Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Denon x4000 puknięcie w głośnikach przy wyłączaniu AVR

Grzegorzdenon 13 May 2014 01:09 2856 14
IGE-XAO
    Grzegorzdenon
    Level 8  
    Proszę o pomoc, czy ktoś się spotkał z takim zachowaniem AVR jak puknięcie w głośnikach przy wyłączeniu AVR - standby? jest to ciche puknięcie jakby rozpięcie z zasilania . Denon jest nowy - ma 2 tygodnie głośniki Canton GLE nowe. Dodam Ze na starym Denonie 3312 nie słyszałem puknięcia a tutaj wyraźnie po przełączeniu w standby słychac jakby stuknięcie. Wzmacniacz nie sprawia żadnych problemów przy odtwarzaniu. Wszystko dobrze podpięte Sam już nie wiem co robic.... Proszę o pomoc....
  • IGE-XAO
    midi.smf
    Level 19  
    Czy to tętnienie jednorazowe słychać również przy włączeniu amplitunera z funkcji czuwania ? Czy tylko przy przechodzeniu w funkcje czuwania ?
    Grzegorzdenon
    Level 8  
    tak - słychać także przy włączeniu ale dużo słabiej...ale jest. tak tętnienie to dobre okteślenie
    midi.smf
    Level 19  
    Wyłącz amplituner całkowicie od zasilania i włącz go ponownie , dokładnie wsłuchaj się w obudowie czy słychać po chwili od momentu załączenia zadziałanie przekazników tak zwanego opóznionego załączenia glośników. Powinno być słychać specyficzne kliknięcie wewnątrz obudowy amplitunera. Być może układ ten nie dziala prawidłowo. Jest też opcja że takiego układu nie ma i w momencie załączenia będzie słychać to specyficzne tętnienie w głośnikach spowodowane pojawieniem sie napięcia w stopniu końcowym mocy.
  • IGE-XAO
    Grzegorzdenon
    Level 8  
    wyłączyłem przewód z sieci i włączyłem i nic. Włączyłem power kliknęło i po 3-4 sekundach kliknęło mocniej w avr czyli załączył przkaźnik- chyba dobrze napisałem - w tym momencie puknęło cicho w głośnikach jakby doszedł do nich jakiś prąd potem cisza a więc ok. Dodam że podczas pracy nie ma jakichś trzasków lub niepokojących puknięć. Ten niepokojący dźwięk jest tylko przy włączaniu avr i jeszcze cichszy przy wyłączaniu avr. Boli mnie ten dźwięk jakby mnie ktoś nożem dźgał w serce :-)
    midi.smf
    Level 19  
    W takim razie z całą pewnością zapewniam że Amplituner działa prawidłowo . Układ opóznionego załączenia głośników to także analiza wyjścia stopnia końcowego mocy oraz zabezpieczenie przed pojawieniem się napięcia stałego na wyjściu. Wszystko więc jest OK. Przyjemności z użytkowania ! Pozdrawiam !
    Grzegorzdenon
    Level 8  
    jeszcze szybkie pytanie - nic się nie stanie z głośnikami ?? w denonie 3312 nie miałem takiego czegoś... z góry dzięki za odpowiedź
  • Helpful post
    midi.smf
    Level 19  
    Zapewniam że nic się nie stanie . Stosowanie układów opóznionego załączenia głośników ma eliminować takie zachowanie stopnia końcowego mocy , jednak to wzbudzenie podczas włączenia lub wyłączenia nie powinno w żadnym stopniu zaszkodzić głośnikom. No chyba że podczas włączenia membrana głośnika mija ścianę obudowy o kilka centymetrów , w tym momencie można bać się o głośniki.
    Przybysz_tgk
    Level 2  
    Witam,

Pozwólcie,że przyłączę się do powyższego tematu.

Jestem tak jak kolega, posiadaczem Denon X4000.
    Nie ukrywam, że amplituner stoi już w przed pokoju, spakowany do serwisu, na szczęście napotkałem na problem podobny do mojego i postanowiłem chwilę się wstrzymać.

