Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz OE a prąd kolektora.

14 Maj 2014 10:07 834 1
 • Poziom 18  
  Witam, nie mogę coś załapać idei prądu kolektora w wzmacniaczach wspólny emiter. Zastanawia mnie co zmienia ustawienie punktu pracy tak aby prąd ten był większy. Jak wiadomo z obliczeń można sobie dobrać tak rezysotry że będzie płynąć tam 10 mA ale równie dobrze 50mA. Pytanie co to zmienia? Czy ma to wpływ na wzmocnienie? A może wydolność prądową wzmacniacza? Przykładowo dla tranzystora BC547 można punkt pracy dobrać tak:

  Wzmacniacz OE a prąd kolektora.

  W kolektorze płynie wtedy około 4mA. Można to zrobić również tak:

  Wzmacniacz OE a prąd kolektora.

  I wtedy płynie 15 mA. Oczywiście dało by się również wycisnąć 50 mA zachowując taki sam stosunek wzmocnienia napięciowego.
 • Specjalista elektronik
  Oj, w tym drugim będziesz miał niskie napięcie emiter-kolektor: 15mA*560R=8,4V - prawie całe napięcie zasilania (9V) odkłada się na R1, a jeszcze 15mA*50R=0.75V i na napięcie emiter-kolektor zostanie mniej, niż zero - trzeba zmniejszyć R1 i użyć np. 270R.

  A różnica w działaniu (jak już dobrze dobierzesz oporniki) jest taka, że z mniejszymi opornikami i większym prądem masz mniejszą impedancję wyjściową i możesz podać większy prąd sygnału na obciążenie bez spowodowania znaczących zniekształceń.