Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka LED na biurko

piórko 13 Maj 2014 22:01 20877 21
  • Lampka LED na biurko

Elektrodowy jubileusz, pomyślałem, należałoby jakoś zaakcentować. Na przykład w dziale DIY. I spojrzałem na lampkę, która od niedawna oświetla moje "elektroniczne" biurko. Oto ona.

Lampka LED na biurko

Lampka LED miała zastąpić taką zwykłą, z żarówką-kapsułką. Żeby było jaśniej, ładniej, nowocześniej, wygodniej, ekonomiczniej, ekologiczniej : )
    Jako źródło światła wybrałem moduły LED Samsunga. Taka kostka z o wymiarach 38mm x 38mm x 5.3mm z diodami typu 5630 zasilana 12V pobiera około 200mA dając 165lm.

Lampka LED na biurko Lampka LED na biurko

Wziąłem takich modułów 10. Gdy zastanawiałem się jak zrobić z nich lampkę, wpadł mi przypadkiem w ręce przykręcany uchwyt z "gęsią szyją". Do niego zamocowałem skręcone ze sobą dwa odcinki kątownika aluminiowego. Źródła światła pozbawiłem obustronnej taśmy klejącej, nasmarowałem pastą termoprzewodzącą i przykręciłem do powstałej konstrukcji.

Moduły połączyłem w szereg po 5 sztuk tak aby zasilić 24 voltami przy prądzie 1A. Pierwsze próby pokazały, że po pierwsze moc 24W nadspodziewanie mocno nagrzewa kątownik-radiator, a po drugie, że ilość światła jest na tyle duża, by można było moc zredukować. Okazało się, że LEDy świecą całkiem dobrze dostając 19V (czyli 9,5V na moduł). Pobierają wtedy 0,7A a wydzielana moc 13,3W wytwarza całkiem akceptowalną temperaturę.

Powstał więc zasilacz dający przełączane napięcie. 19 V nominowane przeze mnie na podstawowe i nominalne 24V uznane za "turbo", używane w razie potrzeby większej jasności. Na obu zakresach płynna regulacja. Klasyczna, z tranzystorem w szereg, bo żaden PWM nie wchodził w grę z założenia. Transformator toroidalny z własnoręcznie nawiniętym wtórnym daje bez obciążenia na poszczególnych "biegach" 17,1V i 22,2V, z obciążeniem 15,8V i 20,4V.

Lampka LED na biurko Lampka LED na biurko Lampka LED na biurko

Biurko oświetlone lampką zasilaną 19V

Lampka LED na biurko

i 24V.

Lampka LED na biurko

Prawdopodobnie różnica w natężeniu światła na zdjęciach jest niezauważalna, w rzeczywistości widoczna.

Moduły kosztowały 10 x 6,5zł, obudowa zasilacza typ Z-3P 10 zł, reszta grosze albo wyjąłem z szuflady.

I wszystko jasne : )

Fajne!
  • #2 13 Maj 2014 22:22
    Mr_koYot
    Poziom 1  

Witam, dość drogie te moduły LED, nie myślałeś żeby po prostu wkleic tam kilka kawałków taśmy led? Wyszło by sporo taniej, i z zasileniem nie było by problemu.

• #3 13 Maj 2014 22:39
    superhiro2
    Poziom 15  

Mr_koYot napisał:
    ...nie myślałeś żeby po prostu wkleic tam kilka kawałków taśmy led?

Nie wiem czy kolega porównał jasność świecenia i ilość oddawanego światła. Ja też kiedyś myślałem, że wezmę dwie diody led super jasne białe i oświetlę cały pokój. Jakie było zdziwienie, że tak słabo świecą.

Wiem, że kolega mówi o taśmach led'ów ale one też się niewiele różnią od zwykłych led'ów z tym że jest ich więcej i są ładnie poukładane.

• #4 13 Maj 2014 23:18
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Witam, wszystko fajnie i elegancko poukładane i żadne kable nie wystają. Taka lampka to niezła sprawa :) Mam takie pytanie odnośnie zasilacza. Jakiej wartości jest potencjometr i jakiego rodzaju? Jakie napięcie AC max można podłączyć na wejście zasilacza.

