Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Liebherr - CNes40230 zapchany parownik zamrażarki

jaroslaw_repec 12 May 2014 15:20 5082 6
 • #1
  jaroslaw_repec
  Level 13  
  Problem jak w temacie. Zgłoszenie na padnięcie sprężarki - po montażu nowej chłodziarka pracuje OK - temp na parowniku -35°C (pomiar manometryczny R600a) po 5 min pracy. Po przełączeniu zaworu trójdrożnego, cały freon zostaje wpompowany w układ podciśnienie spada do -45°C, brak obiegu chłodziwa.
  Wyprzedzając:
  - zawór trójdrożny sprawny - ciąłem kapilarę za zaworem i jest przepływ.
  - uszkodzenie sprężarki przypuszczam, iż wywołał zablokowany parownik. Lodówka jest nadzorowana tylko kilka miesięcy w roku - pozostała część to praca na czuwaniu (bez włączania funkcji "wakacyjnej")


  Czy jest sposób na odblokowanie parownika, bez jego wymiany? Wiem, że ewentualnie można podać sprężony azot 10-20bar. Nie robiłem jeszcze tego, stąd moje wątpliwości.
  - gdzie podać azot ("od tyłu" obiegu przy sprężarce - strona ssawna)?
  - co poczynić z zaworem trójdrożnym? - wyciąć na czas przepychania i co wówczas z parownikiem chłodziarki? Parownik chłodziarki jest sprawny i całe ciśnienie "zejdzie" przez ten parownik
  - i najważniejsze: czy to wszystko ma jakikolwiek sens? Może po prostu spisać sprzęt na straty. Wymiana parownika przy tej lodówce to prawie zakup INNEJ nowej.
 • #2
  eldom
  Level 22  
  Dmuchasz w kapilarę za zaworem i sprawdz skraplacz. Pozornie grube rury też się zatykają. Tam bodaj była wkładka z ceramiki do wyciszania? to przed zaworem ale blokada może pojawiać się w momencie przełączania.
  No i oczywiście jak dmuchasz powrót masz otwarty ;)
 • #3
  luk_jag
  Home appliances specialist
  W nic nie dmuchaj!!! Wytnij odwadniacz i podłącz pompę. Kapilarę wsadź do "flaszki" ze spirytusem i pociągnij z 50 ml. Powinno pomóc :-)
  p.s. w jaki sposób robisz próżnie? jakim sprzętem, bo w twoim przypadku to dość istotne.
 • #4
  jaroslaw_repec
  Level 13  
  Do wytwarzania próżni -pompa dwustopniowa dobrej klasy. Zakupiłem nawet FFI (płyn do udrożnień układów chłodniczych) - problem jest taki, że nic na podciśnieniu nie chce zassać - czop jest solidny.

  Co do skraplacza to pisałem wyżej, że układ do zaworu przełączającego (i sam zawór) jest drożny (skraplacz jest przed zaworem).
 • #5
  eldom
  Level 22  
  czyli dmuchasz w kapilarę, spirytus dziś miewa do 5% wody i raczej szkodzi niż pomaga. Po przedmuchaniu warto umyć specjalistycznym płynem (tym co masz). Ja wpompowywałem płyn czyszczący w kapilarę (z przylutowanym wentylem) za pomocą dużej strzykawki. Ale zabawy na 3/4 dnia :)
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  jaroslaw_repec
  Level 13  
  Pora zamknąć temat. Układ został "usprawniony" - nie obyło się bez sporej pracy palnikiem, ale efekt końcowy jest zadowalający tzn: sprzęt został naprawiony :). Oto kolejność wykonanych prac (może komuś się przyda):
  - wlutowałem zawór bistabilny
  - przylutowałem zawór serwisowy do niskiego ciśnienia przy kompresorze
  - dmuchanie azotem (10atm)
  - stwierdziłem która kapilara jest zapchana
  - zalutowałem drożną kapilarę
  - wlanie FFI (ok 50cm3) ponowne dmuchanie azotem - korek puścił dopiero przy 32atm)
  - rozlutowanie drożnej kapilary
  - ponowne dmuchanie układu
  cd to standard: lutowanie, próżnia, chłodziwo itd. Sprzęt pracuje jak nowy.

  PS kolejne dwa Liebherry trafiły na podobną przypadłość na stół - czyżby pomór??