Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Huawei E3131 - Słaby transfer z anteną panelową

Kościsty 13 May 2014 14:57 1422 1
    Kościsty
    Level 11  
    Witam

Modem Huawei E3131 podłączony do anteny panelowej Cybertech 17dbi działał poprawnie przy sygnale około -65db. Pewnego dnia siła sygnału sama wzrosła do -55db i zaczęły się problemy z prędkością transferu. Zamiast 4Mbit było 0,1-0,4 w chwilowych "porywach" do ok. 1Mbit. Problem występował i sam zanikał. Bywają dni że wszystko działa normalnie (2-4Mbit).

Sprawdzane na podpiętym routerze TP-Link MR3420 jak i MR3220, w obu przypadkach to samo. Z anteną problemy, bez anteny transfer 2 do 4Mbit (4 to max w tej taryfie Play Online).

Z anteną (-55db):

Bez anteny (-85dBm):

Czy sygnał może być przesterowany przy -55db ?
    Możliwe aby uszkodziło się złącze antenowe lub antena a poziom sygnału wynosił aż -55db ? Za wszystkie sugestie co może być przyczyną problemu z góry dziękuję.

Dodano po 1 [godziny]:

Jako że udało mi się zdiagnozować co było problemem to napiszę dla potomnych ;)
    Problemem było złącze antenowe w modemie. Przy poruszaniu wtyczką sygnał skakał od -60 do >51 czyli poza skalę programu "miernik sygnału gsm". Udało się tak ustawić wtyczkę i przycisnąć plastikową opaską żeby uzyskać -53db i przy tym ustawieniu transfery wróciły do normy.
    Kościsty
    Level 11  
    Niestety moja radość była przedwczesna :(
    Po prostu akurat wtedy działało dobrze, po pewnym czasie znowu to samo. Jest siła sygnału z anteną 100% ( -51db lub mocniejszy), wyciągnę wtyczkę, włożę ponownie i już jest 93% (-53db). Nie ma to związku z powolnymi transferami, raz idzie wszystko normalnie a raz nie. Bez anteny nie ma problemu :(

W punktach co już sprawdziłem:
    - Mam dwa modemy Huawei E3131, na obu występuje ten sam problem.
    - Podpinałem modemy zarówno bezpośrednio do laptopa jak i przez dwa różne routery tp-linka, bez różnicy.
    - nie widać uszkodzeń kabla ani wtyczki
    - regulowałem antenę, jest idealnie wycelowana w BTS'a którego widać i mam do niego 2,5km. To jedyny BTS Play Online w okolicy około 17km.
    - zmieniałem ustawienie (polaryzację) anteny na poziomą co problemu nie poprawia a jedynie pogarsza pingi.
    - modem bez anteny przy sygnale w okolicach -80 do -85db osiąga najlepsze transfery bliskie maksymalnym 4Mbit dla tej oferty Play Online.
    - z anteną siłą sygnału jest bardzo wysoka (-53, -51 i mocniej) a transfery czasami 2x wolniejsze niż bez anteny, czasami internet prawie nie działa (0,1Mbit) a czasami śmiga bez problemu 4Mbit. Pogoda nie ma na to wpływu. Problem występuje zarówno gdy jest ulewa jak i ładna upalna pogoda.

Czy antena może się tak uszkodzić że będzie w losowych chwilach przesterowywuje sygnał ? A może po prostu sygnał jest zbyt mocny przy tej antenie ?

Link do zdjęcia pokazującego widok kierunku w którym jest skierowana antena
    http://images61.fotosik.pl/1009/d7c943bd43da6eaa.jpg