Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cicho - głośne chłodzenie

12 May 2014 17:32 1383 27
 • Level 7  
  Witam, w tym temacie chciałbym poprosić o pomoc w chłodzeniu komputera. Otóż komputer (stacjonarny) posiadam już od 5 lat. Komp jest dobry, lecz strasznie głośny. Najwyraźniej jest to wina wiatraków, lecz ostatnio zauważyłem ciekawą rzecz. Kiedy odpalam jakąś wymagającą grę, to komp zaczyna huczeć, że nie mogę wytrzymać. Lecz kiedy ściągam obudowę to nic po chwili nie słychać. Proszę was o pomoc. Czy to obudowa przeszkadza w chłodzeniu czy jak. Bardzo proszę o pomoc.
 • TermopastyTermopasty
 • Tube devices specialist
  Eragorn14 wrote:
  ostatnio zauważyłem ciekawą rzecz. Kiedy odpalam jakąś wymagającą grę to komp zaczyna huczeć ,że nie mogę wytrzymać. Lecz kiedy ściągam obudowę to nic po chwili nie słychać. Proszę was o pomoc . Czy to obudowa przeszkadza w chłodzeniu czy jak. Bardzo proszę o pomoc.


  Motto:
  Praw fizyki Pan nie zmienisz, nie bądź Pan...

  Jak działa chłodzenie procesora? Ano wentylator przepycha powietrze przez szczeliny radiatora, działa dobrze gdy powietrze w obudowie jest chłodne, jeśli jest ciepłe - prędkość wentylatora jest zwiększana by polepszyć odprowadzanie ciepła. Jak obniżyć temperaturę powietrza w obudowie? Polepszyć wymianę powietrza w obudowie, odpowiada za to wentylator w zasilaczu, który wyciąga powietrze z obudowy, ale musi być zapewniona też drożność otworów którymi powietrze jest doprowadzane do obudowy, dołożyć można też drugi wentylator w przedniej lub tylnej ściance.
 • Level 7  
  Doradził byś czy może mogę coś dokupić albo zrobić tak żeby ten wyjec się uciszył?
 • Tube devices specialist
  Eragorn14 wrote:
  Doradził byś czy może mogę coś dokupić albo zrobić tak żeby ten wyjec się uciszył?


  Już doradziłem:
  jdubowski wrote:
  musi być zapewniona też drożność otworów którymi powietrze jest doprowadzane do obudowy, dołożyć można też drugi wentylator w przedniej lub tylnej ściance.


  Wcześniej oczywiście trzeba sprawdzić czy problemem nie jest po prostu zbyt duża ilość kurzu i/lub zły montaż radiatora na procesorze.
 • Level 43  
  Eragorn14 wrote:
  Doradził byś czy może mogę coś dokupić albo zrobić tak żeby ten wyjec się uciszył?

  To napisz jaką masz obudowę, jak nie wiesz zrób zdjęcie i wstaw tu na forum. To samo podaj jakie masz podzespoły i model chłodzenia na nich.
  Chcesz zmienić chłodzenie na procesorze czy karcie graficznej ?
 • Level 7  
  Komputer odkurzony (mieliście racje mnóstwo kurzu) ale efekt tylko trochę się zmienił, jest teraz troszkę cichszy. Zdjęcia wstawię jutro, ponieważ na razie nie posiadam aparatu. I powiedzcie mi czy są jakieś inne sposoby chłodzenia, prócz wiatraków i w jakiej mniej więcej cenie. Byłbym wdzięczny za odpowiedź. :D
 • TermopastyTermopasty
 • Tube devices specialist
  Eragorn14 wrote:
  I powiedzcie mi czy są jakieś inne sposoby chłodzenia , prócz wiatraków


  Są, na przykład chłodzenie wodne.

  Eragorn14 wrote:
  i w jakiej mniej więcej cenie.


  Use Google, Luke. Ale raczej drożej niż taniej w porównaniu z wentylatorami w obudowie.
 • Electronics specialist
  Jest możliwość użycia modułu Peltiera, który z jednej strony chłodzi (tę się przykłada do procesora), z drugiej grzeje (tę do radiatora) - to, jak się dobrze dobierze taki moduł, pozwala uzyskać lepsze chłodzenie. Ale trzeba dobrze dobrać, bo ten moduł oddaje więcej ciepła, niż zabiera - zysk jest z tego, że radiator jest cieplejszy i oddaje więcej ciepła. Inna możliwość, to radiator z wymuszonym transportem ciepła wewnątrz - przenosi je ferrociecz (zawiesina ferrytu w oleju) pod wpływem pola magnetycznego, robi to skuteczniej, niż metal, i w odróżnieniu od modułu Peltiera prawie nie wytwarza ciepła. Ale to wszystko jest znacznie droższe od zwykłego radiatora, zwykle stosuje się to, jak się robi overclocking. I jeszcze jedna możliwość, chyba najtańsza: wentylator zewnętrzny, który wymusza dodatkowy przepływ powietrza przez komputer. A poza tym sprawdź, czy wentylator w zasilaczu nie jest zatarty - on powinien zapewniać przepływ powietrza przez komputer i jeśli ten przepływ jest za słaby, to wentylator procesora ma więcej roboty.
 • Level 7  
  Okej macie parę zdjęć. Myślę , że wiatraki są ok , ale obudowa kiepska ( tak mi się wydaję ) . Możecie z tych zdjęć powiedziec mi co mam ewentualnie zakupić lub zmienić :?: Cicho - głośne chłodzenie Cicho - głośne chłodzenie Cicho - głośne chłodzenie Cicho - głośne chłodzenie
 • User removed account  
 • Tube devices specialist
  Eragorn14 wrote:
  Okej macie parę zdjęć. Myślę , że wiatraki są ok , ale obudowa kiepska ( tak mi się wydaję ) . Możecie z tych zdjęć powiedziec mi co mam ewentualnie zakupić lub zmienić


