Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Punto II - 1,2 8V - nie pali na wszystkie cylindry, szukanie przyczyny

Piotrek_71 13 May 2014 14:55 22215 12
  • #1
    Piotrek_71
    Level 14  
    Witam,
    w Punto II (2000r.) z silnikiem 1,2 8V od kilku tygodni zdarzają się problemy z silnikiem. Po rozruchu czasami zapalała się kontrolka "check engine" oraz silnik pracował bardzo nierówno (tak jakby nie na wszystkie cylindry). Problem znikał po mocniejszym dodaniu gazu. Od kilku dni niestety już to nie pomaga i ciągle pracuje na 2 cylindrach.

    Standardowy schemat połączeń wygląda następująco (widok z góry):

    Fiat Punto II - 1,2 8V - nie pali na wszystkie cylindry, szukanie przyczyny

    Co zostało zrobione:

    1. Zostały pomierzone rezystancje uzwojeń cewek zapłonowych oraz przewodów WN.
    - cewka nr 1: nn (1,1 Ω), WN (7,31 kΩ)
    - cewka nr 2: nn (1,1 Ω), WN (7,33 kΩ).

    Instrukcja podaje następujące zakresy prawidłowych rezystancji uzwojeń:
    nn: 0,52...0,62 Ω
    WN: 6,83...7,83 kΩ

    Po odjęciu od otrzymanych wyników, rezystancji przewodów pomiarowych wynoszącej 0,5 Ω, wartości idealnie mieszczą się w dopuszczalnych przedziałach, więc cewki wydają się być sprawne.

    Rezystancje przewodów WN:
    P1 - 780 Ω
    P2 - 760 Ω
    P3 - brak pomiaru
    P4 - 305 Ω

    Niestety nie wiem jakie powinny być prawidłowe wartości rezystancji przewodów wysokiego napięcia.

    2. Zostały odpięte kolejne cewki.

    Najpierw odpięto cewkę nr 1 (przewody P1 i P4), cewka nr 2 bez zmian, silnika nie udało się uruchomić, kręcił bez efektów.
    Następnie odpięto cewkę nr 2 (przewody P2 i P3), cewka nr 1 podpięta normalnie, silnik uruchomił się i pracował nierównomiernie, czyli dokładnie tak jak od jakiegoś czasu pracuje.

    Wskazywałoby na usterkę cewki nr 2, która nie mogła wystartować silnika na 2 cylindrach, ale...

    3. Zostały zamienione przewody względem cewek.

    Przekładano pomiędzy cewkami całe zestawy przewodów (zasilający 12V z masą + 2 przewody WN). Przewody P1 i P4 z cewki nr 1 zostały przełożone do cewki nr 2, a przewody P2 i P3 zostały wypięte, udało się uruchomić silnik. Następnie przewody P2 i P3 normalnie pracujące z cewki nr 2 zostały założone do cewki nr 1, a przewody P1 i P4 był wypięte, silnika nie udało się uruchomić. Tym samym usterka cewki nr 2 została wykluczona.

    Zamieniane były także kable WN pomiędzy sobą, ale silnik wystartował na parze P2/P3 podpiętej w miejsce przewodów P1/P4, a więc wszystkie przewody można uznać za sprawne.

    Mierząc napięcia pomiędzy przewodem 10 a plusowym na wtyczce wchodzącej do cewki nr 2 przy pracującym silniku pomiar wykazał 13,8 V, a więc napięcie jest. Wskazywałoby to na brak przerywania minusa podawanego przez komputer z przewodu nr 10 na stronę pierwotną cewki. Zmierzono przejście przewodu nr 10 od wtyczki centralki sterującej silnikiem do wtyczki wchodzącej do cewki zapłonowej i ciągłość przewodu jest bez zarzutu.

    Reasumując:
    - wykluczono wadliwe przewody WN
    - wykluczono nieprawidłowo działające obie cewki zapłonowe
    - wykluczono niesprawne świece (wymieniane niedawno)
    - teoretycznie zostaje tylko usterka komputera, który może nie przerywać "minusa".

