Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Golf mkII 1,6RF - zasilanie silniczka tylnej wycieraczki - straszny rebus :-(

13 Maj 2014 21:24 2445 18
  • Poziom 9  
    Witam,
    temat poruszany wielokrotnie, ale nie znalazłem dotąd nic o podobnych objawach, które wystąpiły u mnie.
    Kupiłem niedawno mkII, wszystko fajnie, ale nie działała tylna wycieraczka. Bezpiecznik 4 był wyjęty i widać na gnieździe, że coś tam się grzało. Wymieniłem mechanizm i silniczek, sprawdziłem kable w gumowej przelotce, ale cały czas coś jest nie tak bo na wtyczce do silniczka napięcie stałe jest, ale na czarno/zielonym jest 6V i 12V wzbudzane przez przekaźnik. Skąd to 6V?
    Wymieniłem przekaźnik 72, ale nic to nie dało chociaż zauważyłem, że po włożeniu tego przekaźnika samoczynnie włączają się przednie wycieraczki na jakieś 3 cykle.
    Obawiam się, że walnięta jest skrzynka, ale równie dobrze to może być wina kabli (zwarcie, mostek).
    Kolejnym zaskoczeniem jest inna kolejność kabli na wtyczce do silniczka (od lewej: 12V stałe, na środku 12V wzbudzenie i z prawej masa. Natomiast gniazdo silniczka ma oznaczenia od lewej: 53 - czyli 12V, w środku 31 - masa, a z prawej 53a - wzbudzenie. Na koniec pytanie - do którego pinu na gnieździe powinien być podłączony przewód z silniczka (od szczotek)?

Liczę na Waszą pomoc i trafną diagnozę!!!
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    Witam
    Zmień kolejność przewodów zgodnie z tym co pisze na silniczku.Wydaje się że szczotki powinny być podłączone do 53a.Sprawdź styki ślizgowe w silniczku na kole zębatym .Taki silniczek sprawdzisz wyjęty na stole ,podłączając akumulator przewodami.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Silniczek działa - podłączałem na krótko. Bardziej zależy mi na poznaniu przyczyn tego dziwnego napięcia 6V na czarno/zielonym. Tam powinno być 0V i tylko czasowe impulsy 12V.
    I dlaczego wkładając przekaźnik tylnej wycieraczki zaczynają pracować przednie???
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Czy w dobre gniazdo skrzynki bezpiecznikowej nasz wsadzony przekaźnik.
  • Poziom 9  
    Przekaźnik 72 mam podłączony w gnieździe nr 2. Dzisiaj go wymieniłem bo myślałem, że to 6volt to jego wina pomimo tego, że słychać było styki i podawał impulsy 12volt. Niestety po włożeniu nowego napięcie 6volt na kablu czarno/zielonym nie znikło.
    Może to wcale nie jest usterka, a to 6volt to normalka? Czy ktoś sprawdzał, jak to wygląda u niego?
  • Poziom 38  
    Musi być podawane 12V.Sprawdź czy jak przekaźnik cyka,to napięcie 6V ,co się pojawia ,też zanika w rytm działania przekaźnika.
  • Poziom 9  
    Na przewodzie czarno/szarym napięcie jest niezmienne 12volt natomiast na czarno/zielonym jest 6volt, a jak przekaźnik cyka to pojawia się na krótko 12volt i spada do 6volt.
    To jest ten przewód, który odpowiada za powrót wycieraczki do pozycji startowej i z tego co wyczytałem to tam nie powinno być żadnego napięcia i tylko w rytm cykania przekaźnika na krótko pojawia się 12V.
  • Poziom 38  
    Napięcie powinno pojawiać się na krótko by na moment uruchomić silniczek ,który ma podtrzymanie i zatrzymywanie na stykach ślizgowych .Czy dobrą masę masz na klapie?,sprawdź to.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Daj to 6V przez małą kontrolkę (max 5W/12V) do masy, zobacz czy wszystko zadziała prawidłowo. Te trzy cykle, coś mi tu ze spryskiwaczem się kojarzą. Daaawno nie było u mnie takiego golfika.
  • Poziom 9  
    Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to na podpiętym silniczku z przewodu, w którym jest 6volt wyprowadzić np. od gniazda taki dodatkowy odbiornik w postaci żarówki?
    Po powrocie z pracy będę walczył, sprawdzę jeszcze wszystkie podłączenia do skrzynki bezpieczników i zmierzę, jakie napięcie i skąd wychodzi.

