Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niecałkowite przykręcenie dysku twardego

14 Maj 2014 21:00 3765 24
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Się same przekręciły :-) , co to za dysk sklej smart ale skoro słychac stukanie to samo nie przejdzie :-(
  • Poziom 12  
    black105 napisał:
    Chodzi mi o to, ze jeżeli jest przykręcony na dwie srubki to czy nic się nie stanie.

Jeżeli nie przeciągnąłeś gwintu na tych dwóch "dobrych śrubkach", to nie będzie tak źle o ile komputer nie będzie pracował w warunkach trudnych tj. wibracje, wstrząsy, uderzenia, upadki itp.

Mówiąc prościej. Jeżeli będziesz użytkował go w warunkach domowych / biurowych, to nic się nie stanie.
  • Moderator na urlopie...
    black105 napisał:
    Używałem takich, jakie były dodawane do obudowy.

Błąd.
    W HDD, DVD masz drobnozwojowy gwint, a w pozostałych elementach łącznych obudowy, czyli np. przykręcenie zasilacza, śledzi kart rozszerzeń, masz gwint grubozwojowy.

Do dysku powinieneś był zastosować śruby drobnozwojowe.
    Nie jest powiedziane, że jak ich teraz nie zastosujesz, to nie będą trzymać. Średnice mają identyczną. Warto spróbować.
    black105 napisał:
    A skąd mam takowe śruby wziąć?

Ze sklepu/serwisu/od kolegi/z innego PC?

Jeśli masz możliwość, podejdź do mnie - dam Ci garść tych śrub.;)

Poza tym, widzę, że dysk wrócił z wymiany (czytałem drugi temat o wymianie tego dysku).. Co to za firma, że wkrętów nie dodali do dysku... Przecież to groszowe sprawy są.

Masz napęd DVD? Spróbuj podmienić na próbę w wkręty z niego.
  • Poziom 12  
    Ale o co tu się kłócić ? (na dwóch skrajnych poprawnych też się utrzyma.) :)
    paulo 443 napisał:
    Ale o co tu się kłócić ? (na dwóch skrajnych poprawnych też się utrzyma.)

Nie chodzi o "utrzymanie".
    Nie wiem, czy kolega wie, ale poprawne przykręcenie do koszyka, działa także jako radiator dysku i skutecznie go chłodzi.;)
  • Poziom 25  
    swiercm napisał:
    black105 napisał:
    Używałem takich, jakie były dodawane do obudowy.

Błąd.
    W HDD, DVD masz drobnozwojowy gwint, a w pozostałych elementach łącznych obudowy, czyli np. przykręcenie zasilacza, śledzi kart rozszerzeń, masz gwint grubozwojowy.

Do dysku powinieneś był zastosować śruby drobnozwojowe.
    Nie jest powiedziane, że jak ich teraz nie zastosujesz, to nie będą trzymać. Średnice mają identyczną. Warto spróbować.

Jak radzisz to mądrze! Od kiedy HDD i CD/DVD mocujemy takimi samymi śrubami? Następny składacz teoretyk. Dostań potem po takim komputer do naprawy...

FDD, HDD, SDCard Reader - drobny zwój
    HDD, zasilacz - gruby zwój

co do obudowy i śledzi - bywa różnie
    wojtasdm napisał:
    Następny składacz teoretyk

I Vice versa. Dyski też są skręcane różnymi wkrętami.;)
    Przeważnie jest to zwój drobny, ale zdarzy się inny.

wojtasdm napisał:

Sam to mimowolnie napisałeś. Skoro nie trzyma na grubym zwoju, to można spróbować drobnozwojowym skręcić. Czyż nie?

wojtasdm napisał:
    Dostań potem po takim komputer do naprawy...

Nie wiem, w czym masz problem w takim PC. W śrubkach? No proszę Cię...
  • Poziom 25  
    swiercm napisał:
    wojtasdm napisał:

I Vice versa. Dyski też są skręcane różnymi wkrętami.;)
    Przeważnie jest to zwój drobny, ale zdarzy się inny.

wojtasdm napisał:

Sam to mimowolnie napisałeś. Skoro nie trzyma na grubym zwoju, to można spróbować drobnozwojowym skręcić. Czyż nie?

Dodano po 1 [minuty]:

wojtasdm napisał:
    Dostań potem po takim komputer do naprawy...

Nie wiem, w czym masz problem w takim PC. W śrubkach? No proszę Cię...

Poprawiam!
    Pisałem w nerwach, stąd literówka:

Jak radzisz to mądrze! Od kiedy HDD i CD/DVD mocujemy takimi samymi śrubami? Następny składacz teoretyk. Dostań potem po takim komputer do naprawy...

FDD, CD/DVD, SDCard Reader - drobny zwój

co do obudowy i śledzi - bywa różnie

DYSKU NIE MOŻNA PRZYKRĘCAĆ DROBNYM GWINTEM!
    wojtasdm napisał:
    DYSKU NIE MOŻNA PRZYKRĘCAĆ DROBNYM GWINTEM!

