Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kosiarka traktorek husqvarna cth130 - sprzęgło załączania kosiska

12 Maj 2014 11:02 19560 13
  • Poziom 9  
    Witam
    Bardzo proszę o pomoc w sprawie naprawy mechanicznego (załączanego na linkę)(AYP?) sprzęgła załączania agregatu tnącego. Objaw był taki , że podczas podnoszenia dźwigni załączania napędu kosiska silnik wyhamowuje i gaśnie. Okazało się że po przesunięciu dźwigni sprzęgła koło pasowe napędu noży nie załącza się.
    Udało mi się rozkręcić sprzęgło lecz nie znalazłem żadnego schematu i zastanawiam się np. czy na tarczy powinny znajdować się jakieś okładziny. Może ktoś miał podobny przypadek i doradzi co z tym zrobić.

Z góry dzięki
  • Poziom 14  
    Witam kolego.
    I jak się sprawa rozwiązała?
    Bo sam mam problem z takim sprzęgłem. Tyle tylko, że u mnie po załączeniu i i ruszeniu w trawę zaczyna się ślizgać.
    Tak czy inaczej, muszę je rozebrać.
    I jak z tymi okładzinami? Są czy nie?
  • Poziom 23  
    Nie ma to jak najwyższa półka husqvarna .... Posiada takie samo sprzęgło jak w partnerze i większości marketowki .....
    1. Jest cierne stalowe, z hamulcem ciernym stalowym...
    2. W.w. sprzęgło nie posiada w.g. mnie kat. części.
    3. Tylko nowe a koszt....
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Można troszkę pokombinować zanim kupi się nowe sprzęgło. Nie są to na pewno "wieczne" rozwiązania ale trochę pochodzi. Jak rozbierzesz sprzęgło to masz 2 tarcze. Na tej ząbkowanej w środku wytarł się wypust (pierścień). Można spróbować dorobić taki pierścień i zamocować go na tarczy. Ja wybrałem bardziej prymitywne rozwiązanie a mianowicie wytłoczyłem tę tarczę za pomocy prasy hydraulicznej tak aby dociskała do drugiej tarczy zewnętrzną częścią. Tarcza jest dość gruba więc pośmiga jeszcze jakiś czas.
    Powodzenia
  • Poziom 14  
    Dziękuję koledzy za takie zaangażowanie w temacie.
    Dziś udało mi się wykręcić sprzęgło i powiem jak jest zbudowane.
    Jest dwie tarcze. Jedna jest poprzez bolce i sprężynki połączona z kołem pasowym. Do niej poprzez dźwignię i trzy śruty w prowadnicach dociskana jest druga o średnicy 18 cm. Niestety podczas ekspluatacji pierwsza z drugą wytarły się.
    Niestety nie zgodzę się, że tam nie było żadnej okładziny gdyż za nowości podczas dużego obciążenia czuć było ze sprzęgła spalenizną i leciał dym. A raczej blacha o blachę by tak nie reagowały.
    W innym temacie znalazłem, że może tam być podkładka fibrowa. A z tego co czytałem to fibra właśnie jest na okładziny hamulcowe, sprzęgła. Więc będę musiał jeszcze poszukać
  • Poziom 23  
    Sprzęgło jest cierne stalowe nie posiada okładzin na 99%. Dym może pochodzić z paska. Zazwyczaj uszkadza się wieloklin na wewnętrznym talerzu , ktoś już o tym pisał.
    Załączenie polega na dociśnięciu talerza za pomocą trzech kulek ułożonych w "stożkowych" rowkach, po puszczeniu sprzęgło ma hamować noże.
    Czy to coś podobnego?

http://malyogrod.pl/pl/p/Sprzeglo-mechaniczne...07HRB,-M165107HRB,-M185107HRB,-M12597HRB/4162

http://moto-ogrod.bialystok.pl/pl/p/Sprzeglo-kompletne-do-traktorka-Partner/1096
  • Poziom 14  
    No niestety i tu maa

Dodano po 4 [minuty]:

No niestety i tu masz 100% racji. Tak to prawdopodobnie działa.
    U mnie wieloklin na talerzu jeszcze jest. Ale to już jego ostatnie chwile..
    I niestety dokładnie to takie sprzęgło jak pokazujesz..
    Muszę to jakoś doraźnie naprawić bo nie wytrzepię z rękawa 700zł
    Pozdrawiam i dziękuję za konkret info.
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    Niestety, ale kulki nie pomogą, tzn doraźnie na dwa trzy włączenia....
    Jest to kiepska konstrukcja zbyt mały zabierak (z blachy prasowanej) w stosunku do obciążenia. :( Teoretycznie były próby wykorzystania sprzęgła z klimatyzacji jako napęd, ale.... nikt w to nie wierzył i zaniechałem testów.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    Sprawę rozwiązałem.
    Na talerz została przynitowana okładzina ze starej tarczy sprzęgłowej.(jak znajdę chwilkę to wstawię fotki)
    Dodatkowo po obserwacji talerza na którym jest łożysko z wieloklinem, który jest już u mnie wyrobiony. Doszedłem do wniosku, że można go będzie zespawać ze współpracującym wałkiem i nie będzie to kolidować.
    Próba odpalenia i załączenia kosiska przebiegła pomyślnie.
  • Poziom 14  
    Dodaje obiecane zdjęcia.
    Trochę marnej jakości, bo miałem do dyspozycji tylko telefon.
    Ale najważniejsze, że mam teraz sprzęgło cierne, nie stalowe, ale tarczowe. I działa. :)

• Poziom 2  
    też miałem ten problem, jedno sprzęgło wymienili mi na gwarancji, nowe padło po 1 roku (do koszenia około 1 ha, kilka razy w roku), rozebrałem przetoczyłem okładziny z tarczy sprzęgłowej od URSUSA C-385, wrzuciłem luzem (bez nitowania) pomiędzy tarcze dociskowe i kosiłem już cały sezon bez problemów. całkowity koszt to 35 zł za tarczę plus tokarz. Polecam