Dodano po 4 [godziny] 46 [minuty]:

Hmmm... więc tak. Wyskoczyłem na chwilę z pracy, wyjąłem przekaźnik 72 i podpiąłem się miernikiem pod wtyk 53 - nie było napięcia. Dopiero po odchyleniu manetki pojawiło się 12V, ale gdy tylko manetka powróciła do pierwotnego położenia to napięcie zanikało.
    Po włożeniu przekaźnika pojawia się to nieszczęsne 6V, ale nie jest to wina przekaźnika ponieważ włożyłem inny (też 72) i dzieje się to samo.
    Na górze skrzynki bezpośrednio nad tym przekaźnikiem jest taki mały biały nalot więc podejrzewam, że wilgoć zrobiła swoje i czeka mnie rozbiórka i czyszczenie skrzynki.
  • Poziom 9  
    Kupiłem dzisiaj na szrocie drugą skrzynkę wyjętą z mk3, wygląda jak nowa i nawet zakurzona nie była. Jutro zrobię przekładkę i przy okazji sprawdzę stan wtyczek i czy przewody są wpięte w odpowiednie piny (zgodnie z opisem, który znalazłem na tym forum), miernik też się przyda. Jak to wszystko obadam to nie ma możliwości żeby nadal coś było nie tak.
  • Poziom 9  
    Powracam do tematu ponieważ wymiana skrzynki nic nie dała. Od kilku dni siedzę nad schematami elektryki i opisem poszczególnych wtyczek z tyłu skrzynki żeby wytypować miejsca, które mogą być przyczyną usterki.
    Wydaje mi się, że może być uszkodzony przełącznik zespolony przy kierownicy.
    Czy mógłby ktoś wypowiedzieć się, które połączenia sprawdzić w pierwszej kolejności, które przewody sprawdzić miernikiem i co ewentualnie połączyć na krótko?
    Drugie pytanie: Gdzie dokładnie znajduje się złącze masowe 80? Opis wskazuje na wiązkę do wskaźników, ale chciałbym wiedzieć przed demontażem licznika i kierownicy.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki :-)
  • Poziom 43  
    Masz mieć prąd z tyłu po zapłonie na 53 , 53a z przekażnika i masa 31 na silniku. Mierz KONTROLKĄ min. 10W nie miernikiem. Przełącznik pod kierownicą jak popchniesz dzwignię w stronę licznika daje tylko impuls na przekaźnik. Wtedy on załączy prąd na 53a i tak cyklicznie puka co parę sekund do czasu gdy ponownie nie popchniesz dzwigni wycieraczek.Tylny spryskiwacz\ działa?
  • Poziom 9  
    Mam jedną pompkę spryskiwacza na przód i tył - działa.
    Prąd z tyłu jest na 53, a na 53a miernik pokazuje 5,91V i jak popchnę dźwignię to daje impulsy 12V, ale wraca do 5,91V.
    Jak wyjmę przekaźnik 72 to na 53a nie ma napięcia, ale po włożeniu pojawia się 5,91V i dodatkowo włączają się przednie wycieraczki na 3 cykle. Jak to możliwe skoro za przód odpowiada inny przekaźnik (19 lub 99)? Jakieś zwarcie lub mostek?
  • Poziom 43  
    KONTROLKĄ sprawdzaj czytać umiesz??? To nie Dreamliner czy inne Ferrari.Przekażnik ma podawać prąd co kilka sekund na przewód tylnej wycieraczki.Sprawdź ciągłośc wycieraczka-przekaźnik,też żarówką.To że przód ci chwyta to inna kwestia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ale ty się z tym bawisz... Dawno powinna być sprawa załatwiona. Te trzy cykle wycieraczek przednich to za każdym włączeniem tylnej się pojawiają? Ma to związek ze słabą masą lub spadkiem napięcia zasilania. Najpierw przeswietl wszystkie masy, w układzie wycieraczek, żarówką 50W 12V.