Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD3200BEVT - 22ZCT0 - Jak odzyskać dane?

krystian_93 13 Maj 2014 16:26 1041 5
  • #1 13 Maj 2014 16:26
    krystian_93
    Poziom 1  

Witam!
    Mój problem przedstawia się następująco: w laptopie lenovo idea pad y530 padł dysk twardy [WD3200BEVT - 22ZCT0] i nie da się go uruchonić.
    Dwa dni temu zapomniałem wyłączyć laptopa na noc. Rano było słychać że chodzi lecz cały czas ekran był czarny, więc go zresetowałem. Po resecie windows ładował się przez jakieś 2 min a następnie na 0,5 sekundy pojawiał sie blue screen i tak w kółko. Włożyłem płytkę z ubuntu i odpaliłem bez instalacji. Po uruchomieniu nie ma dostępu do głównej partycji która ma 270Mb. Na dysku jest jeszcze jedna około 30Mb i jedna ukryta. Posiadam kabel którym można podłączyć dysk twardy do USB. Bardzo zależy mi na odzyskaniu danych, ponieważ mieszczą się tam jedyne kopie plików gromadzonych od kilku lat. Co powiniem zrobić i jakich programów do tego użyć?
    Z góry dziękuje wszystkim za pomoc.

0 5
  • #2 13 Maj 2014 16:44
    Kasek21
    Poziom 43  

Uruchom Parted Magic i podaj SMART dysku.

Bez kopi posektorowej na inny nośnik także pewnie się nie obejdzie.

krystian_93 napisał:
    mieszczą się tam jedyne kopie plików gromadzonych od kilku lat.

Trzeba było robić kopie zapasowe.

0
  • #4 07 Gru 2014 14:53
    l_smolinski
    Poziom 10  

Mam inny problem dokładnie z tym samym modelem (oczywiście również chcę odzyskać dane).

W moim przypadku objawy mam takie, że dysk wygląda na martwy - po podłączeniu do napięcia słychać trzaski tak jak by dysk nie chciał "zaskoczyć". Wydaje mi się, że padła elektronika dysku. Moje pytanie jest takie: Czy wymiana elektroniki dla tego modelu wymaga jakiś większych zdolności niż odkręcenie śrubek oraz podmienienie płytki np. czy trzeba coś tam lutować itp.?

Chcę kupić identyczny dysk i podmienić elektronikę.

Poza zepsutym dyskiem spaliła mi się karta graficzna w laptopie w którym był. Tak mi serwis powiedział.

Wcześniej SMART pokazywał mi ze są elementy do zastąpienia, ale nie wiem czy powinienem to wiązać z obecną sytuacją.

Pytanie czy w przypadku tego modelu wymiana elektroniki jest stosunkowo prosta?

0
  • #5 09 Gru 2014 23:30
    l_smolinski
    Poziom 10  

Oto trzaski jakie wydaje mi się, że słyszę:, opisane jako: "Western Digital laptop drive with bad heads making clicking sound."
    http://www.datacent.com/hard_drive_sounds.php

Czy ten rodzaj błędu jest spowodowany wadliwą elektroniką?

0
  • #6 09 Gru 2014 23:43
    Robert B
    Poziom 43  

l_smolinski napisał:
    Czy wymiana elektroniki dla tego modelu wymaga jakiś większych zdolności niż odkręcenie śrubek oraz podmienienie płytki np. czy trzeba coś tam lutować itp.?

Owszem. Musisz przelutować ROM.

0