Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ustawianie prądów ws-304s - oraz w końcówce ldm-smx8

11 Maj 2014 17:33 813 1
 • Poziom 21  
  Witam, głupio mi bardzo o to pytać ale mam po naprawie kilka wzmacniaczy, których nie chciał bym ustawiać "na oko", dlatego prosił bym o parę podpowiedzi.

  Więc po kolei.
  Mam w domu obecnie dwa podobne wzmacniacze unitry
  czarnego ws304s i srebrnego pw7010. Jeden mój, kupiony na allegro, drugi brata, który przyniósł do wyczyszczenia. W środku jest dokładnie to samo. Na każdej sterującej płytce mam 3 potencjometry r152, r155 i r158, obydwa wzmacniacze wykazują drobne rozregulowanie, albo tylko mi się tak wydaje. W każdym razie na wyjściach zacisków głośników mam prąd stały w okolicach odpowiednio 0,2V i -0,2V a w drugim 0,3V i -0,09V i nie wiem czy to normalne. Dodatkowo przez nieuwagę jednej płytce spaliłem tranzystor t107 (bf457) no i mam dosyć wysokie napięcie w gniazdku bo prawie 240V, więc wypadało by sprawdzić prądy spoczynkowe , ponieważ jeden ze wzmacniaczy jest wyciągnięty ze strychu i z cała pewnością nie jest dostrojony do tak wysokiego napięcia (dodatkowo potrafi się wzbudzać) Na schemacie mam tylko podane napięcia zasilania , niestety brak punktów pomiarowych i napięć kontrolnych. Dlatego prosił bym o nakierowanie co powinno się zmienić i gdzie od r155 i analogicznie r158 i co od r152 i gdzie to mierzyć?

  Dodatkowo mam w domu końcówkę mocy powermixera ldm smx-8 po zwarciu głośnika. Spalone były wszystkie darlingtony, oraz prawie wszystkie oporniki na stronie druku poza dwoma ceramicznymi 5W. Wszystkie elementy wymienione na nowe, ale tranzystory końcowe są innego producenta. Czytałem na elektrodzie, że ten wzmacniacz ustawia się "na oko" czyli tak, żeby grał na ucho czysto a jak nie gra , żeby radiator nie parzył. Niestety nie znalazłem żadnej bardziej naukowej informacji jak ustawić prąd spoczynkowy, więc wolę zapytać. Wzmacniacz jest używany przez uczniów liceum do nagłaśniana apelów itp a nie chciał bym stale wymieniać tranzystorów. Ostatnio serwis wymienił elementy na odwal się i wzmacniacz zdecydowanie bardziej się grzał a rezystory 5w były każdy innego typu nie mówiąc już o tym , że przeżył tylko cztery apele.
  Do tego wzmacniacza jakoś nie mogę znaleźć czytelnego schematu. Opis płytki to 815510(to jest po dwóch stronach) a po stronie elementów na obydwu końcówkach jest jeszcze 002p4d
 • Poziom 13  
  kokodin napisał:
  ...na wyjściach zacisków głośników mam prąd stały w okolicach odpowiednio 0,2V i -0,2...

  ...Czytałem na elektrodzie, że ten wzmacniacz ustawia się "na oko" czyli tak, żeby grał na ucho czysto a jak nie gra , żeby radiator nie parzył...

  8-O "Na oko", to chłop umarł w szpitalu.
  Radzę powierzyć ten sprzęt w kompetentne ręce.