  Tak jak wyżej napisano - radiator jest do wyczyszczenia, jeśli obawiasz się wyżej opisanej metody z demontażem to zacznij od nabycia puszki sprężonego powietrza i kurz wydmuchaj.
 • Level 7  
  Panowie, sprawa wygląda tak . Kupiłem puszkę sprężonego powietrza i wszystko dokładnie wydmuchałem. Komp wygląda jak nowy. Efekt praktycznie taki sam . Słuchajcie , powiem tylko że jestem zielony w sprawach od montowania chłodzenia i proszę was o pomoc . W najprostszych słowach powiedźcie co muszę zrobić. Nie powiem wam jakie wiatraki głównie hałasują bo kiedy ściągam obudowę to zaczyna się robić cicho . Co to jest ten radiator i gdzie się znajduje ... . Przepraszam ale potrzebuje trochę praktyki... Jak możecie to prosiłbym was o parę zdjęć z poszczególnymi podzespołami. Pozdrawiam .
 • Tube devices specialist
  Eragorn14 wrote:
  Co to jest ten radiator i gdzie się znajduje ... .


  Uf, ale żeś z grubej rury walnął.
  Radiator jest zamontowany na procesorze, i widoczny na ostatnim zdjęciu pod wentylatorem. Zasadź ostrożnie końcówkę miedzy skrzydła wentylatora i kurz stamtąd wydmuchaj spreżonym powietrzem. Wydmuchaj również kurz z wnętrza zasilacza.

  Eragorn14 wrote:
  Nie powiem wam jakie wiatraki głównie hałasują


  Wiatraki to są w Holandii do pompowania wody, a u nas do produkcji energii elektrycznej (kiedyś do mielenia mąki). W komputerze są wentylatory.


  Eragorn14 wrote:
  ie powiem wam jakie wiatraki głównie hałasują bo kiedy ściągam obudowę to zaczyna się robić cicho .


  Wyżej wyjaśniono przyczynę problemu.

  Eragorn14 wrote:
  W najprostszych słowach powiedźcie co muszę zrobić.


  Jeśli przedmuchanie radiatora i sprawdzenie wentylatora w zasilaczu (czy zasilacz wydmuchuje na zewnątrz powietrze z obudowy) nic nie da to pozostaje dodanie wentylatora na tylnej ściance (nie ma zdjęcia obudowy od tyłu, nie widać czy tam przewidziano miejsce na wentylator). Oczywiście mozna też rozważyć wycięcie odpowiedniego otworu w bocznej ściance i zasadzenie tam cichobieżnego wentylatora 120mm z kratką.
 • Level 7  
  O właśnie, a powiedz czym bym mógł wyciąć otwór w bocznej ściance obudowy?
 • User removed account  
 • Level 7  
  Czyli mam kupić wentylator? Jak tak to podajcie model ze sklepu .
 • Tube devices specialist
  Eragorn14 wrote:
  O właśnie, a powiedz czym bym mógł wyciąć otwór w bocznej ściance obudowy?


  Wieloma narzędziami do tego przeznaczonymi (dremelkiem, wyrzynarką z odpowiednim brzeszczotem itp.).
  Ale jeśli pytasz o takie rzeczy to przychylam się do zdania kolegi że kancerowanie obudowy lepiej sobie odpuscić jeśli nie jest się w stanie tego wykonac estetycznie.

  Eragorn14 wrote:
  Czyli mam kupić wentylator? Jak tak to podajcie model ze sklepu .


  Pokaż zdjęcie obudowy od tyłu, zmierz rozstaw otworów mocowania wentylatora.

  dj-MatyAS wrote:
  Powinno być miejsce na 12 cm wentylator.


  Powinno, ale niech się autor wątku upewni, widziałem juz obudowy pozornie takie same. Chińczycy zrzynają design jeden od drugiego, natomiast od d&%y strony u ciebie miejsce na wentylator jest, a u Eragorna14 może go nie być.
 • User removed account  
 • Level 43  
  Fajnie jakby zrobił zdjęcie obudowy z tyłu i ewentualnie zmierzył rozstaw otworów na wentylator. Byłoby jasne jaki konkretnie wentylator musiałby zakupić.
 • Level 7  
  Okej . Wymiary macie na rysunku . Na wszelki wypadek zrobiłem 2 i zmierzylem.
  1 od góry 14 cm x 7 cm
  Cicho - głośne chłodzenie od dołu 9 cm x 9 cm
 • User removed account  
 • Level 7  
  tak jak napisane 9 cm :)
 • User removed account  
 • Level 7  
  To kupić ten wiatrak podany na górze?
 • Level 7  
  ref% Słuchajcie w ten weekend ide po wentylatorek , sprężone powietrze i paste termo. W sobote napisze czy przyniosło to rezultat.
 • Level 7  
  Witam , panowie dziękuje za pomoc , podłączyłem wentylatorek , wymieniłem pastę i wydmuchałem kurz. Efekt jest super . ( do zamknięcia )