Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD ROM przestał czytać płyty

axel234 14 Kwi 2005 00:34 2097 15
  • #1 14 Kwi 2005 00:34
    axel234
    Poziom 17  

jak w temacie. cd rom jest już trochę stary i nie jest jakiś tam firmowy no ale chciałbym mieć jeszcze z niego pożytek. czy to objaw zabrudzonego lasera? czy może to coś innego? wkładam płytę, a cd rom jakby chciał a nie mógł. kicha, prycha, ale nic z tego nie wychodzi.

0 15
  • #2 14 Kwi 2005 00:43
    Radzious
    Poziom 28  

Przeczyszczenie lasera pomoze

Możesz uzyć o tego jakiegoś alkoholu(spiryt albo dezodorant) lub środka specialnego izorponanolem powinno pomóc

0
  • #3 14 Kwi 2005 00:45
    axel234
    Poziom 17  

a jak to zrobić? wystarczy płyta czyszcząca czy może rozkręcić i czymś przemyć?

0
  • #4 14 Kwi 2005 00:46
    groovee
    Poziom 20  

Rozkrec, wyczysc, ewentualnie jak nie pomoze podkrec potencjometr przy laserze :]

0
  • #5 14 Kwi 2005 00:50
    pol032
    Poziom 24  

witam
    może to być objaw zabrudzonego lasera spróbuj go wyczyścić wacikiem zanużonym w czystym spirytusie,a ak nie pomoże to pod laserem bywa potencjometr do regulacji mocy lasera mozna go troszkę podkręcić

1
  • #6 14 Kwi 2005 11:12
    axel234
    Poziom 17  

ok. będę próbował. thx.

0
  • #7 14 Kwi 2005 11:20
    genko
    Poziom 11  

Z tym podkręcaniem mocy lasera to uważaj, może szybko się skończyć jego działanie a i rozkalibrować można to już nic nie przeczyta. Zacznij od czyszczenia na sucho specjalną płytą a potem w zależności od efektu możesz na mokro ( alkoholem ) i ewntualnie podkręć moc lasera tylko bardzo delikatnie.

0
  • #8 14 Kwi 2005 14:39
    groovee
    Poziom 20  

bardzo delikatnie i tylko w ostatecznosci... po prostu jesli nie masz juz nic do stracenia;)

0
  • #9 24 Kwi 2005 19:40
    axel234
    Poziom 17  

nie miałem czasu napisać dlatego dopiero teraz piszę, że czyszczenie nie pomogło, kręconko też nie. jakieś pomysły? :)

0
  • #10 24 Kwi 2005 21:10
    1rycho
    Poziom 21  

Czasami kurz dostaje się bezpoścednio na laser pod soczewkę. Można jeszcze przedmuchać sprężonym powietrzem. Jeżeli i to nie pomorze to kubeł.

0
  • #11 24 Kwi 2005 21:20
    woto0
    Poziom 18  

Posmaruj jeszcze prowadnice lasera, ale obawiam sie że on już dogorywa.

0
  • #12 24 Kwi 2005 21:37
    MMarek17
    Poziom 19  

Radzious napisał:
    Przeczyszczenie lasera pomoze

Możesz uzyć o tego jakiegoś alkoholu(spiryt albo dezodorant) lub środka specialnego izorponanolem powinno pomóc

Czyszczenie lasera a i owszem ale uwaga bo tylko w bardzo starych CD-kach soczewka była szklana. W tej chwili szkło należy do rzadkości a soczewki wykonywane są z plastiku. Co to oznacza?
    Czyściścić delikatnymi środkami nie pozostawiającymi po sobie śladu (dezodorant, woda kolońska itp. odpada!).
    Czyścić delikatnym wacikiem by nie porysować.
    Czyścić delikatnie by nie uszkodzić mechaniki zawieszenia soczewki lasera.
    Z reguły wyczyszczenie pomaga ale kurz wnika także głębiej. Pod soczewką jest lustro półprzepuszczalne i diody odbiorcze. Wyczyszczenie ich jest możliwe ale ponieważ wiąże się z demontażem i montażem układu optycznego z pewnością układ ten zostanie rozregulowany. Efekt może być katastrofalny. Pozostaje jedynie czyszczenie soczewki a jak nie pomoże to zakup innego CD-ka za 20-30zł lub nowego za 50-60zł.

P.S. W moim byłym CD-ROM f-my Samsung, humory (raz czytał a raz nie) były spowodowane taśmą łączącą moduł lasera z płytką główną. Taśma mocowana jest z reguły w zaciskanych złączach. Pomogło odcięcie około 1mm końcówki taśmy na której odcisnęły się styki złącza co powodowało zły kontakt.

0
  • #13 25 Kwi 2005 06:46
    axel234
    Poziom 17  

laser dokładnie przeczyściłem i lipa
    MMarek17: z tą taśmą to ciekawa sprawa... sprawdzimy sprawdzimy! :)

0
  • #14 25 Kwi 2005 08:55
    Radzious
    Poziom 28  

mmarek17 nie jestem zbyt dobry w optykach(nagrywary i otwarzacze cd)nierozumiem tylko tego czemu nie dezodorantem. Ja czyszcze laserek albo dzodorantem albo alkoholem(spiryt czysty z meliny albo zwykła wódka) i miałem w swojej ok 10-letniej historii z cd tylko dwa napedy i tylko z mojej winy poszedł pierwszy drugi juz powoli siada bo czyściłem zwykła wodą bo kumple mi zrobili kawał( spiryt wypili a wode wlali). A co do axela to może stery ci zle chodzą bo też się to zdarza i włąćz dma jak umiesz czyli w rejestrze musi być tam gdzie masz klucz z cdromem (hklm\enum\scsi\....) musi być "DMACurrentlyUsed"=hex:01

0
  • #15 25 Kwi 2005 22:17
    MMarek17
    Poziom 19  

Radzious - dlatego nie dezodorantem bo:
    1. dezodorant zawiera dodatki (antyprespirant, perfumy itp.) a nie sam rozpuszczalnik, po spryskaniu powierzchni po odparowaniu alkoholu (albo innego rozpuszczlanika) zostaje na niej osad z tych dodatków (chyba zdarzyło ci sie poplamić koszulę po spryskaniu dezodorantem)
    2. w dezodorantach nie stosuje się wyłaczonie alkoholi ale i inne rocieńczalniki, które mogą rozpuścić plastikową soczewkę
    3. sam dezodorant zawiera gaz który raczej nie ma szkodliwego oddziaływania na soczewke ale producenci stosują różne gazy więc istnieje pewne ryzyko uszkodzenia

Na marginesie. Uwaga na płyty czyszczące. Nie powinno się nimi czyścić napędów CD-ROM.Momo iż w trybie odczytu audio powinny się kręcić z normalną prędnkością x1 to praktyka pokazuje że CD-ROMy rozpędzają się do większych prędkości. Jaki jest efekt uderzania szczoteczki o soczewkę przy prędkości x4 x8 albo x32 - kilkaset razy w cięgu sekundy.W efekcie przy okazji czyszczenia rozkalibrujemy czuły układ optyczny.

0
  • #16 13 Lis 2005 00:32
    axel234
    Poziom 17  

trochę już czasu minęło, ale wypada zakończyć ten temat. niestety zakończenie jest nieciekawe bo cd-romu nie udało się postawić na nogi :( wszystkie proponowane metody nie pomogły.

Moderowany przez jankolo:

Wszystko wyjaśnione temat zamykam.
    Jeśli zaistnieje taka potrzeba by post został otwarty proszę dać wiadomość na PW i podać link do postu.

0