Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie przemysłowe. Halogen reflektor ze stojakiem i akumulatorem

12 Maj 2014 18:23 3432 8
  • Poziom 7  
    Witam. Na początku chciałbym zaznaczyć, że jestem kompletnym laikiem w temacie. Chciałbym kupić przenośne oświetlenie którego można by używać np. w jaskini.

Moje wymagania:
    -mocne światło
    -wytrzymała obudowa (mocna i przynajmniej trochę szczelna od wody)
    -ze stojakiem
    -Stosunkowo tania
    -W miarę możliwości naturalne światło.

Zastanawiałem się nad 3 opcjami.
    1) Lampa halogenowa przenośna 150W VOREL 82788 - Coś w tym rodzaju + Jakieś zasilanie zewnętrzne. Tutaj pytanie jakie i czy się opłaca? Nie zepsuje się w kiepskich warunkach?

2)Lampa halogen LED niebieska 10W akumulatorowa zimne światło na stojaku Ta opcja mi się podobała najbardziej. Niestety kiedy o niej czytałem okazało się, że jest słaba i tandetna. Może jakieś odmienne opinie?

3)Latarka akumulatorowa led/halogen szperacz Tutaj wydaje mi się, że światło będzie za słąbe. No i brak stojaka. Przypuszczam, że nawet Lepsze modele nie byłyby najlepsze.

Oczywiście inne opcje też wchodzą w rachubę. Z góry dziękuję za wszystkie opinie i rady.
  • Poziom 33  
    Jak kwota wchodzi w grę ?
    LED 10W to jak żarówka ok 60-80W (w bardzo dużym uproszczeniu)- czy wystarczy ?

Zwykłych halogenów bym nie brał - za mało trwałe.

Większość gotowych Halogenów LED, wymaga niestety poprawki od początku.
    Co wiąże się z utratą gwarancji, albo czekać jak się zepsuje.
  • Poziom 37  
    Według mnie są trzy opcje. Sugeruje się tym że dałeś w przykładzie jaskinię.
    Zobaczyć oferty profesjonalnych producentów sprzętu dla grotołazów. Opcja droga.
    Zobaczyć oferty akumulatorowych źródeł światła producentów elektronarzędzi. Przykład http://www.ebart.pl/k44,elektronarzedzia-akumulatorowe-latarki,,11,dewalt.html drogie rozwiązanie bo dodatkowo potrzeba ładowarkę i akumulatory.
    Opcja trzecia eksperymenty z źródłami LED ale to raczej dla zadanie dla elektronika.
    Założenie akumulator żelowy i różne opcje z LEDami począwszy od naświetlacza LED ( zamiennika zwykłego halogena ) poprzez może modyfikacje żarówek LED dla zasilania 12V opcja tez droga coś z tego wyjdzie ale co ?
    Jakie ma być zastosowanie tego do foto i filmów czy tylko dla poprawy aury otoczenia poprzez oświetlenie?
    Statyw to najmniejszy ból gorzej z ciężarem akumulatora były by jaja. Niema taniej opcji. Oczywiście założyłem to, że jaskinia i przenośne więc na akumulator :D
  • Poziom 33  
    Ja tylko dodam że lepiej mieć np. 2 x 10W niż jedną lampę 20W.
    Dadzą więcej światłą, bo im większa moc - tym mniejsza sprawność.
    Do tego lepszy rozkład światła - bo można sobie w dwóch różnych miejscach ustawić.
    Minus - trzeba nosić dwie rzeczy zamiast jednej.
  • Poziom 7  
    Dziękuję wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi. Niestety budżet mam skromny - max 200zł, wiec droższe opcje odpadają. Osobiście wolałbym aby światło było jak najmocniejsze. Światło głównie do poprawy aury ale i czasami amatorskiego foto (priorytetem jest cena i moc więc).

Wnioskuję więc, że według was w rachubę wchodzi tylko LED. 60-80W to trochę mało ale podoba mi się pomysł, żeby w razie potrzeby dokupić drugi reflektor.

Chciałbym się dowiedzieć jak bardzo nietrwałe są te lampy halogenowe i czy faktycznie tak bardzo się nie opłacają.

Wpadł mi jeszcze do głowy pomysł o zakupie lampy naftowej lub gazowej. Niestety nie mam w tej kwestii doświadczenia i nie wiem jakie są plusy a jakie minusy.

Zastanawiam się też czy ewentualnie bardziej opłaca się kupić LED z zasilaniem czy dokupić je osobno. Tutaj Link znalazłem jak przerobić taką lampę ale niestety trochę boję się utraty gwarancji a tym bardziej tego, ze przy mojej nikłej wiedzy coś zepsuję (niestety nie chcę wyrzucać 100zł w błoto).
  • Poziom 33  
    Frenej napisał:
    ...

Wpadł mi jeszcze do głowy pomysł o zakupie lampy naftowej lub gazowej. Niestety nie mam w tej kwestii doświadczenia i nie wiem jakie są plusy a jakie minusy...

No wie wiem czy to na poważnie było zadane pytanie :-o

W podanym linku jest pokazane jak usprawnić większość kupnych halogenów,
    ale w zmian niestety utrata gwarancji.
    Cóż jak wiele rzeczy chińskich liczy się czas a nie jakość, w to w parze nie idzie.

Dodano po 2 [minuty]:

Frenej napisał:
    ... Światło głównie do poprawy aury ale i czasami amatorskiego foto (priorytetem jest cena i moc więc).

Do Foto to należy jeszcze uwzględniać temperaturę barwową danego źródła światła ;)
  • Poziom 39  
    A ile czasu chciałbyś żeby taka lampa świeciła?
    Ja aktualnie w wolnych chwilach planuję zrobić coś podobnego na pozostałościach chińskiego zestawu HID jaki dostałem od znajomego, oprawy halogenowej i starego akumulatora ;)
    Ilość światła nieziemska jak na 35W, tylko ten nieszczęsny akumulator powoduje że zestaw jest średnio przenośny...

Teraz patrzę to za 200zł kupi się takie szperacze xenonowe, oczywiście chińskie ;)
    Ile to podziała na wbudowanym akumulatorku to chyba nawet producent nie wie.
  • Poziom 33  
    Zestaw HID Prosto zrobić, wykorzystując zestaw do reflektorów samochodowych.
    Są tam 2 palniki oraz dwie przetwornice (jak to do samochodu).
    Komplet na 2 "latarki" za 150 PLN ;)
    Radziłbym coś w stylu 5000K.

Później trochę własnej pracy, oraz niestety jeszcze akumulator ...

Ilość światła jest na prawdę niezła :)
  • Poziom 7  
    Oświetlenie przemysłowe. Halogen reflektor ze stojakiem i akumulatorem
    W końcu kupiłem taki reflektor LED 20W firmy Tayama za około 230zł. Mam go bardzo długo i jestem bardzo zadowolony. Trzyma ok 3h i ma możliwość regulacji światła.