• #5 13 Maj 2014 23:38
    KJ
    Poziom 31  

Ogólnie lampka fajna ale ten zasilacz to jakieś nieporozumienie. Liniowe rozwiązanie przy tej mocy to niezły grzejnik - i cała ekologia idzie w las ;). Rozwiązanie impulsowe byłoby moim zdaniem znacznie lepsze. Jest sporo układów dedykowanych do zasilania ledów. Czy światło z ledów jest niezdrowe ? Pewnie jest ale z dwojga złego lepsze ledy niż świetlówki których światło jest totalnie ohydne. Co nie zmienia faktu że najlepsze światło do pracy to nadal to z żarówek najlepiej halogenowych.

• #6 14 Maj 2014 07:53
    Pyzaczek
    Poziom 18  

Ten zasilacz to faktycznie nieporozumienie. Trzeba było nawinąć inne wtórne i wywalić wszystko oprócz mostka i kondensatora. Byłoby taniej, ekologiczniej i chłodniej.
    Taśmy wcale nie są takie złe. Dajesz więcej modułów i efekt masz podobny ale dużo taniej.

• #7 14 Maj 2014 10:44
    miswierz
    Poziom 14  

superhiro2 napisał:
    Mr_koYot napisał:
    ...nie myślałeś żeby po prostu wkleic tam kilka kawałków taśmy led?

Nie wiem czy kolega porównał jasność świecenia i ilość oddawanego światła. Ja też kiedyś myślałem, że wezmę dwie diody led super jasne białe i oświetlę cały pokój. Jakie było zdziwienie, że tak słabo świecą.

Wiem, że kolega mówi o taśmach led'ów ale one też się niewiele różnią od zwykłych led'ów z tym że jest ich więcej i są ładnie poukładane.

Kolega się jednak myli.Albo trafiłeś na kiepską taśmę albo ledy. Ja ostatnio zrobiłem sobie oświetlenie biurka z 2 metrów taśmy led z diodami smd5050 60 sztuk na metr.
    Pomieszczenie 4 metrowe jest całe oświetlone a przy biurku blat długości 1,4m można spokojnie pracować.Oświetlenie jakieś 60cm nad blatem

• #8 14 Maj 2014 11:31
    gbd.reg
    Poziom 20  

Nie każdego stać/ma umiejętności na zbudowanie zasilacza impulsowego. A naprawdę ciężko znaleźć regulowany zasilacz tego typu lub przynajmniej z 2ma napięciami o podanej wyżej wartości.

Ogólnie te LEDy dużo lepiej by się sprawowały, gdyby zasilić je stałym prądem, zamiast stałym napięciem i wrzucić do regulacji jasności PWM, wtedy jasność świecenia dla konkretnej nastawy byłaby bardziej przewidywalna ;) Poza tym zdrowiej jest dla samej diody, gdy jest sterowana PWMem, niż zmianą prądu/napięcia.

• #9 14 Maj 2014 15:18
    Rafał 116
    Poziom 17  

gbd.reg napisał:
    A naprawdę ciężko znaleźć regulowany zasilacz tego typu lub przynajmniej z 2ma napięciami o podanej wyżej wartości.

Nie ma żadnego problemu ze znalezieniem takiego układu. Wystarczy wpisać ne555 w google.

gbd.reg napisał:
    Poza tym zdrowiej jest dla samej diody, gdy jest sterowana PWMem, niż zmianą prądu/napięcia.

To jest ciekawe ale nie jestem sobie w stanie wyjaśnić z czego to się bierze. Proszę rozwinąć może się dowiem coś nowego.

Świetna konstrukcja też kombinowałem na biurko coś ledowego ale ja myślałem na dwoma diodami jedna 5W i druga 3W. Zamiast sterownia jasnością ich świecenia lepiej zrobić osobne sterowanie tak aby można było użyć 3W lub/i 5W. Mam nawet gotowy projekt zasilacza impulsowego w eagle na jakimś scalaku.

Czy te moduły muszą być chłodzone?

• #10 14 Maj 2014 15:19
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 14 Maj 2014 21:50
    piórko
    Poziom 30  

Jestem pod wrażeniem oburzenia jakie na elektrodo-koleżeństwie zrobiło marnotrawstwo energii przez układ regulatora liniowego. Spróbuję zainteresowanych uspokoić, ale po kolei.

