Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu i projektu płytki drukowanej zasilacza.

13 Maj 2014 22:52 1554 4
  • Poziom 9  
    Witam!
    Prośba do kolegów z większym doświadczeniem o pomoc w sprawdzeniu zarówno schematu jak i projektu obwodu drukowanego.
    Choć pewnie wielu z Was może śmiało stwierdzić że to konstrukcja przedpotowa i faktycznie tak jest, ale dzisiaj traktuje to z pewnym sentymentem, bo autorem projektu jest mój kolega jeszcze z czasów szkoły średniej. Tym bardziej że po iluś tam latach znalazłem bardzo starannie spakowane wszystkie elementy włącznie z odręcznie zrobioną dokumentacją. A że po wielu wielu latach powróciłem do swojego hobby, to traktuję to jako zestaw do samodzielnego montażu.
    Jeśli ktoś z Was zechcę się pochylić nad moją prośbą to będę wdzięczny.
    Z tego co pamiętam, ale nie byłem tego w stanie odszukać wśród starych kartek z notatkami i rysunkami, kolega zrobił jeszcze taki dodatek w postaci dwóch wskaźników monitorujących bieżąca prace zasilacza. Dzisiaj można powiedzieć, że w "starym stylu", woltomierz i amperomierz oczywiście oba wychyłowe. Ale gdzie i jak je włączyć do układu, nie wiem, może i w tym zakresie ktoś byłby w stanie coś podpowiedzieć.
    Pozdrawiam
    Prośba o sprawdzenie schematu i projektu płytki drukowanej zasilacza. Prośba o sprawdzenie schematu i projektu płytki drukowanej zasilacza. Prośba o sprawdzenie schematu i projektu płytki drukowanej zasilacza.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witam
    Co do zasilacza ... to chyba tylko z sentymentu, bo w.g mnie troszkę przerośnięty jak na to co oferuje - na LM317 zrobiłbyś to samo.
    Zegary podłącza się nast.: amperomierz - "+" zasilacza/wyjście zasilacza ( obrazowo: szeregowo pomiędzy zasilaczem a odbiornikiem ), woltomierz: równolegle do zacisków wyjściowych. Na schemacie U2 masz zamienione nóżki 4 z 7.
    Pozdr.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 9  
    Dziękuję za opinie, i podpowiedź, faktycznie ewidentny błąd na schemacie. Dla porządku wstawiam poprawiony. Pozostaje mi jeszcze popracować nad płytką drukowaną, bo jest dość sporych rozmiarów, a z tego co widzę na projektach zamieszczonych na forum, może być zdecydowanie mniejsza.
    Prośba o sprawdzenie schematu i projektu płytki drukowanej zasilacza.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witam
    nemo75 napisał:
    ......może być zdecydowanie mniejsza

...zdecydowanie.
    Możesz np. zrezygnować z transformatora na płytce, C6 dać pionowy, zamiast isostatów dać przełącznik obrotowy, włącznik zasilania na kabelkach, dla max 1A 2N3055 to duża przesada, a jeśli już to też na kablach i pozostaje 1/5 płytki.
    nemo75 napisał:
    faktycznie ewidentny błąd na schemacie

....na płytce też.

Pozdr.
  • Poziom 9  
    Zgadza się na płytce był dokładnie ten sam błąd i właściwie robię jej projekt całkowicie od początku, w tym miejscu dzięki za cenne rady. Natomiast uwzględniam to że wszystkie części do tego zasilacza już miałem, więc po prostu nic mnie to nie kosztuje jedynie trochę większy laminat, ale wyrzucenie kilku elementów poza płytkę i podłączenie kabelkami na pewno pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca.
    Zabieram się do pracy.
    Pozdrawiam