Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laserjet 1010 zwiesza system

artexx 13 Kwi 2005 23:49 2912 12
  • #1 13 Kwi 2005 23:49
    artexx
    Poziom 14  

Witam wszystkich

Jakiś czas temu kupiłem drukarkę jak w tytule. Po kilku dniach okazało się, że drukarka nie drukuje a raczej nie współpracuje z programami takimi jak Płatnik i W-F Kaper. Dokładnie to jest tak, że kiedy próbuję zrobić wydruki w ww programach to albo wywala jakiś komunikat o błędzie pamięci, albo poprostu wykłada system, a wtedy już tylko twardy reset.
    Podłączyłem do tego komputera (laptop compaq armada 110, Win98) drugą drukarkę hp 640 pod LPT1(nie odłączając i nie wyłączając tej pierwszej - USB), zmieniłem tylko w panelu sterowania drukarkę domyślną. Wszystko działa. Wydruki bez problemu, tylko, że to tak jakbym się przesiadł z Rollsa na rower.
    Czy ktoś życzliwy wie i zechce mi powiedzieć co może powodować ten problem oraz jak temu zaradzić?

Z góry dziękuję
    Pozdrawiam

0 12
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 13 Kwi 2005 23:57
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Raczej nie jest to problem techniczny drukarki. Wydaje mi się, że problem leży w systemie. Podaj, jakiej wersji Windows uzywasz, a gdybyś dokładnie ten komunikat o błędzie przytoczył, to byłoby pomocne.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 14 Kwi 2005 08:45
    Harry3612
    Poziom 15  

Witam. Czy przypadkiem W-F Kaper nie wymaga do pracy klucza sprzetowego w porcie LPT? Jeśli tak - zacząłbym od sprawdzenia pracy drukarki bez klucza. Miałem podobne problemy z programem W-F Mag, drukarką Kyocera 1020D i owym nieszczęsnym kluczem sprzętowym... Pomogło dorzucenie kontrolera LPT i podłączenie drukarki do dodatkowego portu. Klucz sprzętowy został w LPT1.

pozdrawiam

0
  • #4 14 Kwi 2005 09:39
    md
    Poziom 39  

Problem polega na tym, że kupiłeś drukarkę GDI. Jedyną zaletą tego typu drukarki jest cena. Drukarki GDI nie posiadają wyspecjalizowanego procesora i dużej ilości pamięci potrzebnej do przejęcia części funkcji związanych z wydrukiem, stąd obciążają one w znacznym stopniu komputer. Nie napisałeś, ile masz RAMu, więc sam sprawdź w instrukcji drukarki, czy Twój sprzęt spełnia wymagania stawiane przez drukarkę.
    Inną sprawą jest wydruk z programu DOSowego na drukarkach podłączonych do portu USB. Wielu producentów oprogramowania rozwiązało ten problem stosując specjane programy pośredniczące w wydruku.
    Koniecznie sprawdź, czy zainstalowałeś odpowiednie sterowniki kontrolera USB dla Twojego komputera. Jeżeli nie, to musisz je najpierw zainstalować, a wtedy drukarka może będzie w stanie współpracować z programem Płatnik (o ile masz odpowiednio wydajny sprzęt).

0
  • #5 14 Kwi 2005 16:59
    artexx
    Poziom 14  

Witam
    Jak napisałem poprzednio drukarki narazie nie używam, a kartka z błędem gdzieś mi się zapodziała( było coś tam access violation... dalej nie pamiętam).
    Wersja w-F Kapera, którą posiadam (pod Windows) nie potrzebuje klucza sprzętowego, zresztą nigdy do tej pory nie potrzebowałem go, a po zamianie drukarki z powrotem na hp 640 nadal go nie potrzebuję.
    Komputer na którym zaistniał ów problem to laptop Compaq Armada 110 z procesorem Celeron 700MHz, pamięc RAM 120 MB. System operacyjny Windows 98 SE. W-f Kaper jak też i Płatnik są programami pod windows.

Informacje o drukarce wg dokumentacji:
    OPERATING SYSTEMS
    This readme file provides specific installation instructions and
    other information for the HP LaserJet 1010, 1012, and 1015 printers.
    Installation instructions are provided for the following operating
    systems:

- Windows NT 4.0, Windows 95
    - Windows 98, Windows Me, Windows 2000, Windows XP
    - Macintosh 9.X, 10.1, 10.2
    - UNIX/Linux, DOS, OS/2

For additional information on the printer features and driver
    features, refer to the online Help included with each software
    component and to the printer online user guide on the software CD.

MINIMUM SYSTEM REQUIREMENTS

- Windows 95: (print driver only) Pentium(R) 90 MHz
    with 16 MB RAM
    - Windows NT 4.0 (print driver only), Win 98, Win Me, Win 2000:
    Pentium(R) 166 MHz with 32 MB RAM
    - Windows XP: 233 MHz with 64 MB RAM
    - Macintosh operating system 9.x (print driver only),
    or OS X (OS 10)
    - 150 MB free hard disk space for full software installation,
    including HP toolbox
    - CD-ROM drive
    - USB 2.0 port or dedicated IEEE 1284-B compliant bi-directional
    parallel port (both ports cannot be used concurrently)

Cables
    - 2-meter parallel cable, C2950A
    - 3-meter parallel cable, C2951A
    - USB cable, C6518A CPC

