Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LibreOffice Calc - Automatyczne kopiowanie tylko niepustych komórek

C0kier 13 Maj 2014 10:00 1491 0
  • #1 13 Maj 2014 10:00
    C0kier
    Poziom 1  

Witam wszystkich - to mój pierwszy post i miło mi znaleźć się na tym forum.
    Mam problem następującej treści.
    Codziennie eksportuję dane do pliku .csv, np. eksport.csv. Dane zapisywane są w 3 kolumnach.
    Stworzyłem drugi plik (np. drukuj.xls), który ma konkretnie wyglądać - mieć zmienioną orientację strony na poziomą i powiększoną czcionkę, ale te same dane, co 'eksport.csv' +2 kolumny. W 'drukuj.xls' zrobiłem proste odwołanie, aby pobierał dane z pliku 'eksport.csv' (A1=eksport.csv'#$Arkusz1.A1), tak więc za każdym odpaleniem pliku, 'drukuj.xls' pojawiało się pytanie, czy zaktualizować dane.
    Z racji tego, że codziennie różne ilości są eksportowane do pliku eksport.csv (od 300 do 2000 pozycji), w pliku 'drukuj.xls' mam np. 500 pozycji i 1500 komórek z wartością 0. Próbowałem ustawić w funkcjach, że w przypadku odniesienia do pustej komórki ma wstawiać "", ale nie jest to pusta komórka i przy drukowaniu danych drukarka wyrzuca 10 pustych stron.

Znalazłem tu na elektrodzie dwa makra, które mogły mi pomóc
    Link
    drugie zgubiłem, jednak coś jest nie tak. Gdy zmieniam zakres danych makro się wysypuje (nie mówiąc o tym, że nie potrafię zrobić odniesienia do innego pliku w makro).
    Drugie, które zgubiłem, w ogóle nie chciało u mnie działać.

Moim celem było po prostu otrzymanie pliku wyjściowego, który miałby już powiększoną czcionkę i zmienioną orientację strony, w którym wystarczyło zrobić sortowanie i obramowanie i był gotowy do druku.
    Wiem, że mogę bardzo szybko pousuwać zera, zrobić ramkę i posortować, jednak to nie ja będę korzystał z tego rozwiązania, tylko osoba mniej wprawna w obsłudze Calca/Excela.

Tu pojawia się moja prośba - na programowaniu się nie znam, a taki system ułatwiłby mi życie niezmiernie. Z drugiej strony jeśli można osiągnąć zamierzony wynik bez użycia makra, tylko za pomocą samych funkcji będzie to jeszcze lepsze rozwiązanie.

Zamieszczam na szybko robocze pliki obrazujące ideę (spakowane, bo forum nie pozwala na załączanie *.csv).
    Liczę, że ktoś pomoże mi dojść do fajnego rozwiązania.
    Pozdrawiam,
    Rafał

[EDIT]

Ok, udało mi się zmienić makro użytkownika Maciej Gonet (dziękuję za rewelacyjny fundament) na po prostu usuwające zera. Wszystko fajnie, tylko przez to, że dane w komórkach są odnośnikami do innych komórek, to niestety nie mogę ich posortować. Da się jakoś podpiąć do tego makro funkcję kopiuj-wklej specjalnie wartości?

0 0