Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie grzałką 230V - co lepsze?

kacperd2808 12 May 2014 15:56 1659 6
    kacperd2808
    Level 8  
    Witam, w niedalekiej przyszłości mam zamiar zbudować stół grzejny na 230V sterowany elektroniką (dość drogą) i chciałbym wiedzieć czy lepszym rozwiązaniem do sterowania tą grzałką będzie przekaźnik + dioda zabezpieczająca przed samoindukcją czy może jakiś przekaźnik półprzewodnikowy SSR? Które rozwiązanie zagwarantuje mi bezpieczeństwo mojej elektroniki? Czy może są lepsze rozwiązania? Oczywiście wszystko w przyziemnej cenie :D
    Steryd3
    Level 33  
    Trochę mało danych- jaka moc grzałek, jaki to sterownik?
    Ogólnie zastosowanie SSRa to dobre dozwiązanie. Wiadomo- klasyczny przekaźnik/stycznik ma swoją żywotność wyrażoną w ilości załączeń to ten problem nie występuje. Oczywiście SSR ma też swoje wady-trzeba go umieścić na radiatorze, musi być przewidziany na odpowiednią moc(bardziej z tym trzeba uważać niż w klasycznym przekaźniku)... Napisz coś więcej o układzie to może jeszcze coś dopowiemy.
    kacperd2808
    Level 8  
    Grzałka ma moc 500W, jest to grzałka samoprzylepna silikonowa. Używać jej mam zamiar w swojej drukarce 3d do podgrzania stołu. Elektronika to sterownik do drukarek 3d RAMBo. Będę ją zasilał z 24V.
    Steryd3
    Level 33  
    No to słuszne prądy -ok. 21A to już sporo. A to 24V zasilające to stałe czy zmienne?
    Steryd3
    Level 33  
    Może się i obejdzie ale można też przykręcić na paście do jakiejś blachy lub metalowej obudowy urządzenia. Powinien starczyć bez problemu.
    kacperd2808
    Level 8  
    Ok, dzięki wielkie :D