    Czy ktoś może potwierdzić moje przypuszczenia co do awarii centralki sterującej lub polecić jeszcze jakieś inne sposoby na odszukanie przyczyny takiej pracy silnika?

    Pozdrawiam
    Piotrek
  • #2
    User removed account
    User removed account  
  • #3
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zobacz kontrolką, 1,2W czy cewka jest kluczowana (sterowana)masą. Jeśli brak impulsów, sterownik do naprawy, jeśli impulsy są, szukaj po stronie zasilania, nie wystarczy pomiar miernikiem, bez obciążenia. Sprawdzaj żarówką 55W (reflektorową).
  • #4
    Piotrek_71
    Level 14  
    heniuś wrote:
    Błędy były odczytywane? Sprawdź jeszcze ciśnienie sprężania, jak okaże się dobre i równe to najprawdopodobniej pada sterownik.
    Najlepszą opcją było by przełożenie na próbę sprawnego sterownika. Trzeba wówczas posiadać fiat code nowego sterownika żeby uruchomić silnik.


    Błędy niestety nie, mam moduł OBDII na Bluetootha, ale chyba jest za nowy dla tego Punto, bo nawet nie łączy się z komputerem.

    Pawel wawa wrote:
    Zobacz kontrolką, 1,2W czy cewka jest kluczowana (sterowana)masą. Jeśli brak impulsów, sterownik do naprawy, jeśli impulsy są, szukaj po stronie zasilania, nie wystarczy pomiar miernikiem, bez obciążenia. Sprawdzaj żarówką 55W (reflektorową).


    Tak właśnie myślałem, miernik jest "za wolny" i nie wiadomo, czy te 13,8V jest na stałe, czy jest kluczowane. Chyba sprawdzę to poprzez podłączenie do wtyczki diody LED z opornikiem, aby nie było zbyt dużego obciążenia, bo nie wiem na ile można obciążyć końcówkę mocy tego modułu. Nie wiem tylko czy zdążę zauważyć kilkunastohercowe migotanie.
  • #5
    diablo23248
    Level 28  
    A sprawdzałeś kompresję na poszczególnych cylindrach?
  • #6
    Piotrek_71
    Level 14  
    Niestety nie.
  • #7
    diablo23248
    Level 28  
    Wykręć świece i zobacz w jakim są stanie. Objawy które opisałeś na początku pasowałyby mi do uszkodzenia któregoś z zaworów. Kompresję warto zmierzyć. Jeśli masz od kogo pożyczyć zegar nie jest to trudne.
  • #8
    Karaczan
    Level 41  
    Tym sterownikom zdarzają się awarie właśnie na końcówkach sterujących cewkami.
    Zasilanie najpewniej jest, ale warto sprawdzić.
    Pawel wawa dobrze radzi z metodą sprawdzenia kluczowania.
  • #9
    carrot
    Moderator of Cars
    Iskra będzie, sterownik wykrywa niesprawność cewki i wyłącza wtryskiwacze w cylindrach przez nią obsługiwanych celem ochrony katalizatora przed nie spalonym paliwem
  • #11
    pawe8602
    Level 10  
    Miałem identyczny przypadek świece nówki dobrej firmy więc od razu je wykluczyłem- błąd. Po sprawdzeniu miernikiem okazało się że dwie do wywalenia, opór mierzony pomiędzy elektrodą plusową a złączem kabla zapłonowego powinien wynosić 4-5k te wykraczały poza zakres miernika 200 mega.
  • #12
    andrzej20001
    Level 43  
    Piotrek_71 wrote:

    Rezystancje przewodów WN:
    P1 - 780 Ω
    P2 - 760 Ω
    P3 - brak pomiaru ??????????????????????
    P4 - 305 Ω

    Niestety nie wiem jakie powinny być prawidłowe wartości rezystancji przewodów wysokiego napięcia.



    I co z tym zrobisz????????
  • #13
    Piotrek_71
    Level 14  
    Dzisiaj odebrałem od firmy z Wrocławia naprawiony sterownik, problem oczywiście zniknął. 250zł i niecałe 24h oczekiwania :-)