Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do Baofeng'a UV-5R

13 Maj 2014 21:04 21600 9
 • Poziom 8  
  Witam. Chciałem się poradzić czy jest na rynku jakaś antena, która poprawi zasięg radiotelefonu Baofeng UV-5R? Czytałem, że antena w tym urządzeniu jest "do niczego" więc może jakieś propozycje na jakąś lepsiejszą, ale nie za drogą antenkę? Pozdraiam.
 • Poziom 37  
  Jak chcesz antenę dookólną to wpisz te hasło w google ("antena dookólna") i znajdziesz tam propozycje anten własnej konstrukcji (najprostsza będzie antena 1/4). Łatwą w wykonaniu anteną kierunkową jest antena typu di-quad, duble quad (funkcjonują różne nazwy).
  Antena firmowa jest dobrą anteną. Trzeba tylko pamiętać, że ta antena jest stosunkowo krótka (przez to poręczna, ale ma gorsze parametry od większych gabarytowo anten). UV-5R pracuje w szerokim zakresie częstotliwości - a antena najlepiej pracuje na częstotliwości, dla której została zaprojektowana - nie można więc też za dużo wymagać od firmowej anteny mającej pracować tak szeroko.
 • Poziom 8  
  Wpisywałem w wyszukiwarce hasła, ale tego nie dojrzałem. Dziękuję :)

  Ale chyba na samoróbki jestem za tępy :P Zdecydowanie działam na innych falach. Ale dzięki wielkie. Coś spróbuję sklecić. Pozdrawiam!
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Też ją popełnię i zobaczę jak to "chodzi", ale w opisie stoi że cewka ma 7zw, a na dolnej fotce widać 6 i coś, bo reszta po drugiej stronie. Mierzył ktoś tą kopię z siedmioma zwojami? Na tych częstotliwościach +- 0,5 zwoja to zapewne nie będzie stroić dobrze w podanych pasmach oczywiście nie mówię o paśmie broadcast FM, bo tam to zapewne działa jak kawałek druta :D .
 • Poziom 21  
  Witam.
  Moja "konstrukcja" - bezproblemowo działa w paśmie 70cm.

  Antena do Baofeng'a UV-5R Antena do Baofeng'a UV-5R

  Pomysł anteny i sposób wykonania tu:
  http://www.dusoft.cz/PMR/Antena/Antena.htm

  Antena zrobiona z kabla H155. Wykorzystałem gniazdo RP-SMA zaciskane na kabel H155, do którego wstawiłem żeński pin. Antenę stroiłem przy wykorzystaniu miernika natężenia pola elektromagnetycznego skracając ją do uzyskania maksymalnego wychylenia wskaźnika miernika. Początkowo miała ok 12cm licząc od końca gniazda, po strojeniu około 8cm. Drut nawijany 2 zwoje/cm długości anteny.
  Dolny element zakrywający wtyk to gumowe zabezpieczenie do złącz typu "F".
  Górny element to obcięty fragment anteny z PMR.
  Zauważyłem lepszą słyszalność niż na oryginalnej antenie.
 • Moderator
  D_Mrozu napisał:
  ...Moja "konstrukcja" - bezproblemowo działa w paśmie 70cm...
  ...Zauważyłem lepszą słyszalność niż na oryginalnej antenie.


  Ten Baofeng jest radiotelefonem dwupasmowym (2 m + 70 cm) więc ograniczanie go anteną przystosowaną do pasma PMR jest (łagodnie mówiąc) jakąś totalną pomyłką.
 • Poziom 21  
  To nie jakaś totalna pomyłka tylko antena na 70cm., która ma prawidłowo działać w paśmie amatorskim 70cm. i PMR - a działa zdecydowanie lepiej, niż szerokopasmowa dwuzakresowa oryginalna antena Baofenga.
  Radiotelefon używany jest tylko w paśmie VHF - z mojej lokalizacji nie udaje mi się otworzyć przemiennika 2m., a i tak bardzo rzadko ktokolwiek z niego korzysta.
  Jako dwupasmową posiadam oryginalną Baofenga + Diamond RH901S, ale ze względu na wymiary "mysiego ogonka" najczęściej na radiotelefonie jest zamontowana prezentowana samoróbka.
  Pozdrawiam.
 • Moderator
  D_Mrozu napisał:
  To nie jakaś totalna pomyłka tylko antena na 70cm., która ma prawidłowo działać w paśmie amatorskim 70cm. i PMR ...


  Czy Ty w ogóle przeczytałeś o czym jest dyskusja w tym temacie? Raczej nie.
  Nie piszemy o antenach do PMR tylko o tym jak zastąpić fabryczną antenę dwupasmową inną anteną dwupasmową o lepszym zysku.
  Twoje posty właściwie są nie na temat i powinny znaleźć się w innym miejscu.
  Po drugie to okazało się, że autor jest zainteresowany raczej gotową fabryczną anteną.
 • Poziom 21  
  Witam.
  Posiadam taki sam radiotelefon i dokupiłem:
  Nagoya UT-108SF - mała samochodowa antena magnesowa
  Diamond RH901S - antena 47cm "mysi ogonek".
  Moje SUBIEKTYWNE wrażenia z eksploatacji radiotelefonu z tymi antenami
  Nagoya UT-108SF
  Antena wykonana z cienkiego drutu z kablem RG-174. Słyszalność korespondentów w paśmie 70cm. gorsza niż na oryginalnej antenie. Pomogła wymiana cienkiego kabla RG-174 na kabel z anteny samochodowej GSM. W ruchu - cienki drut z którego wykonana jest antena powoduje silny efekt "sztachetkowy" i wręcz uniemożliwia prowadzenie korespondencji.
  Diamond RH901S
  Słychać lepiej i w paśmie 2m. jak i 70cm. Korespondenci potwierdzają lepszą jakość sygnału z Diamonda w porównaniu do oryginalnej anteny. Jednak ze względu na długość anteny nie zawsze wygodnie się z niej korzysta.
  Po wkręceniu anteny do radiotelefonu między dolnym brzegiem anteny a obudową radiotelefonu występuje ok 1mm. szczelina - antena nie dolega do obudowy jak oryginalna.
  Przeglądając różne fora pojawia się wiele informacji o "podróbach" anten - nie wiem, czy moje to oryginały, czy klony (choć kupowane u pewnych sprzedawców).
  Pozdrawiam - myślę, że tym razem było na temat.