Mr_koYot'a dziwi duża cena użytych modułów. Dobrze, wyszło 65 sztuk złota, ale to zakup na lata. Dlatego tak starałem się by temperatura pracy modułów była jak najniższa. Tu od razu odpowiem koledze Rafał 116 pytającemu czy chłodzić trzeba. Tak, zdecydowanie trzeba. Zimniej = dłużej. Proszę zauważyć małą trwałość tanich "żarówek" LED dostępnych w handlu. Dlaczego padają? Nie dlatego, że skończyła się żywotność diod, ale dlatego, że zostały przegrzane. Ich ilość, zasilanie nadmiernym prądem, plastikowy "radiator", szczelna obudowa... uff, ciepełko...
    Aha, też jestem żywo zainteresowany wyjaśnieniem teorii przedstawionej przez gbd.reg dotyczącej wyższości zasilania diod świecących PWM'em nad zasilaniem prądem stałym.

Producent użytych przeze mnie modułów wyposażył je w radiatorek odprowadzający ciepło z diod (foto), ale jednocześnie ograniczył wydajność chłodzenia przez taśmę klejącą służącą do prostego, a jakże, montażu. Chociaż prawdopodobnie kostki świeciłyby i tak relatywnie długo, ja jednak ten czas wydłużyłem przykręcając je do żywego metalu. Temperatura kątownika mojej lampki przy niższym, podstawowym napięciu zasilania to jakieś 40, może 40 i kilka stopni.

Lampka LED na biurko

Mikusiek48 chciałby dać więcej zmiennego napięcia zasilającego. Możesz to zrobić, ale licz się z tym, że dostaniesz o.p.r. na forum za tracenie energii na tranzystorze. A jeśli jej nie wytracisz to LEDy dostana za dużo prądu i pójdą z dymem. Będzie śmierdziało. Chcesz tego? Dane potencjometru, o które pytałeś uzupełniłem na schemacie.

Mr_koYot i miswierz wolą taśmy. Panowie, ja nie mówię taśmom nie. Ale proszę o konkrety czyli o cenę i wydajność. Odnieśmy te parametry dla mocy 1W. Najpierw ja. 1W mojego modułu (abstrahując) kosztuje 2,71 zł (bo cały, 2,4W to 6,5zł), i daje 69lm (bo cały, 2,4W to 165lm). A sposób montażu, kwestia odprowadzenia ciepła, podłączenie przewodów? Moim zdaniem kostki górą.

Teraz ekologia ; ) KJ wraz z Pyzaczkiem doszukali się w zasilaczu cech nieporozumienia. Oglądam go w dobrym świetle lampki LED i tej opinii nie podzielam. Straty? Jakieś 1,4W na mostku, 0,3W na tranzystorze, trochę na transformatorze, w sumie 2W. To w trybie "turbo". Sprawność ponad 90%. Przetwornica będzie lepsza?
    Przełącznik napięcia w dół. Straty przy potencjometrze w prawo to jakieś 1,5W. Gdy ściemnię, a rzadko ściemniam ; ) w radiator pójdzie nie więcej niż 5W. Jeśli będzie trzeba w wolnej chwili pomierzę precyzyjnie i wyniki przedstawię.

Odczepy zaproponowane przez dj-MatyAS'a to niewątpliwie strzał w 10 ekonomii, ale jaka dłubanina z drucikami. Uznając wyższość takiego rozwiązania pozostanę jednak przy swoim potencjometrze : )
    Światło jest zdecydowanie robocze i wystarczające, a nie nastrojowe. Jeśli czegoś nie widać to znaczy, że potrzebna jest lupka, a nie większe natężenia światła. Na zdjęciach tego nie pokażę, bo to tak jak prezentowanie działania subwoofera na yt : )
    Watpię dj-MatyAS, że światło RGB wymiesza się tak że zastąpi barwę dobrej ciepłej białej diody. Jak to jest?
    Kaseciaka u Ciebie widzę, używasz? Jakieś bas-refleksy obok... Jak to gra i jak się tego słucha? I czemu tak słabe foto?

