Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

synchronizacja serwomotoru ze zwykłym silnikiem trzyfazowym

wasio85 14 Maj 2014 20:54 882 6
  • #1 14 Maj 2014 20:54
    wasio85
    Poziom 10  

Witam
    Nie zabardzo mi to pasowało do innego działu więc pisze zapytanie tutaj prosząc jednoczośnie o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Potrzebuję zsynchronizować (w miarę możliwości) dwóch taśm transportowych z których jedna napędzana jest serwomotorem a druga zwykłym silnikiem trzyfazowym z przekładnią za pomocą falowanika.
    Nie mam mozliwości zmodyfikowania parametrów sewomotoru. Taśma z serwem zatrzymuje się i porusza tylko w jednym kierunku bez dużych przyspieszeń z dosyć niskimi prędkościami (problem polega na tym że nie zawsze z tą samą prędkością, raz jedzie wolniej a następnym razem szybciej).
    Potrzebuje czegoś co zmierzy prędkość taśmy w danym momęcie i wysteruje falownik.

Bardzo proszę o pomoc.

0 6
  • #2 14 Maj 2014 21:16
    pepitto
    Poziom 18  

Pierwsze pytane:
    co to za serwo i co to za falownik?

Pozdrawiam.

0
  • #3 14 Maj 2014 21:31
    wasio85
    Poziom 10  

falownik: lenze evf8201-e
    modelu serwa w tym momencie nie mam spisanego, pamiętam tylko napis na sterowniku "servopack"

w razie potrzeby w gre wchodzi wymiana falownika na inny
    czy to zadanie jest wogóle wykonalne?

0
  • #4 14 Maj 2014 22:06
    pepitto
    Poziom 18  

Teraz potrzebuję dokładniejsze informacje na temat serwa, co nim steruje? PLC?

Przejrzałem manual falownika i doszedłem do następujących wniosków:
    -w przypadku sterowania serwa przez plc można pokusić się o dodanie modułu (wykorzystanie istniejącego) wyjść analogowych i sterować prędkością silnika z poziomu PLC. Wiąże się to oczywiście z modyfikacją programu.

-w przypadku gdy nie ma możliwości "wgryzienia się" w istniejący system, pozostaje kontrola prędkości transportu (dla przykładu - prądniczka tachometryczna)

Póki co są to rozważania czysto teoretyczne, proszę wiec o więcej informacji.

0
  • #5 15 Maj 2014 19:36
    wasio85
    Poziom 10  

Serwo sterowane przez komputer (raczej nie ma możliwości podpięcia się pod niego, a już napewno nie da się zmodyfikować programu).
    Czy mógłbyś rozwinąć temat z prądnicą tachometryczną.
    Gdzie kupić takie ustrojstwo?

0
  • #6 16 Maj 2014 18:59
    pepitto
    Poziom 18  

Sprawa wygląda następująco:

Na transporcie sterowanym serwem instalujemy pradnicę, następnie wyjście z prądnicy podłączamy do regulatora (PLC, ewentualnie rozwiązane własne), ustalamy parametry regulacji i podłączamy sygnały regulacyjne do falownika.

Po zestrojeniu układ powinien współpracować w 100%.

0
  • #7 20 Maj 2014 08:07
    wasio85
    Poziom 10  

Mam dodatkowe info do tematu:
    instalacja 24v na osi znalazlem enkoder do ktorego moge sie podpiac. sygnal idzie jednym przewodem co przy ruchu tylko w jednym kierunku chyba nie jest przeszkoda.
    Co musi miec moje plc zeby wysterowac falownik?
    Zwykle wejscie i wyjscie pwm czy cos innego? niezabardzo sie orientuje w temacie plc.

0