Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom - Video blog o programowaniu w Bascom AVR

miro340 12 Maj 2014 13:13 975 2
  • #1 12 Maj 2014 13:13
    miro340
    Poziom 12  

Witam wszystkich użytkowników Bascoma i zapraszam na mojego video bloga poświęconego programowaniu AVR-ków w Bascom. Blog powstał niedawno, więc nie ma jeszcze zbyt wielu postów ale staram się umieścić przynajmniej dwa poradniki w miesiącu. Z czasem, mam nadzieje, powstanie całkiem spora baza wiedzy. Poniżej macie link do bloga:
    BascomMaster
    lub bezpośrdnio do kanału YouTube
    Piszcie, proszę, tutaj na forum, w komentarzach na blogu i YouTube czy podobają się wam poradniki i jakie tematy ewentualnie chcielibyście zobaczyć w kolejnych filmach. Ja ze swej strony postaram się dołożyć wszelkich starań, aby te poradniki były jak najbardziej rzetelne i aby w jasny i przystępny sposób prezentowały omawiane w nich tematy.
    Pozdrawiam i miłego oglądania :)

0 2
  • #2 12 Maj 2014 13:48
    d21d3q
    Poziom 11  

To co napiszę nie ma być zanegowaniem Twojego bloga, ale akurat wyszło na to, że tutaj się podzielę tym co myślę o długich wideotutorialach ;) (większość tego czego się nauczyłem o AVRach pochodzi właśnie z tutoriali)

Osobiście nic mnie bardziej nie przeraża niż wideotutorial trwający godzinę. Jeśli chcę się czegoś nauczyć, to najlepszy jest dla mnie tutorial tekstowy, który można na wstępie szybko przejrzeć i zaznajomić się z jego zawartością, co jest niemożliwe w przypadku wideo. Do filmów sięgam wtedy, gdy coś nie jest zbyt jasno opisane w teście (lub było zbyt oczywiste dla autora żeby o tym pisać, lub u niego działa to inaczej), ale w dalszym ciągu szukam maksymalnie krótkich filmów, albo po prostu chaotycznie je przewijam, żeby dostać się do tego czego potrzebuję...

Z drugiej strony można by takie długie wideotutoriale wykorzystać jako uzupełnienie do tekstowych podając przy każdym punkcie link do youtuba odpalający wideo od konkretnego momentu związanego z aktualnym zagadnieniem (ale też z minimum opisu [wstępnego] co się będzie działo za chwilę)
    Ewentualnie uratowałbym już istniejący długi wideotutorial spisem treści w opisie filmu zawierającym "klikalne czasy" przewijające film do wybranego momentu.

0
  • #3 12 Maj 2014 14:15
    miro340
    Poziom 12  

No cóż, każdy ma swoje upodobania i preferuje różne metody nauki. Wiem, że nie łatwo jest wytrwać oglądając ponad godzinny tutorial, zwłaszcza jeżeli poruszony w nim temat jest mało ciekawy lub słaby od strony merytorycznej. Mam nadzieję, że moje poradniki są pozbawione tych wad ale to oczywiście ocenią ewentualni widzowie. Również uważam, że uzupełnienie takiego filmu materiałami pisemnymi podniosło by walory edukacyjne poradnika, jednak wymagało by to bardzo dużych nakładów pracy, a skręcenie i montaż takiego poradnika to naprawdę spore wyzwanie i wymaga bardzo dużo czasu. Podobnie sporo czasu zajęło by umieszczenie odnośników do konkretnych miejsc w filmie, chociaż to już nie jest tak czasochłonne i nawet o tym myślałem. Oczywiście nigdy nie zakładam, że kręcony poradnik będzie trwał godzinę czy dłużej. Wręcz przeciwnie. Niestety tych kilka poradników pokazało, że nie jest to takie proste, jeżeli chce się przekazać maksymalnie dużo wiedzy. A swoją drogą, jeżeli ta wiedza jest za darmo to może warto czasem poświęcić 60 min swojego życia i wytrwać do końca poradnika.
    Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

0