Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Somfy 5054240C - Czujnik przeciążenia/firmware

Darek.S 14 May 2014 21:54 6939 1
    Darek.S
    Level 33  
    Problem tożsamy z tym
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1795694.html
    Same siłowniki pracują poprawnie i bez obciążenia pobierają zaledwie 200mA. Podłączone do sterownika pracuja losowo. Zdaża się, że pracują poprawnie tzn rozpędzają powoli potem szybko na końcu znowu powoli. Przeważnie jednak jadą sobie na połowę gwizdka z napięciem 10V lub ( częściej) nie startują w ogóle. Napięcia są modulowane niezależnie dla każdego siłownika przez PWM. Przetwornica daje stabilne 26V elektrolity wejściowe przetwornicy mierzone miernikiem ESR wzorcowe. Zatem nie jest to to:

jsand wrote:
    Witam.
    Mam dwie bramy z napędami sgs200,zamontowane w połowie 2008 roku.
    Dopadła mnie przypadłość kolegi z pierwszego postu. Skrzydła się gubiły, zatrzymywały gdzie chciały, a centralki zgłaszały przeciążenie. Obie centralki uszkodziły się w przeciągu dwóch miesięcy.
    W obu centralkach winne okazały się elektrolity przetwornicy. Wyciek elektrolitu po plusowej nóżce powoduje jej "znikanie". Od strony druku jest wszystko elegancko, a od strony elementów też nic nie widać. Dopiero po wylutowaniu kondensatora można stwierdzić brak nóżki jak na zdjęciu.
    Swoją drogą to dziwne jak przetwornica mogła pracować na jednym kondensatorze. W zasadzie nie powinna się wzbudzić. Obie centrali ożyły, w kieszeni zostało 900 zł.
    Somfy 5054240C - Czujnik przeciążenia/firmware

Jedyne co mi przychodzi do głowy to właśnie czujnik przeciążenia ( gdzie on jest schematem nie dysponuje - tu prośba) lub prędzej oprogramowanie. Prośba o jakieś sugestie/schemat ( . Pozdrawiam.

Dodano po 1 [godziny]:

Przed chwilka jeszcze raz sprawdziłem i z połowa prędkości wysunął się najpierw jeden siłownik ( cały) potem także na "pół" ruszył drugi siłownik i dojechał do końca. Powrót także na połowie prędkości przy czym pierwszy ruszył chwile po drugim ( drugi zrobił 1/4) i obydwa na połowie prędkości dojechały sobie do końca. Potem już brak żadnej reakcji na pilota. Po wyłączeniu z sieci i załączeniu szarpnęło i zasygnalizowało przeciążenie. Kolejne naciśniecie pilota i znowu na połówce cały jeden po nim drugi. Powrót już "normalnie" ale na połówce prędkości. Kolejne otwarcie kończy się sygnalizacją przeciążenia ( drugi wystartował przy 1/4 pierwszego i obydwa na połowie prędkości). Po restarcie zasilania kolejnych kilka cykli całkiem normalnie najpierw wolno potem szybko i znów wolno z zaszarpaniem na końcu. Dokładniej już tego opisać chyba się nie da.
    Darek.S
    Level 33  
    Powiem tak. Uszkodzony okazał się jednak zasilacz. Co prawda dawał stabilne 26V ( pomiar multimetrem oscyloskopem nie sprawdzałem) jednak ta przetwornica trochę świerszczała. Zmierzyłem 22uF/25V SMD i okazał się zupełnie wyschnięty. Po jego wymianie przetwornica pracuje cichutko i na ile zdązyłem to wytestować napęd pracuje poprawnie. Widocznie były jakieś tętnienia które zakłócały pracę oprogramowania.