Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałką 230V - co lepsze?

12 Maj 2014 15:56 1455 6
 • Poziom 7  
  Witam, w niedalekiej przyszłości mam zamiar zbudować stół grzejny na 230V sterowany elektroniką (dość drogą) i chciałbym wiedzieć czy lepszym rozwiązaniem do sterowania tą grzałką będzie przekaźnik + dioda zabezpieczająca przed samoindukcją czy może jakiś przekaźnik półprzewodnikowy SSR? Które rozwiązanie zagwarantuje mi bezpieczeństwo mojej elektroniki? Czy może są lepsze rozwiązania? Oczywiście wszystko w przyziemnej cenie :D
 • Poziom 33  
  Trochę mało danych- jaka moc grzałek, jaki to sterownik?
  Ogólnie zastosowanie SSRa to dobre dozwiązanie. Wiadomo- klasyczny przekaźnik/stycznik ma swoją żywotność wyrażoną w ilości załączeń to ten problem nie występuje. Oczywiście SSR ma też swoje wady-trzeba go umieścić na radiatorze, musi być przewidziany na odpowiednią moc(bardziej z tym trzeba uważać niż w klasycznym przekaźniku)... Napisz coś więcej o układzie to może jeszcze coś dopowiemy.
 • Poziom 7  
  Grzałka ma moc 500W, jest to grzałka samoprzylepna silikonowa. Używać jej mam zamiar w swojej drukarce 3d do podgrzania stołu. Elektronika to sterownik do drukarek 3d RAMBo. Będę ją zasilał z 24V.
 • Poziom 33  
  No to słuszne prądy -ok. 21A to już sporo. A to 24V zasilające to stałe czy zmienne?
 • Poziom 33  
  Może się i obejdzie ale można też przykręcić na paście do jakiejś blachy lub metalowej obudowy urządzenia. Powinien starczyć bez problemu.
 • Poziom 7  
  Ok, dzięki wielkie :D