Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kosiarka traktorek husqvarna cth130 - sprzęgło załączania kosiska

krik 12 May 2014 11:02 24366 13
    krik
    Level 9  
    Witam
    Bardzo proszę o pomoc w sprawie naprawy mechanicznego (załączanego na linkę)(AYP?) sprzęgła załączania agregatu tnącego. Objaw był taki , że podczas podnoszenia dźwigni załączania napędu kosiska silnik wyhamowuje i gaśnie. Okazało się że po przesunięciu dźwigni sprzęgła koło pasowe napędu noży nie załącza się.
    Udało mi się rozkręcić sprzęgło lecz nie znalazłem żadnego schematu i zastanawiam się np. czy na tarczy powinny znajdować się jakieś okładziny. Może ktoś miał podobny przypadek i doradzi co z tym zrobić.

Z góry dzięki
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    dominiks1
    Level 14  
    Witam kolego.
    I jak się sprawa rozwiązała?
    Bo sam mam problem z takim sprzęgłem. Tyle tylko, że u mnie po załączeniu i i ruszeniu w trawę zaczyna się ślizgać.
    Tak czy inaczej, muszę je rozebrać.
    I jak z tymi okładzinami? Są czy nie?
    1234
    Level 23  
    Nie ma to jak najwyższa półka husqvarna .... Posiada takie samo sprzęgło jak w partnerze i większości marketowki .....
    1. Jest cierne stalowe, z hamulcem ciernym stalowym...
    2. W.w. sprzęgło nie posiada w.g. mnie kat. części.
    3. Tylko nowe a koszt....
    User removed account
    Level 1  
    krik
    Level 9  
    Można troszkę pokombinować zanim kupi się nowe sprzęgło. Nie są to na pewno "wieczne" rozwiązania ale trochę pochodzi. Jak rozbierzesz sprzęgło to masz 2 tarcze. Na tej ząbkowanej w środku wytarł się wypust (pierścień). Można spróbować dorobić taki pierścień i zamocować go na tarczy. Ja wybrałem bardziej prymitywne rozwiązanie a mianowicie wytłoczyłem tę tarczę za pomocy prasy hydraulicznej tak aby dociskała do drugiej tarczy zewnętrzną częścią. Tarcza jest dość gruba więc pośmiga jeszcze jakiś czas.
    Powodzenia
    dominiks1
    Level 14  
    Dziękuję koledzy za takie zaangażowanie w temacie.
    Dziś udało mi się wykręcić sprzęgło i powiem jak jest zbudowane.
    Jest dwie tarcze. Jedna jest poprzez bolce i sprężynki połączona z kołem pasowym. Do niej poprzez dźwignię i trzy śruty w prowadnicach dociskana jest druga o średnicy 18 cm. Niestety podczas ekspluatacji pierwsza z drugą wytarły się.
    Niestety nie zgodzę się, że tam nie było żadnej okładziny gdyż za nowości podczas dużego obciążenia czuć było ze sprzęgła spalenizną i leciał dym. A raczej blacha o blachę by tak nie reagowały.
    W innym temacie znalazłem, że może tam być podkładka fibrowa. A z tego co czytałem to fibra właśnie jest na okładziny hamulcowe, sprzęgła. Więc będę musiał jeszcze poszukać
    1234
    Level 23  
    Sprzęgło jest cierne stalowe nie posiada okładzin na 99%. Dym może pochodzić z paska. Zazwyczaj uszkadza się wieloklin na wewnętrznym talerzu , ktoś już o tym pisał.
    Załączenie polega na dociśnięciu talerza za pomocą trzech kulek ułożonych w "stożkowych" rowkach, po puszczeniu sprzęgło ma hamować noże.
    Czy to coś podobnego?

http://malyogrod.pl/pl/p/Sprzeglo-mechaniczne...07HRB,-M165107HRB,-M185107HRB,-M12597HRB/4162

http://moto-ogrod.bialystok.pl/pl/p/Sprzeglo-kompletne-do-traktorka-Partner/1096
    dominiks1
    Level 14  
    No niestety i tu maa

Dodano po 4 [minuty]:

No niestety i tu masz 100% racji. Tak to prawdopodobnie działa.
    U mnie wieloklin na talerzu jeszcze jest. Ale to już jego ostatnie chwile..
    I niestety dokładnie to takie sprzęgło jak pokazujesz..
    Muszę to jakoś doraźnie naprawić bo nie wytrzepię z rękawa 700zł
    Pozdrawiam i dziękuję za konkret info.
    User removed account
    Level 1  
    1234
    Level 23  
    Niestety, ale kulki nie pomogą, tzn doraźnie na dwa trzy włączenia....
    Jest to kiepska konstrukcja zbyt mały zabierak (z blachy prasowanej) w stosunku do obciążenia. :( Teoretycznie były próby wykorzystania sprzęgła z klimatyzacji jako napęd, ale.... nikt w to nie wierzył i zaniechałem testów.
    User removed account
    Level 1  
    dominiks1
    Level 14  
    Sprawę rozwiązałem.
    Na talerz została przynitowana okładzina ze starej tarczy sprzęgłowej.(jak znajdę chwilkę to wstawię fotki)
    Dodatkowo po obserwacji talerza na którym jest łożysko z wieloklinem, który jest już u mnie wyrobiony. Doszedłem do wniosku, że można go będzie zespawać ze współpracującym wałkiem i nie będzie to kolidować.
    Próba odpalenia i załączenia kosiska przebiegła pomyślnie.
    dominiks1
    Level 14  
    Dodaje obiecane zdjęcia.
    Trochę marnej jakości, bo miałem do dyspozycji tylko telefon.
    Ale najważniejsze, że mam teraz sprzęgło cierne, nie stalowe, ale tarczowe. I działa. :)

Marcin583
    Level 2  
    też miałem ten problem, jedno sprzęgło wymienili mi na gwarancji, nowe padło po 1 roku (do koszenia około 1 ha, kilka razy w roku), rozebrałem przetoczyłem okładziny z tarczy sprzęgłowej od URSUSA C-385, wrzuciłem luzem (bez nitowania) pomiędzy tarcze dociskowe i kosiłem już cały sezon bez problemów. całkowity koszt to 35 zł za tarczę plus tokarz. Polecam