:34
    ToJestNick
    Poziom 29  

Gdyby doszło do eksplozji wodoru skutki mogły by być bardziej opłakane, to jest fakt..

0