Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensat czy atmosferyczny z zam. komorą, tak wie, wiem...

15 Maj 2014 08:53 1347 8
  • Poziom 2  
    witam

tak wiem, wiem że temat wałkowany setki jak nie tysiące razy ale biorąc pod uwagę że niemalże każdy z nas ma trochę inną sytuację, stąd mój post. Ale do rzeczy, interesują mnie ogólnie dwie odpowiedzi:
    1) jakiej firmy kocioł kondensat/atmosferyczny (obecnie mam de dietrich 2 funk. z otw. komorą i kończy już swój żywot po około 9 latach - nie jest to chyba dobry wynik)
    2) czy w moim przypadku kocioł kondensacyjny na rację bytu?
    W tym momencie instalacja z kotłem dwufunkcyjnym z otwartą komorą spalania, kocioł wiszący w łazience bez zasobnika (nie ma na niego miejsca). Wiem że kondensat ma pracować przy najmniejszej temp. wody z powrotu C.O. w tym celu grzejniki powinny być przewymiarowane, biorąc to pod uwagę że u mnie nawet w mrozy po -20,-30 stopni mój dotychczasowy kocioł nie był ustawiony na temp. wody wyższą niż +50 stopni (temp w pomieszczeniach około 20 stopni) można stwierdzić że mam "zapas" w grzejnikach i mogę zastosować kondensat, aha w kuchni i dwóch łazienkach mam dodatkowo podłogówkę.

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, rozumiem że kondensat będzie jeśli nie oszczędniejszy to przynajmniej tak samo oszczędny jak atmosferyczny (w skrajnych warunkach oczywiście) ale jak to ma się z jego awaryjnością i kosztami utrzymania (przeglądy, itp)? Jako że kondensat powinien chodzić niemalże ciągle (przy najniższych temperaturach wody na powrocie) to czy przez to się mocniej nie eksploatuje no i przecież też dłużej chodzi pompa obiegu wody a to jest koło 50-70W co też chyba należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o koszty ogrzewania/użytkowania?

Pozdrawiam

• Poziom 24  
    Nie podałeś najważniejszego parametru. Powierzchnia grzewcza lub aktualne rachunki za gaz (zużycie gazu).
  • Poziom 2  
    powierzchnia 120-130m2, parter z użytkowym poddaszem, budynek belit 36cm + 10cm ocieplania. Najwyższy rachunek jaki do tej pory miałem to był podajże albo za grudzień i styczeń albo za styczeń i luty, czyli za 2 miesiące, kwota 1070pln.

• Poziom 24  
    Oszczędności w zużyciu gazu porównując kocioł z zamkniętą komorą spalania do kotła kondensacyjnego wyniosą realnie około 15%. Twój roczny rachunek za gaz (sam gaz, bez abonamentu który i tak trzeba płacić) wynosi przy obecnej cenie gazu około 3500-4000zł (w zależności od temperatur na zewnątrz i zużycia c.w.u.....) czyli roczna oszczędność wyniesie około 600zł. W ciągu 10 lat eksploatacji da to sumę około 6000zł (prosto licząc). Przegląd roczny kotła kondensacyjnego kosztuje około 50zł więcej czyli w ciągu 10 lat 500zł. Dobry kocioł kondensacyjny jest droższy od dobrego z zamkniętą komorą spalania o około 2500zł. Koszty montażu bardzo podobne. Moim zdaniem - kondens się opłaca się.
  • Poziom 2  
    to 50pln za serwisowanie to chyba bardzo optymistyczne podejście, obstawiam od 100pln w górę, mnie mianowicie martwi bardziej awaryjność kondensata poprzez jego większe skomplikowanie, zapewne droższe części zamienne po okresie gwarancyjnym a jak wiadomo kocioł ma chodzić niemalże w sposób ciągły co oznacza jego większą eksploatację/zużycie i trochę naleci dodatkowo za prąd (pompa będzie pracowała) :?:

• Poziom 24  
    Serwis z którym współpracuję bierze 150 za przegląd zwykłego kotła, 200 za kondensacyjny. Awaryjność i żywotność jest porównywalna z kotłem z zamkniętą komorą spalania. Kondens ma lepszą modulację, gdy nie pracuje na 100% swojej mocy zużywa się wolniej pomimo tego że pracuje dłużej. W kondensach masz zazwyczaj w standardzie lepszą pompę z modulowaną prędkością obrotową w zależności od potrzeb, która zużywa mniej prądu.
    Kotły kondensacyjne z pogodówką oprócz tego że pogodówka realnie wpływa na optymalizację pracy kotła to podnosi komfort użytkowy (nie trzeba biegać do kotła aby "skręcać" temperatury, sam wie kiedy zacząć sezon grzewczy itp itd)
    Gdybyś miał mniejszy dom, to była by inna rozmowa. Uważam że w Twoim przypadku kocioł kondensacyjny, nawet jakiś tani, ma sens.
  • Poziom 2  
    ok, coraz więcej rozumiem :D
    A może możesz mi podpowiedzieć jakiego producenta wybrać z uwzględnieniem jakość/cena. Ostatnio zainteresowałem się firmą Immergas z uwagi na:
    1) Gwarancja 5 lat
    2) duży zakres regulacji temp. wody C.O. 30-60 stopni (u mnie teraz 40-60 i to minimum zdecydowanie za gorące)
    3) możliwość ustawienia małej mocy minimalnej kotła 3KW (z tego co czytałem to ważne)
    4) cena poniżej 4000pln

Mam aktualnie bezprzewodowy sterowniki Auratona chyba 2025TX, będzie on dobrze współpracował z kotłem ? (zdaje sobie sprawę że pogodowy będzie lepszy ale to też ponad 500pln)

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Kociol kondensacyjny bez pogodowki to jak zamek bez ducha. Niby jest, ale sens kupowania moim zdaniem mocno watpliwy. Na rynku jest sporo modeli z wbudowana prosta pogodowka. Na pewno Beretta, moc minimalna tez odpowiada Twoim potrzebom. Pamietaj, ze poza kotlem bedziesz potrzebowal tez wkladu kominowego a to tez dobrych pare stowek. Pisalem o tym juz wielokrotnie, poszukaj, bo teraz pisze z telefonu i ciezko mi znalezc.
  • Poziom 13  
    Mozę Ariston :

1) Gwarancja 5 lat
    2) Wbudowana pogodówka i Auratona będzie współpracował z kotłem .
    3) Pompa z pełną modulacją elektroniczną . ( mniejsze zużycie prądu )
    4) Modulacja mocy 1:10 ( na podstawie realnego zapotrzebowania ciepła )
    5) System zapobiegający zamarzaniu, odkładaniu się kamienia i blokowaniu pompy