Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmniejszenie napięcia na grzałce (kablu sylikonowym grzewczy)

12 Maj 2014 11:31 1608 20
  • Poziom 11  
    Jak zmniejszyć napięcie na kablu grzewczym sylikonowym żeby się wolniej, mniej nagrzewał .
    Kabek ma 50W
    Potrzebuje do inkubatora do jaj kurzych .
    Temperatura po wyłączeniu termostatu jeszcze bardzo wzrasta i dlatego histereza jest bardzo duża.
    Gdy byłe zmuszony do podłączenia przetwornicy i słabego akumulatora (awaria prądu)zauważyłem ze histereza jest bardzo mała ,po zmierzeniu napięcia na przetwornicy pod obciążeniem było 110-125V
    W jaki sposób uzyskać takie napięcie z 230V
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.
    Opcje są dwie
    1) Autotransformator
    2) Regulator mocy, najlepiej grupowy ponieważ nie generuje zakłóceń. Sa dostępne gotowe moduły takich regulatorów.
    Wybór zależny od obecnej metody zasilania tego kabelka grzejnego.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Transformator ;)
    Możesz tu zastosować transformator z 230V na 110V (EU na US), których jest mnóstwo i bez problemu taki dostaniesz.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    A może tak banalnie diodę na napięcie rzędu 300 V? Można poszaleć z transilem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Taki regulator
    Zmniejszenie napięcia na grzałce (kablu sylikonowym grzewczy)
    Transformator taki do 60-80W to już drogo kosztuje.
    Podajcie jaką diodę zastosować, na ile dioda jest pewna i wytrzymała ?
  • Moderator Projektowanie
    Nic nam takie zdjęcie nie mówi. Chodziło mi o to, że układowi sterującemu może się "nie podobać" włączenie diody w szereg z grzałką. Ala jest to mało prawdopodobne, i trzeba by znać cały schemat.
    Próbuj z diodą nap. 1N4007, 1N4006.
    Dioda jest pewna i wytrzymała :D
    O ile nie zrobisz zwarcia.
  • Poziom 11  
    Układ jest na przekaźniku do 1000W wiec chyba nie będzie miał sprzeciwów .
  • Poziom 22  
    A jak nie dioda, która też była moim pierwszym pomysłem, to kondensator lub dławik. Drugie i trzecie rozwiązanie jest o tyle dobre że przenosi całą sinusoidę a nie tylko jedną połówkę.
  • Poziom 39  
    A do czego potrzebna jest "cała sinusoida" przy zasilaniu grzałki? Kondensator lub dławik zajmą trochę miejsca i zmienią charakter obciążenia. A transil można zastosować zgodnie z jego przeznaczeniem. Po przekroczeniu progu napięciowego nastąpi przewodzenie, lub w przypadku jednokierunkowego tak jak diodę. Ale wygląda na to, że dioda całkowicie się sprawdzi i jest łatwa do stosowania.
    mczapski napisał:
    A transil można zastosować zgodnie z jego przeznaczeniem. Po przekroczeniu progu napięciowego nastąpi przewodzenie, lub w przypadku jednokierunkowego tak jak diodę.

Obawiam się, że Twój pomysł polega na zastosowaniu transila całkowicie niezgodnie z jego przeznaczeniem, i jego efektem byłoby odparowanie złącza transila.
    Transil jako dioda Zenera dużej mocy? - tak, ale tylko dla krótkich impulsów, nie do pracy ciągłej.
    Nie namawiaj autora tematu do takich eksperymentów.
  • Poziom 11  
    Widzę ze jest kilka propozycji ale nie wszystkie są pewne i sprawdzone a na coś takiego nie mogę sobie pozwolić.
    Zastanawiam sie nad http://sklep.avt.pl/grupowy-regulator-mocy-zestaw-do-samodzielnego-montazu.html ale nie jestem zorientowany czy to dobry wybór .Podpowiecie czy to mi sie sprawdzi i nie snujcie hipotez ze może być allle .Czy ktoś używał coś takiego?

Myślę ze najbardziej pewne i bezpieczne będzie podpięcie miedzy sterownikiem a grzałkom takiego transformatora. http://archiwumallegro.pl/transformator_napiecia_230v110v_75w_wawawroclaw-745325734.html
    Dodam jeszcze ze znam się na kurczętach a elektrykę,i elektronikę umie podpiąć, podłączyć,ewentualnie ,polutować ,wiec proszę przy odpowiedziach wziąć to pod uwagę
  • Poziom 22  
    mczapski napisał:
    A do czego potrzebna jest "cała sinusoida" przy zasilaniu grzałki? Kondensator lub dławik zajmą trochę miejsca i zmienią charakter obciążenia.

