Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATX - moc zasilacza a pobór energii

14 Maj 2014 11:06 969 10
  • Poziom 9  
    Chcę zbudować mały komputer, który będzie pełnił rolę serwera multimediów. Komputer będzie oparty na płycie ASRock E350M1. Podłączę do tego dysk SATA 3,5", napęd DVD (nie wykluczam w przyszłości dołączenia do kolejnego dysku). Moje pytanie: czy zużycie energii w standardowym zasilaczu ATX 350W będzie takie same jeśli podłączyłbym tam zasilacz np. 150W? Chodzi mi o to czy sama moc oferowana przez zasilacz nie przekłada się jakoś na zużycie energii?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    jamesdio napisał:
    Chodzi mi o to czy sama moc oferowana przez zasilacz nie przekłada się jakoś na zużycie energii?

Obszerny temat, moc maksymalna nie przekłada się na zużycie energi. Ja bardziej zainteresowałbym się (edit) sprawnością danego zasilacza zależnie od obciążenia - jak dużo energi z sieci jest przekazywana do sprzętu, a ile jest straty i przy jakim obciążeniu zasilacza jak się te parametry zmnieniają. Temat rzeka.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zasilacz pobierze z gniazdka tyle ile potrzebują podzespoły + strata na jego sprawności.
  • Poziom 9  
    A możecie polecić jakiś dobry zasilacz? Chyba jednak wolałbym mniejszej mocy niż 350W. Z tego co widzę, to z mniejszych mocy tylko Fortrony, ale mają nietypowy wymiar. Wiecie może który zasilacz o standardowych wymiarach jest naprawdę cichy? Bo te dB z deklaracji producentów to można między bajki włożyć.
  • Poziom 18  
    Miałem 2 Fortrony 350W i były ciche. Producent podaje max. głośność, zasilacz reguluje sobie obroty stosownie do obciążenia, także przy małym obciążeniu wentylator będzie się kręcił wolniej, co za tym idzie, szybciej.
  • Poziom 43  
    sznib napisał:
    także przy małym obciążeniu wentylator będzie się kręcił wolniej, co za tym idzie, szybciej.

:P
  • Poziom 18  
    Oj, kurka, ale palnąłem :D. Miało być "ciszej" oczywiście :).
  • Poziom 9  
    Co do budżetu to myślałem 150-250 zł.
  • Poziom 43  
    W jakiej obudowie będzie ten komputer?