Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałką 230V - co lepsze?

12 Maj 2014 15:56 1320 6
  • Poziom 6  
    Witam, w niedalekiej przyszłości mam zamiar zbudować stół grzejny na 230V sterowany elektroniką (dość drogą) i chciałbym wiedzieć czy lepszym rozwiązaniem do sterowania tą grzałką będzie przekaźnik + dioda zabezpieczająca przed samoindukcją czy może jakiś przekaźnik półprzewodnikowy SSR? Które rozwiązanie zagwarantuje mi bezpieczeństwo mojej elektroniki? Czy może są lepsze rozwiązania? Oczywiście wszystko w przyziemnej cenie :D
  • Relpol
  • Poziom 32  
    Trochę mało danych- jaka moc grzałek, jaki to sterownik?
    Ogólnie zastosowanie SSRa to dobre dozwiązanie. Wiadomo- klasyczny przekaźnik/stycznik ma swoją żywotność wyrażoną w ilości załączeń to ten problem nie występuje. Oczywiście SSR ma też swoje wady-trzeba go umieścić na radiatorze, musi być przewidziany na odpowiednią moc(bardziej z tym trzeba uważać niż w klasycznym przekaźniku)... Napisz coś więcej o układzie to może jeszcze coś dopowiemy.
  • Relpol
  • Poziom 6  
    Grzałka ma moc 500W, jest to grzałka samoprzylepna silikonowa. Używać jej mam zamiar w swojej drukarce 3d do podgrzania stołu. Elektronika to sterownik do drukarek 3d RAMBo. Będę ją zasilał z 24V.
  • Poziom 6  
    Ok, dzięki wielkie :D