Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka - pytanie o charakterystyke transformatora?

13 Kwi 2005 21:01 2382 10
  • Poziom 14  
    Witam!
    Czym się fizycznie różni transformator o charakterystyce płaskiej (np.MiG/Mag) od transformatora o charakterystyce opadającej (np.spawarka elektrodowa) ? Czy są inne rdzenie czy też inna liczba zwoi?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Ja nieodpowiem na to pytanie ale chcę się dołączyć chciałem dać ten sam temat patrzę a tu już jest mi chodzi jeszcze o to czy można wstawić trafo od spawarki do mig maga bo tak owe mi się spaliło rozebrałem maga i co widzę to trafo było nawinięte chyba podwujnie i wychodzą z niego 4 przewody dwa przewody uzwojenia wtórnego są z czepione razem i idą do dławika a z tamtąd już do masy drugie dwa przewody z dugiej strony do diód chyba dwuch jeden jedna jeden druga i zczepione są razem i to idzię do rękawa ale właśnie w tym rzecz czy to jest potrzebne i czy trafo od spawarki dało by radę bo miałem zamiar kupić taką spawarkę małom która to niby ma 200A i zniej wziąść trafo.
  • Poziom 27  
    kolbi napisał:
    trafo było nawinięte chyba podwujnie i wychodzą z niego 4 przewody dwa przewody uzwojenia wtórnego są z czepione razem i idą do dławika a z tamtąd już do masy drugie dwa przewody z dugiej strony do diód chyba dwuch jeden jedna jeden druga i zczepione są razem i to idzię do rękawa ale właśnie w tym rzecz czy to jest potrzebne i czy trafo od spawarki dało by radę bo miałem zamiar kupić taką spawarkę małom która to niby ma 200A i zniej wziąść trafo.

Wygląda to na prostownik dwupołówkowy na 2 diodach.
    Schemat znajdziesz w Podstawach Elektrotechniki.
    Trafo z spawarki elektrodowej nie nadaje się do maga.

:arrow: kolbi
    zauważyłeś przycisk "Sprawdź pisownię" ?
    Proponuję go używać.
  • Poziom 16  
    Pisownia pisownią a dziaj założyłem trafo od spawarki do maga i działa bez zarzutu także nie mówiłbym za wczasu nie nadaje się bo się nadaje .
  • Specjalista - spawarki
    Pytanko : od jakiej "spawarki" to trafo dobrze pracuje w magu ?
  • Poziom 16  
    Spawarka POWER BOSH BX1-200C z niej wziołem trafo zapłaciłem 320 zł za nią generalnie są po 350zł .Dzisiaj już wszystko skręciłem akurat teraz skończyłem no i jak by ktoś budował coś takiego to mogę powiedzieć że naprawdę warto bo spawa pięknie sam jestem zaskoczony no bo orginał to spawał bardzo żle już niemówię o ciągłym przegrzewaniu się.
  • Poziom 13  
    Co do efektów spawania migiem na trafie z elektrody to chciałbym przestrzec - przy cienkich blachach jeszcze ujdzie ale trzeba pamiętać, że przy sapwaniu mig - em na opadającej charakterystyce brak jest prawidłowego przetopu, przez co spoina nie ma pełnej wytrzymałości i występuje spory rozprysk bąź brak wtopienia,nie wspominając już o możliwości przypalenia końcówki przy zbyt małej prędkości podawania drutu(zbyt wysokie napięcie jałowe). Charakterystykę opadającą uzyskuje się przez nawinięcie na rdzeń większej liczby zwojów niż wynika to z obliczeń standardowych.
  • Poziom 16  
    Jak pisałem wcześniej ja magami spawam dokładnię zawodowo od 12 lat i jak mówię że dobrze spawa to mam na myśli raz przetop dwa generalnie wygląd spoiny pozatym napięcie jest takie same jak u mnie na magu tam miałem od 38-48V tu mam 45 V.Pozatym spaw nieustępuję moim zdaniem besterowi ja mam akurat besterka 250A tylko wiadomo w garażu i na stałe tamto mam na montaż.
  • Poziom 13  
    To w takim razie ta spawarka, zktórej wziąłeś trafo jest jakś dziwna - nominalne napięcie stanu jałowego to ok. 70V dla elektrody. Może ona powinna być zasilana napięciem 380V ? Wtedy by się zgadzało. I tłumaczyłoby dlaczego działa poprawnie.
  • Poziom 16  
    Spawarka ma możliwość pracy na dwóch fazach i w momęcie kiedy pracuję na dwóch fazach napięcie na końcówkach to 45V kiedy przepnę na jedną fazę i przełącze włącznik na opcję 220V wtedy na końcówkach też jest koło 45V z tym że w opcij na 220V podkręcam trochę moc .
  • Poziom 13  
    Ja też próbowałem zrobic mini maga z trafa na elektrode i niestety nie działa miałem podłączone uzwojenie wtórne na 70V oraz przełączyłem na 35V bo podwójne jest uzwojenie i nie można było spawać. W końcu kupiłem transformator oryginalny z ESAB-u od spawarki minimag 240