Ważne, odcień bieli 'lampki LED na biurko' jest dla mnie idealny. W całym zakresie natężenia światła. Porównywalny do tradycyjnej żarówki. Co prawda taka barwa podobno nie jest idealna dla naszych oczu ale cóż... przyzwyczajenie drugą naturą.

Jeszcze pare zdjęć. Na pierwszym widoczne kwadraciki ledowe całkiem innego typu niż w opisanej konstrukcji. Są tu zamieszczone jako motyw zdjęcia.

Zwitek folii za płytce zasilacza to osłona bezpiecznika topikowego. Upraszam o niekomentowanie.

Lampka LED na biurko Lampka LED na biurko Lampka LED na biurko

• #12 14 Maj 2014 22:27
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 15 Maj 2014 13:13
    elektronik000
    Poziom 19  

Moduły nie takie najgorsze, widzę diody 5630/5730. Święcą na pewno dużo lepiej niż taśmy na 3528 czy 5050. Chociaż taśmy też można kupić na 5630. Proponuje poeksperymentować z pomieszaniem światła 6500K i 3000K (zimnego i ciepłego).

• #14 15 Maj 2014 13:41
    exoper
    Poziom 12  

Jeśli można to pochwale sie swoim rozwiązaniem.

U góry ok. 2,5 metra taśmy ledowej. Na dole podświetlenie z jakiegoś lcd, świetlówki wymienione na ledy i dodatkowa pleksi 2mm zabezpieczająca przed uszkodzeniem tej właściwej. Dolne światło naprawdę sporo daje szczególnie przy lutowaniu SMD.
    Na razie sterowane przełącznikiem, w planach PWM na tiny13.

• #15 15 Maj 2014 15:26
    elektronik000
    Poziom 19  

Dolne podświetlenie niezły pomysł - muszę spróbować.

Co do górnego oświetlenia trochę denerwujące są te półcienie praktycznie od każdej diody - można wyeliminować plexi mrożoną bądź mleczną.

Nieprzyjemny efekt także jest przy ściąganiu izolacji z przewodu typu 'linka' - występuje na miedzi.

• #16 15 Maj 2014 18:22
    a_noob
    Poziom 22  

piórko za podejście do chłodzenia i obniżenie napięcia pracy 10pkt :) szyjkę pewnie będziesz musiał wymienić wcześniej niż diodki. ALE (jak zawsze jakieś ale musi być :D ) moduły z czterema diodami na 12V to jest pomyłka inżynierów, powtarzana przez wszystkich producentów na świecie, z niezrozumiałych dla mnie powodów. Białe diody mają napięcie pracy ok 3,3V gdy są cztery LEDy w module to jedyny sposób ich połączenia to 2x2, mamy wtedy 6,6V w diody, a pozostałe 5,4V idzie w rezystor/regulator prądu. Z powyższego wynika, że jakieś 45% mocy dostarczone do modułów idzie w komin.

Ogólnie sprawa rozbija się o przeznaczenie produktu, moduły i taśmy led służą do oświetlenia dekoracyjnego i podświetlania reklam (duża powierzchnia + dużo punktów = równomierne podświetlenie), a do oświetlenia pomieszczeń i lampek stworzone są diody mocy i moduły z dużą ilością diod w szeregu, wtedy mamy dobry stosunek lm/W. Ilość światła jaką dają twoje moduły można uzyskać z diody 10-13W (mniej więcej tyle mają LEDy w twoich modułach po usunięciu rezystorów).

Do tego zasilacz liniowy na transformatorze... tu zgodzę się z kolegami, wydajność bierze w łeb. Dlatego brawa za wykonanie, "kopa" za komponenty.

• #17 15 Maj 2014 20:27
    piórko
    Poziom 30  

Panowie! Zanim wieść o użytkowaniu przeze mnie zasilacza powodującego efekt cieplarniany dotrze do odpowiedniego inspektoratu zapoznajcie się z wcześniejszą moją wypowiedzią, w której szacunkowo określiłem co i jak bardzo się grzeje. Teraz proszę o konkretne przykłady przetwornicy o znacząco lepszej niż mój zasilacz sprawności.