Zależy, jaki dysk kolego.
    Dobra koniec ot.
    Mam kilka (większość) dysków, których śrubą grubo-zwojową nie przykręcisz - obracają się.
    Drobnozwojowe, dłuższe trzymają idealnie.

W nowszym dysku SATA, jest jeszcze trochę inna śruba, dołączona wraz z dyskiem.

wojtasdm napisał:
    Poprawiam!
    Pisałem w nerwach, stąd literówka:

Spokojnie.;)

Skoro mu się gruby zwój przekręcił, to złapie (powinien to złapać) drobnym zwojem. Będzie trzymać. Masz inny skok gwintu.;)

Tak na prawdę, powinni dołączyć oryginalnie śruby i by było ok.
    wojtasdm Jeszcze jedna sprawa mi się przypomniała. Oprócz tego, że jest kilka rodzajów gwintu w śrubach, to w przypadku gwintu grubozwojowego jest kilka rodzajów tego gwintu i różnej długości śrub. To tak w nawiązaniu do

wojtasdm napisał:
    , bo w tej kwestii jednak nie zgodzę się z Twoim zdaniem.;) Może nie robię tego "hurtowo", ale kilkanaście PC przez moje ręce przeszło, jak do tej pory.

black105 napisał:
    Tak a propo, to wydaje mi się, że dysk pracuje już normalnie, albo mi się tylko wydaje albo tak jest naprawdę. Jutro wam jeszcze powiem.

Przykręciłeś go? Może to jednak nie dysk...
  • Poziom 25  
    No widzisz, robisz mi wykład na temat gwintów i długości śrub po kilkunastu PC...

Ja po 20 latach dłubania w tysiącach, mam teraz na co dzień "pod sobą" kilkaset, uwierz mi, wiem co się czym przykręca.

Jeżeli nie trzyma śruba 0,138'' (3,5mm) grubozwojowa, to jak może trzymać mniejsza od niej M3 (3mm) drobnozwojowa?
    wojtasdm napisał:
    Ja po 20 latach dłubania w tysiącach, mam teraz na co dzień "pod sobą" kilkaset, uwierz mi, wiem co się czym przykręca.

A skąd wiesz ile lat ja "dłubię" w PC. Nie ma czym się chwalić, skoro takie podstawowe "zamienniki" w serwisie stanowią problem, to co dopiero z bardziej zaawansowanymi naprawami.

wojtasdm napisał:
    Jeżeli nie trzyma śruba 6/32'' grubozwojowa, to jak może trzymać mniejsza od niej M3 drobnozwojowa?

Toć przecież Autor napisał, że skręcał:

black105 napisał:
    Używałem takich, jakie były dodawane do obudowy

A one wg mnie są identyczne, poza skokiem gwintu od tych, o których ja piszę.
    Ja wiem, jakie masz na myśli. Właśnie takie mam w nowym SATA. Tych otworów nie złapiesz drobnym zwojem. Będzie śruba "wpadała" do wewnątrz i nic nie złapie, więc nie ma mowy o przekręceniu gwintu.

wojtasdm napisał:
    No widzisz, robisz mi wykład na temat gwintów i długości śrub po kilkunastu PC...

Nie ilość, a jakość drogi kolego.
  • Poziom 25  
    A da się te dwie wykręcić? Prawdopodobnie zerwałeś gwint na śrubie, w dysku trudniej zerwać gwint. Jak się uda wykręcić, to weź dwie kolejne śrubki i dokręć z wyczuciem.
  • Poziom 12  
    wojtasdm napisał:
    A da się te dwie wykręcić? Prawdopodobnie zerwałeś gwint na śrubie, w dysku trudniej zerwać gwint. Jak się uda wykręcić, to weź dwie kolejne śrubki i dokręć z wyczuciem.

Ale obudowa dysku jest wykonana z materiału (stop aluminium z dodatkami) który zazwyczaj jest bardziej plastyczny niż wkręty. Przy źle dobranych wkrętach po prostu przeciągniesz gwint i tyle.
    Jeszcze na koniec:

black105 napisał:
    Ludzie. Tych śrubek nie da się jedynie wkręcić. Po prostu jak je włożę do dziurki i zacznę wkręcać to ich się nie wkręci, gdy odłożę śrubokręt to po prostu wypadają.

swiercm napisał:
    Ja wiem, jakie masz na myśli. Właśnie takie mam w nowym SATA. Tych otworów nie złapiesz drobnym zwojem. Będzie śruba "wpadała" do wewnątrz i nic nie złapie, więc nie ma mowy o przekręceniu gwintu.

I na tym koniec. One się różnią od tych z obudowy PC, bo są tu wymagane:

wojtasdm napisał:
    śruba 0,138'' (3,5mm) grubozwojowa

I takie zdobądź, a nie będziesz musiał kombinować z taśmami klejącymi, które raz nie są estetyczne, a dwa zabezpieczenia dobrego nie dają.