Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX

piotr21pl 14 May 2014 21:16 9138 13
  • Witam. Chciałbym przedstawić wam zasilacz warsztatowy przerobiony z zasilacza ATX. Jest to mój pierwszy zasilacz obudowa, pochodzi z radia DIORA DSP-102 troszkę odświeżona bejca ,lakier :)
    Kosztorys:
    -wejścia bananowe 10 x 0,65zł = 6,50zł
    -woltomierz 0-30 - 13,50zł
    -bd244c - 1,50zł
    - płytka uniwersalna - 3,50zł
    -resztę posiadałem z odzysku :)
    Info:
    Zasilacz posiada regulacje 0-23v 3A max napięcia wzięte z symetrycznych +-12 v oparta na zestawie NE054 czyli na lm317t i Bd244c z tym że ten bd244c to zamienik BD282 bo po prostu nie miałem do niego dostępu :) , oprócz tego posiada symetryczne napiecia 12 v jak i 5 v oraz pojedynczę 3,3 v.Oczywiście układ chłodzony małym wentylatorkiem .
    Myślę że jak na pierwszą konstrukcje tego typu nie wyszło najgorzej zapraszam do oceniania.PS sorka za jakość.Pozdrawiam
    Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX
    Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX
    Schemat układu regulującego :
    Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX
    Dodam że był to zasilacz ATX firmy Mustang miał niby 400W

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    piotr21pl
    Level 8  
    piotr21pl wrote 7 posts with rating 1, helped 0 times. Been with us since 2014 year.
    Sajmon**
    Level 11  
    Szkoda że nie pozostawiłeś odbiornika w środku, miałbyś radio-zasilacz :D
    piotr21pl
    Level 8  
    heh nie pomyślałem o tym :) ale troszkę mało miejsca by byłO :D
    pawel0414
    Level 20  
    Wymieniałeś jakieś diody i inne elementy , żeby wycisnąć 3 A z -12V i +12V ?
    problem.z.ko
    Level 25  
    trochu prowizorka ;)

Podłączam się do pytania. Skąd wziąłeś symetryczne napięcie w zasialczu ATX o wydajności aż 3A???
    problem.z.ko
    Level 25  
    TytusBomba wrote:
    A mnie się nie podoba, z powodu zniszczenia pięknego Polskiego radioodbiornika, ich niestety nie przybędzie.

Pomijam zniszczenie polskiego radioodbirnika. Kto powiedział, że radioodbiornik był sprawny? Sam ma kilka sprzętów produkcji unitra, z czego większosć nie działa. Jedyne czego używam ze starszego sprzętu to PC z roku 99 i wzmacniacz Unitra Kleopatra.
    Uszkodzony sprzęt mam zamiar naprawiać i powoli sie za to zabieram. Czego nie uda mi się naprawić przeznaczę na częsci. Jakby był ktoś zainteresowany przygarnieciem takiego sprzętu lub częsci z podobnych sprzętów proszę pisać na PW.
    Przepraszam za offtop i reklamę.
    silelis
    Level 11  
    Mam pytanie odnośnie tego projektu, a właściwie przerobienia zasilacza ATX na warsztatowy (regulowany).

Chodzi mi dokładnie o zasilanie układu LM317 napięciem -12V / +12V i tutaj moje pytanie:
    1) Czy na wyjściu tego układu będzie (-) GND (+) to co dałem jako zadane napięcie czy (-) to -12 V (+) to to -12V + zadana wartość?

Chodzi mi o to, iż z LM317 chcę w zasilaczu mieć regulowane napięcie z ogranicznicznikiem prądowym, ale chcę również pozostawić +3,3/5/12V jakie daje ATX i GND z ATX'a.

Czyli całość sprowadza się do tego czy urządzenia podpięte do nieregulowanego +3,3/5/12V będzie można bezpieczne masować z regulowanym wyjściem z LM317?
    piotr21pl
    Level 8  
    Kolego silelis jeśli chodzi o lm317 napiecię 3.3 v można spokojnie masowac z lm nie ma problemu lm ma własne zabezpieczenie ,,niby'' zapewnia to dioda .Jeśli chodzi o napięcia ustrój regulowany jest podpięty pod linie 12+i 12-
    gdzie 12- to ujemna linia na wyjściu mam po prostu 1,25-23,85v + i gnd pozostawiona linia 12v - +.

Jeśli chodzi obudowę radio było bez wnętrzności wiec i sama okleina w opłakanym stanie.

Jeśli wydajność prądową to sprawdzę jej dokładną wartość w najbliższym czasie a dane które wpisałem są to poglądowe jakie można maksymalnie uzyskać z tego układu regulowanego. Ps jest to mój pierwszy projekt zasilacza jakoś trzeba zacżąć :)

Dodano po 10 [minuty]:

misterbociek wrote:
    yyy przerabiałeś ATX? Skąd masz symetryczne napięcia 12V i 5V ?
    chyba każdy zasilacz atx posiada symetryczne napięcia 12 i 5 v :) Zasilacz Warsztatowy Lab z zasilacza ATX
    grisza3
    Level 12  
    Mam pytanie nurtujące chyba wszystkich przeglądających ten post:

Skąd kolega wziął -12V o wydajności prądowej 3A z zasilacza ATX?

A jeżeli tak to poproszę o zdradzenie owej tajemnicy.
    Z moich doświadczeń, być może bladych przy innych , wynika że owe zasilacze wyciągają max. w okolicach 1A.
    piotr21pl
    Level 8  
    grisza3 wrote:
    Mam pytanie nurtujące chyba wszystkich przeglądających ten post:

Skąd kolega wziął -12V o wydajności prądowej 3A z zasilacza ATX?

A jeżeli tak to poproszę o zdradzenie owej tajemnicy.
    Z moich doświadczeń, być może bladych przy innych , wynika że owe zasilacze wyciągają max. w okolicach 1A.
    Napisałem wyżej że jeszcze nie zdążyłem sprawdzić maksymalnej wydajności a dane te 3 A wpisałem z maksymalnej wytrzymałości wydajności bloku regulującego czyli lm 317+ bd
    Stefan_2000
    Level 19  
    Quote:
    chyba każdy zasilacz atx posiada symetryczne napięcia 12 i 5 v :)

Nie, napięcia ujemne były wykorzystywane na przykład przez port szeregowy jako napięcia polaryzacji i chyba też jakieś bardzo stare kontrolery pamięci potrzebowały ujemnego napięcia. Nawet jeśli jeszcze te linie się pojawiają we współczesnych zasilaczach, to nie spodziewałbym się tam więcej niż z 0,5 A.