Elektroników ekologów proszę też o zwrócenie uwagi na to, że jak wspomniałem wcześniej, lampka LED ze swoją jaka by ona nie była sprawnością, zastąpiła 20 watową żarówkę halogenową. Dając subiektywnie, na oko rzecz mierząc, jakieś 3 razy więcej światła z około 15 watów. Z nieprzeszkadzającymi, elektronik000 półcieniami. A co to za efekt z miedzianą linką?

Lampka LED na biurko

Nie sposób natomiast nie zgodzić się ze spostrzeżeniem, że sporo zjadają rezystory szeregowe. Cóż... w tym momencie wypada tylko powtórnie przeczytać poprzedni akapit i zmienić temat ale... jeśli przyjrzeć się z bliska innemu niż tu zastosowany typowi modułu ledowego to wyraźnie widzimy po trzy diody w obudowie. I co Ty na to a_noob ? Aha, czekam na obiecane punkty :D

Lampka LED na biurko

Jasna sprawa exoper. Ładnie jak w kokpicie dreamlinera. Chciało Ci się układać do zdjęcia aż tyle gadżetów? Że co? Masz tak zawsze ; ) ?
    "...w planach PWM na tiny13". Przekonsultuj koniecznie, czy to wystarczające pod względem sprawności rozwiązanie ; )

Wtyczek praktycznie nie wyjmuję, więc szanse na odwrócenie polaryzacji są znikome. Złącza, które dj-MatyAS rekomendujesz mógłbym zastosować w drugim powstającym egzemplarzu lampki o nieco innym przeznaczeniu, gdyby nie to, że zasilacz do niej już zrobiłem. Też z bananami. I też, nie wiem jak mam to powiedzieć, z toroidem i tranzystorem. Nie jestem pewien, czy będę miał śmiałość tę konstrukcję pokazać : (

• #18 16 Maj 2014 08:30
    OldSkull
    Poziom 27  

"Na obu zakresach płynna regulacja. Klasyczna, z tranzystorem w szereg, bo żaden PWM nie wchodził w grę z założenia. "

Dlaczego nie wchodził w grę? Wyższa sprawność, mniej ciepła do oddania. A diody i tak nie powinny mrugać. Ostatnio robię lampkę do kuchni na diodach 1W i one maja własną stałą czasową jasności świecenia rzędu kilkuset ms - tym samym PWM 1-2kHz nie będzie dawał efektu migotania, bo same diody go wygładzają. Jedynie pozostaje kwestia różnej sprawności lm/W w zależności od prądu, ale trudno powiedzieć jak to wygląda w przypadku PWM.

• #19 16 Maj 2014 15:50
    yogi009
    Poziom 42  

Polecam sterownik MBI6651 od Macroblock, to bardzo dobry (i mały!) sterownik takich diod LED. Używam i chwalę to sobie od kilku lat.

• #20 16 Maj 2014 18:44
    elektronik000
    Poziom 19  

Co do półcieni to masz zapewne za mało diod. Co do linki to efekt jest taki że na miedzi odbijają się diody.

• #21 18 Maj 2014 12:59
    a_noob
    Poziom 22  

piórko napisał:
    jeśli przyjrzeć się z bliska innemu niż tu zastosowany typowi modułu ledowego to wyraźnie widzimy po trzy diody w obudowie. I co Ty na to a_noob ?(

Może trochę zbyt uogólniłem, chodziło mi oczywiście o jednochipowe diody, a szczytem głupoty jaki widziałem był moduł z czterema diodami plcc6 i czterema rezystorami... ale LEDy miały zlutowane razem po trzy wyprowadzenia z każdej strony i były po dwa rezystory na obwód bo jeden by nie wytrzymał odkładanej mocy ;)
    Ciekawi mnie jednak jak wygląda u Ciebie sprawa bo tego nie widać na żadnym zdjęciu.
    piórko napisał:
    Aha, czekam na obiecane punkty

Musisz je odebrać osobiście, przekaże łącznie z nagrodą za komponenty ;D

• #22 01 Cze 2014 20:12
    elmo3000
    Poziom 12  

Firma w której byłem operatorem SMT tłukła seryjnie oświetlenie ledowe pod bilbordy. Zamawiała bardzo fajne pcb na aluminium. Genialne chłodzenie. Koszt takiego PCB z 4 diodami do ok 2 zł ;p trochę przepłaciłeś za projekt