Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobka centralnego ogrzewania

15 Maj 2014 10:05 1479 6
  • Poziom 8  
    Witam

Mam w planie pod koniec maja wymienić instalację CO. Mam piec olejowy MAWI 24KW, stary taki ze 20 lat ma( nie wiem ile bo to dom żony , który dostała w spadku). Instalacja natomiast jest na grubych rurach bo wcześniej było ogrzewanie węglowe grawitacyjne. Potem dołożono pompę i kocioł olejowy. Rury sa grube, grzejniki w wiekszosci takie panelowe. Ogrezewanie na maxa drogie w eksploatacji. W domu nie mieszkamy, rzadko w zimie bywamy a mimo to, przy ustawieniu maszyny na 5 stopni, by woda nie zamarzla, podczas zimy z prezd dwoch lat spaliło oleju za ponad 3000 złotych przy cenie oleju bodaj 4.10 za litr . Dom jest niecieplony, wszystkie okna nowe. ALe i tak tyle nie powinno wypalić. No to chce teraz to zmienić. instalacja na nowych plastikoych cienkich rurkach, z piecem gazowycm i grzejnikami żeberkowymi. Instalacja bez pieca została wyliczona na około 10.000 ( dom 180 metrów). Jeszcze kocioł. I teraz tak. Kocioł ma byc 1 funkcyjny. Ciepłą wode mamy z elektrycznego bojlera. Zastanawiam sie jaki kocioł wybrać. Czytałem tematy na elektrodzie i z tańszych polecacie De Dietrich MCR 24. Tyle że większość chce aby ten kocioł grzał też CWU. Ja tego nie chce. Czy ten kocioł jest sens kupowac do takiej instalacji. Jasne że cena się liczy ale chciałbym mieć urządzenie bezawaryjne więc jak trzeba to dołożę.

Czy może polecalibyście inny piec. No cena fajnie by było w okolicach 4000 ale jak co to i 5000 lub 6000 zapłacę. I do tego jakiś sterownik. Głównie mnie w zimie tam nie ma( w tym roku byłem 3 razy po jednym dniu) I całość ustawiona jest na 5 stopni, więc jakiś super zaawansowany sterownik mija się chyba z celem, ale ważne by był bezawaryjny

pozdrawiam
    Piotrek
  • MetalWork

• Poziom 24  
    Przede wszystkim zacznij od docieplenia domu. Jakikolwiek kocioł by nie był (czy inny sposób ogrzewania), zawsze Twoje pieniądze będą uciekały przez nieocieplone mury.

Dalej zadaj sobie pytanie, czy warto inwestować w tym momencie w wymianę systemu grzewczego (instalacje + kotłownia). Jeśli nie mieszkasz w tym domu - po co? Lepiej zamontować kilka tanich grzejników elektrycznych, które będą utrzymywały temperaturę na jakimś poziomie (tak jak miałeś dotychczas 5st). Zaoszczędzone pieniądze zainwestuj w docieplenie, a jeśli masz nadmiar i nie masz co z nimi robić - wrzuć na lokatę.

Jeśli zaś masz zamiar w niedalekiej przyszłości zamieszkać w tym domu, zainwestuj w dobry kocioł z automatyką pogodową, który również będzie grzał c.w.u. (np. z wymiennikiem c.w.u. potocznie nazywanym "bojlerem"). Grzanie wody użytkowej gazem wychodzi połowę taniej niż prądem więc nie rozumiem dlaczego nie chcesz oszczędzać? A nie chcesz oszczędzać to po co w ogóle wymieniać kotłownię?
  • MetalWork
  • Poziom 8  
    Hej

Piec olejowy jest na wykończeniu. Ledwo zyje. Pozatym dom nie jest mój i powiedzmy że to będzie robione i nie mam nic do powiedzenia. Chciałbym dobrać dobry, bezawaryjny kocioł. Ja za instalację nie płace swoimi pieniędzmi teraz ale za naprawy pieca bede płacił. Za olej też płacę i za gaz bede płacił. Dlatego proszę o pomoc przy wyborze kotła.

A jeśli chodzi o CWU, to czy później można to prosto dorobić?

pozdrawiam
    Piotrek

• Poziom 24  
    Dziwne gadanie. Jeśli nie płacisz, to co się przejmujesz? Wstawiaj zasobnik c.w.u. i lepszy kocioł kondensacyjny. Dzisiaj nie płacisz, a później Ty oszczędzisz na rachunkach.
    Sobie był MCR II nie kupił.
    Ja osobiście korzystam z WOLFa, 4-ty rok bez niespodzianek.
  • Poziom 8  
    Hej

Zakladany budżet był 14.000 mogę rozszerzyć do 16.000. Tyle napewno nie starczy na CWU, dlatego proszę o pomoc w wyborze kotła w granicach 4-6 tysięcy złotych i mówie że nie będzie CWU( to nie moja decyzja, teściowa robi prezent i taki będzie więc wole to niż nic). To że nie płace nie znaczy że mam np. 25.000 do wykorzystania. 16.000 przejdzie czyli kocioł max 6.000. Lepiej jakby dało się taniej.

Czyli uważasz że De Dietrich nie jest OK. A jak np. Junkersy Cerapur. Dobre to jest? Lepesze od De Dietricha? I jakiego np. WOLFa byś polecał?

najlpeiej jakby podac konkretne modele tych pieców. Wtedy wybiore jakiś dla siebie

Sterownik też nie musi być skomplikowany. Prosty zeby się nie psuł. Teraz mam pokrętło i się sprawdza więc nie chciałbym zbytnio tego komplikować

Pozdrawiam
    Piotrek

• Poziom 24  
    Wolf CGB. W każdym momencie można go przystosować do współpracy z wymiennikiem c.w.u.. Pokrętło to nie automatyka :-) trudno to nawet sterowaniem nazwać. Histereza 2-3 stC..... Inteligentne sterowanie pokojowe współpracujące z pogodówką obowiązkowo - bez tego kondens traci kilka % sprawności. Sam kocioł nie wystarczy - dolicz system powietrzno-spalinowy, kształtki, zawory, filtry, robociznę... Instalacja z grzejnikami za 10.000 to również dość mało, chyba że "Pan Edek sąsiad z domku obok, który kiedyś widział jak się robi instalacje" bedzie to wykonywał z najtańszych na rynku materiałów.
  • Poziom 8  
    Hej

To jest firma, która nam od kilkunastu lat piec serwisuje. Zakładają w tym mieście instalacje gazowe, także nie jest to pan Edzio. Dali mi kosztorys na 10.000. Wyszczególnili co i jak.

No niestety ten WOLF to nie ta półka cenowa. no 6.000 to absolutne maximum za piec.

Pozdrawiam
    Piotrek