Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić wieczną latarkę z efektem Faradaya?

djskate8 13 Apr 2005 20:00 11366 13
  • #1
    djskate8
    Level 19  
    Jak w temacie zainspirowało mnie allegro tam takie coś sprzedają niby tanio(15-20 zł) ale ja chciałbym sam zbudować takie coś.Wiem że potrzebuje kondensator cewkę magnes diodę led.tylko nie wiem o jakich parametrach prosze pomóżcie.Eksperymentowalem z głosnikiem basowym i diodą LED.Jak stukałem w membrane Ledka migała.Proszę jeszcze raz o pomoc, bo to ciekawy projekt:)3 punkty czekają:)
  • Helpful post
    #2
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Efekt faradaya:))) No patrzcie dla marketingu nawet noa fizyke wymysla:) Ta latarka dziala w ten sposob ze poruszajcy sie w niej ja jakies sprezynie magnes przesuwa sie w cewce indukujac w niej SEM ktora laduje akumulator z ktoreko kolejno zasilana jest dioda led. Wez jakas rurke dopasowana do magnesu tak zeby jego bieguny wskazywaly konce rurki. Magnes ma sie swobodnie przesuwac. Zebys przu potrzasaniu nie rozwalil latraki to zrob jakies zderzaki z gumy czy czegos zeby magnes nie wyjechal poza obudowe. Na samym srodku rurki nawin ze 100 zwojow(doswiadczalnie) ale na odcinku jakiegos centymetra. Dalej do koncow cewki podlaczasz mostek prostowniczy, akumulaltorek 1,5V, do akumulatorka przez wylacznika mala przetwornice do bialego leda(schemat jest na elce) Mozna nawinac kilka uzwojen podlaczajac je przez oddzielne mostki ale nalezy pamietac o tym ze SEM indukuje sioe tylko wtedy kiedy zmienia wie wartosc natezenia pola w cewce wiec magnes musi do niej wchodzic w z niej wychodzic zeby wszystko dzialalo.
  • #3
    djskate8
    Level 19  
    Tylko cała zabawa polega na tym iż taka latarka nie posiada akumulatorka tylko kondensator tylko jestem ciekaw o jak duzej pojemności .A jak nawijać cewkę to z jakiej grubości drutu może być 0.15 mm?
  • Helpful post
    #4
    Preskaler
    Level 39  
    Do diody LED może być 0,15. Śmiało może "dawać " prąd 100 mA a więc wystarczy na 3 diody. Z cewką będzie trochę kłopot bo co to za latarka, którą trzeba bez przerwy potrząsać? Światło też będzie "podskakiwać"! Ja bym zrobił takie coś na silniczku prądu stałego z przekładnią (taką jakie są w samochodzikach "bezwładnościowych" z kołem zamachowym. Taki silniczek będzie pracował jak prądniczka. Kondensator trzeba dobrać tak, żeby wygładzał "piki" napięcia a to zależy z jaką częstotliwością będziesz potrząsał (lub kręcił) tym "ustrojstwem? W zasadzie im większy , tym lepszy. Można też zrobić to na nakręcaną sprężynę. Wtedy, po nakręceniu sprężyny taka latarka przez kilkanaście sekund będzie świeciła. Jeśli chcemy dłużej to trzeba ciągle ją nakręcać.
  • Helpful post
    #5
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W sumie to moze byc i kondensator. Jedno czy drugie da taki efekt ze przez jakis czas dioda bedzie ciagle swiecic.
  • Helpful post
    #6
    Robert B
    Level 43  
    Czego to ludzie nie zmodyfikują? Nawet starą ruską latarkę na dynamo. Robili takie sto lat temu. Tylko że od chodzenia z nią w ciemności bolą ręce :lol:
    Lepszy patent z tą latarką nakręcaną (jak ten samochód w Kingsajzie) :lol:
  • Helpful post
    #7
    gretzky
    Level 21  
    w latarce tej znajduje sie kondensator o bardzoduzej pojemnosci żedu 1F-2F, do wytwarzania siły SEM został wykorzystany magnes neodymny o bardzo duzym polu magnetycznym
  • Helpful post
    #8
    pitsa
    Level 12  
    Widziałem taką latarkę do kupienia za 10zł. Przyglądałem się elementom elektronicznym znajdującym się w środku: oprócz cewki z cienkiego drutu i diody jest tam mały akumulatorek (lub kondensator), cztery diody i opornik. Opornik pewnie zabezpiecza przed (prądem, napięciem?) diodę LED albo też diodę LED razem akumulatorkiem. Chcę coś takiego zrobić. W którym miejscu dać opornik, i jaką powinien mieć oporność?
  • Helpful post
    #9
    darrrrek
    Level 22  
    Znajomy ma taką latarke jest w niej malutki akumulatorek. 30 sekund potrzasania pozwala na 20 minut ciągłego świecenia jednej białej diody led.
  • Helpful post
    #10
    pitsa
    Level 12  
    A możesz przyjrzeć się co tam jest w środku żeby odszyfrować schemat?
  • Helpful post
    #11
    Intahin
    Level 2  
    Witam. Są tam dioda LED, akumulatorek Ni-MH 3,6V 40mAh, 4 diody, rezystor, cewka, magnesik i 2 odbojniki.
  • Helpful post
    #12
    darrrrek
    Level 22  
    zgadza sie a cena w ktoryms z hipermarketów to 9 zl
  • Helpful post
    #13
    1331
    Level 11  
    Mysle ze lepszy efekt dalo by uzycie kondesatora 1F trzeba by go zabezpieczyc jakas zenerka zeby nie ulegl zniszczeniu .
    co do prostownika moze zastosowac tronstormatorek i 2 diody Schottkiego
    to by wyeliminowalo straty na 2 diodach , mozna tez dozucic jakies fotoogniwa lecz wtedy to juz jepiej uzyc jakis akumulatorek. lecz juz wtedy mamy jakas hybryde.
  • Helpful post
    #14
    pitsa
    Level 12  
    No właśnie! Jak zabezpieczyć diodę LED? Eksperymentalnie dla danej cewki zbadać ile Volt się nazbiera do kondensatora i dać na podstawie tego opornik żeby wyszedł z niego odpowiedni dla diody prąd? Ten schemat to mostek prostowniczy od cewki do kondensatora a z kondensatora szerogowo dioda z opornikiem?