To zależy czy jest układ sterujący, autor pisze coś o histerezie więc musi być, czyli albo zasilamy cały układ przez kondensator i mamy obie połówki sinusoidy, dla np transformatorów lub zasilaczy bez transformatorowych, albo dajemy diodę już na zasilaniu samej grzałki. I chyba ta druga opcja będzie najprostsza dla autora.
  • Poziom 39  
    Zaryzykuję jeszcze jedną wypowiedź. Autor wypatrzył, że grzałka o mocy 50 W jest sterowana regulatorem gdzie elementem wykonawczym jest przekaźniku wytrzymującym moc 1000 W (jego własna informacja). Autor zaklina się, że nie posiada umiejętności elektrotechnicznych, ale zastanawia się nad zmontowaniem regulatora grupowego. Autor na wstępie chce uniknąć znaczących kosztów na zastosowanie trafo, ale ostatnio wysuwa taką propozycję. Wiec skoro
    tadekw7 napisał:
    ewentualnie ,polutować
    to już dawno winien tam zastosować diodę za ca 0,50 PLZ i mieć pogląd na sprawę. Czas przeznaczony na nasze pisanie dawno przekracza ewentualne korzyści. I wreszcie druga sprawa niby nie będąca przedmiotem dyskusji. Mianowicie skąd bierze się wysoka histereza układu? Drut oporowy przecież to niewielka masa. A zatem gdzie jest umieszczony czujnik temperatury? Może da się załatwić bez żadnych zmian układu grzejnego? Chyba, że taka jest charakterystyka regulatora w co bardzo wątpię.
    Prawdopodobnie histereza układu wynika po części z bezwładności cieplnej izolacji tego kabla grzewczego, oraz być może z miejsca umieszczenia (odległego) czujnika temperatury.
    Obstawiam ten pierwszy czynnik, bo
    tadekw7 napisał:

Temperatura po wyłączeniu termostatu jeszcze bardzo wzrasta i dlatego histereza jest bardzo duża.
    Gdy byłe zmuszony do podłączenia przetwornicy i słabego akumulatora (awaria prądu)zauważyłem ze histereza jest bardzo mała ,po zmierzeniu napięcia na przetwornicy pod obciążeniem było 110-125V

przy zasilaniu obniżonym napięciem dało to obniżoną moc i wtedy grzałka pracowała z małymi przerwami, a szybkość nagrzewania kabla zmalała, co dało mniejszą histerezę.
  • Poziom 11  
    Kolego trymer01 masz racje z ta bezwładnością kabla .
    Temperatura załączania grzałki 38 stopni wyłączanie 38.3
    temperatura po załączeniu grzałki spada do 37,6 a po wyłączeniu wzrasta do 38,8
    czujnik jest umieszczony 1 cm nad jajkami

Podpowiecie jeszcze w którą stronę podpiąć tą diodę czy katodą (paskiem) w kierunku grzałki.
    Dziękuję wszystkim za trud włożony w ten wątek i pomoc dla nieco tępego w dziedzinie elektroniki rolnika
  • Poziom 39  
    Niby miałem zaprzestać , ale po takiej wypowiedzi odzywam się:
    tadekw7 napisał:
    temperatura po załączeniu grzałki spada do 37,6 a po wyłączeniu wzrasta do 38,8

Jak to interpretować? Wobec tego pytanie uzupełniające : jakie są okresy tych załączeń? czy jest to inkubator profesjonalny, czy konstrukcja własna? O jakiej masie i rozmiarach mówimy? Włącz wreszcie tą diodę, ale w kontekście jak powyżej dalej mi nie pasują wydarzenia.
  • Poziom 11  
    Inkubator własnej konstrukcji wymiar wewnętrzny: 330x230x270 mm;grubość ścianki styropian: 35 mm ;dwa otwory wentylacyjne fi10 u góry i dwa u dołu, grzałka podwieszona na pokrywie 20 mm od góry, siatka z jajkami w połowie wysokości, czujnik 10mm nad jajkami ,na dnie wentylator komputerowy fi 80mm na nóżkach 10 mm dmuchający w kierunku dna pracujący na na 3,8 V (ZWOLNIONE OBROTY DO MIESZANIA POWIETRZA)Dzis znowu energetyka odcina gałęzie i jadę na akumulatorze wiec nie mam jak przylutować tej diody.

Czas nagrzewania grzałki 1,5 min czas pełnego cyklu około 3 min
  • Poziom 11  
    Zamiast kabla zamontowałem dwie żarówki podpięte w szereg świeca 50% mocy .Temperatura utrzymuje się w granicach 0,3 stopnia ,skończył się temat z bezwładnością temperatury kabla. Służy mi już 4 rok średnio 3 legi rocznie po 28 dni. Żarówki 25W mały gwint jeszcze nie wymieniałem .