Wspomniane "pyknięcie" pojawia się u mnie zarówno przy uruchomieniu amplitunera, jak i przy zmianie źródeł (cd,blu-ray, game, cbl/sat itp). Za każdym razem gdy tylko zmieniam jakąś opcję dźwięku, ze wszystkich kolumn wydobywają się trzaski/pyknięcia. Są one na tyle nieprzyjemne dla ucha, że nie potrafię ich "tolerować".
    Przy wyłączaniu amplitunera słychać głośne uderzenie (zarówno z ampli jak i wszystkich głośników).
    Posiadam sprzęt od prawie roku i ten problem nie występował więc zacząłem od przepinania kabli i po kolei eliminowania potencjalnych przyczyn jednak bez rezultatu.
    Proszę, doradźcie co robić bo serwis to dla mnie ostateczność (pewnie z miesiąc bez sprzętu)
    Grzegorzdenon
    Level 8  
    Byłem w 3 sklepach denona w Poznaniu i tam też puka, w serwisie też sprawdzili na tym co mieli i też puka, zależy jak mocne jest to puknięcie.... wtedy wyślij i koniecznie napisz na forum co stwierdzili. Powodzenia
    Przybysz_tgk
    Level 2  
    Dziękuję, że mi o tym napisałeś.
    Wygląda na to, że jest to coś w rodzaju przypadłości tego modelu??

Dziwi mnie tylko to, że problem pojawił się dopiero po roku... wcześniej nie zaobserwowałem ani trzasków ani strzału w głośnikach podczas wyłączania sprzętu... To co udało mi się w 100% ustalić to to, że problem nie stanowi żadne zewnętrzne urządzenie podłączone do AMP, ani kable głośnikowe bo po odłączeniu wszystkiego za wyjątkiem kabla zasilającego i jednego głośnika trzaski i strzał dalej występują. Dla pewności podłączałem głośniki kolejno do każdego kanału i ciągle to samo.
    Grzegorzdenon
    Level 8  
    U mnie od razu, daj do serwisu i napisz co stwierdzili. Pozdrawiam
    Przybysz_tgk
    Level 2  
    Pojechałem dzisiaj do sklepu w którym kupiłem amplituner i poprosiłem przed oddaniem na serwis, aby podłączyli go u siebie. Trzeba było zobaczyć moją minę jak odpalili sprzęt. Zero trzasków (ledwo słyszałem przystawiając ucho do kolumny, podczas gdy u mnie strzelają z daleka). Przy wyłączaniu też zero problemów - jedynie zwyczajne cykniecie w ampli, podczas gdy u mnie tak wali tak że aż zagryzam zęby. Poradzili abym wziął go do domu i pokombinował z podłączaniem w innym pomieszczeniu bo zdarzały im się historie z "kiepskim napięciem", które powodowały niezłe komedie. Podłączyłem w domu i dramat straszny...Kombinowałem z kontaktami w rożnych fazach w domu, do listew zasilających i nic to nie dawało...Poradźcie co robić bo z tego co widzę moj problem na zewnątrz nie występuje więc serwis wystawi mi pewnie rachunek za ekspertyzę a nic nie naprawi....W wadliwość wszystkich moich kolumn też nie wierzę. Kupiłem je razem z ampli rok temu i do niedawna nie wiedziałem co to problem...
    Grzegorzdenon
    Level 8  
    Ale klimat... To miales pracowity dzien ... Jedyne co mi przychodzi na mysl to moze faktycznie niskie napiecie albo moze mają tam w sklepie kolumny na innej impedancji? Zaktualizowałeś oprogramowanie avr? Jak ja kupiłem to od razu pobrał. Dodam że ja słucham na cantonach gle.
    Przybysz_tgk
    Level 2  
    Oj dwa ostatnie dni miałem bardzo pracowite...szkoda że niestety nie mam nawet ochoty uruchamiać ampli bo samo włączenie wali po uszach, nie wspominając o wyłączeniu.
    Tak, oprogramowanie mam najnowsze. Może spróbować przywrócić go do oryginalnego firmware,a pozniej zaktualizować ponownie?? Orientujecie się jak to się robi w denonie??
    Co prawda w serwisie podłączali mniejsze kolumny ,ale u mnie w domu też próbowałem takiego zabiegu i trzaski były cały czas.
    Podłączałem same monitory, same fronty, sam central - zawsze strzela.
    Kable zamawiałem w jednym z popularnych sklepów audio i też włożyłem w nie trochę pieniędzy więc co do ich jakości mam pewność.
    Posiadam zestaw JBL Studio 1.

Zabrzmi to dziwnie, ale ściągnę do domu jakiegoś elektryka bo brakuje mi już pomysłów. Może to będzie dobry ruch i wyjdę z tej "wystrzałowej" sytuacji:(