Z tego co widać wszystkie wymagania są spełnione z nawiązką.
    Spróbuję jeszcze raz odinstalować i zainstalować ponownie, jeśli wyrzuci znowu błąd to będę mógł go przytoczyć.
    Temat nadal otwarty
    proszę o inne sugestie

0
  • #6 14 Kwi 2005 17:23
    md
    Poziom 39  

Najpierw zajrzyj na stronę: http://www.hp.com.pl/overview/2185 , gdzie widać, że przytoczone przez Ciebie parametry drukarki różnią się nieco od tych, ze strony producenta.
    W następnej kolejności postaraj się zainstalować sterowniki do kontrolera USB.
    Po zainstalowaniu drukarki wydrukuj firmową stronę testową. Potem wydrukuj coś z Notatnika i dopiero jak te wydruki przejdą, próbuj drukować z Płatnika. WF-Kaper zostaw sobie na koniec.

0
  • #7 17 Kwi 2005 19:56
    artexx
    Poziom 14  

Zainstalowałem jeszcze raz oprogramowanie drukarki wraz z usb. Normalnie w systemie drukarka działa bez zarzutu, drukuje z notatnika, worda, excela. Dopiero przy próbie drukowania z płatnika lub w-f kapera wyrzuca błąd: INVALID FLOATING POINT OPERATION ACCESS VIOLATION. Co to oznacza i co można zrobić?
    Po przełączeniu drukarki systemowej na tę drugą pod LPT1 wszystko natychmiast działa, nawet bez restartu.

0
  • #8 17 Kwi 2005 20:19
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z tego wynika, że zarówno Płatnik jak i W-F Kaper nie współpracują z drukarkami z interface'm USB. Jeżeli obydwa programy masz legalnie to po prostu zwróć się mailem z prośbą o wyjaśnienie do serwisów firm.

0
  • #9 17 Kwi 2005 20:28
    md
    Poziom 39  

Przyznam się, że nigdy nie spotkałem takiego błędu ze strony Płatnika. Problem może dotyczyć tego, że płatnika instalowałeś kiedy w systemie drukarką domyślną była atramentówka. Proponuję przeinstalować Płatnika z domyślną drukarką laserową. Propozycja moja jest jak najbardziej na miejscu, bo od niedawna jest już nowa wersja 6.03.001B, w której są zmiany związane z przesyłaniem dokumentów do ZUS. Tak więc, upieczesz dwie pieczenie przy jednym ogniu. Proponuję zainstalować wersję minimalną, chociaż przy kłopotach z wydrukiem, chyba lepiej zainstalować pełną wersję.
    minimalna:
    http://213.25.26.225/dystrybucja/a1_6_03_001/minimalna/Install.exe
    pełna:
    http://213.25.26.225/dystrybucja/a1_6_03_001/pelna/Setup.exe

Dodano po 6 [minuty]:

jankolo napisał:
    Z tego wynika, że zarówno Płatnik jak i W-F Kaper nie współpracują z drukarkami z interface'm USB. Jeżeli obydwa programy masz legalnie to po prostu zwróć się mailem z prośbą o wyjaśnienie do serwisów firm.

Płatnik drukuje na każdej drukarce zainstalowanej w systemie, dotyczy to również drukarek GDI. Problemem może być to, o czym pisałem wcześniej - drukarki GDI mocno obciążają system w trakcie przygotowywania dokumentu do druku, a dokumenty z Płatnika potrafią załamać niejeden system. Można spróbować zwiększyć plik wymiany na dysku twardym komputera, lub trzeba zwiększyć ilość wolnego miejsca na dysku twardym, usuwając pliki Temp i niepotrzebne programy, dokumenty, filmy lub grafiki.

0
  • #11 18 Kwi 2005 21:04
    artexx
    Poziom 14  

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
    Program W-F Kaper mam w wersji jak najbardziej legalnej, natomiast Płatnik... to się chyba rozumie.
    Zadzwoniłem do wapro przedstawiając serwisantowi swój problem. Poradził mi zainstalować starszą wersję czegoś co nazywa się MICROSOFT DATA ACCESS COMPONENT w skrócie MDAC w wersji 2.7.
    Nie wiem co to za diabeł, ani też czy instalacja tegoż jest całkowicie bezpieczna dla bazy danych Płatnika oraz serwera SQL Kapera.
    A już napewno nie wiem czy to cokolwiek pomoże.
    Może ktoś coś podpowie...
    Z góry dziękuję

0
  • #12 18 Kwi 2005 21:44
    md
    Poziom 39  

Jeżeli chodzi o Płatnika, to właśnie wymaga on wersji MDAC 2.7, a dla Windows NT MDAC 2.71. Pisałem już i nie wiem czemu nie chcesz skorzystać z moich rad, że powinieneś zainstalować nowego płatnika. W instalatorze, wersji pełnej, dołączone są komponenty MDAC

0
  • #13 12 Lis 2005 20:25
    artexx
    Poziom 14  

Drukarka działa, ale pomogła dopiero ponowna instalacja systemu na czysto.
    Widocznie były jakieś błędy.
    Dziękuję wszystkim

Temat zamknięty

Moderowany przez jankolo:

Wszystko wyjaśnione temat zamykam.
    Jeśli zaistnieje taka potrzeba by post został otwarty proszę dać wiadomość na PW i podać link do postu.

0