Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Vaio VGN-NS10L - Uszkodzona płyta główna, brak obrazu

15 Maj 2014 11:27 5163 13
  • Poziom 13  
    Witam,

Jednego dnia działał, następnego dnia już bez obrazu. Nie reaguje na wyjęcie RAMu ani HDD. Prawdopodobnie zostanie mi kupno nowego, najprościej ale...
    1. Jest szansa coś z nim zrobić? Zdiagnozować gdzie leży usterka?
    2. Czy jakbym chciał kupić używaną płytę główną to czy muszę kupić płytę z tego samego modelu czy mogę z innego? Tak żeby się mieściła w środku i by wejścia/wyjścia USB, zasialanie itd pasowało? W stacjonarnym potrafię wymienić płytę i podłączyć wszystko, czy w laptopie jest podobnie?
    Chciałbym z tym sprobować gdyż szkoda mi z obecnego laptopa pozbywać się pozostałych działających komponentów, bo przy kupnie nowego wszystko będę mieć nowe.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 13  
    blacknigga napisał:
    1. Jest szansa coś z nim zrobić? Zdiagnozować gdzie leży usterka?

Czy masz obraz na zewnętrznym monitorze?

blacknigga napisał:
    2. Czy jakbym chciał kupić używaną płytę główną to czy muszę kupić płytę z tego samego modelu czy mogę z innego?

Sporadycznie płyta od innej wersji pasuje dokładnie do twojej obudowy, dlatego polecił bym raczej w przypadku wymiany kupić dokładnie taką samą sztukę.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 22  
    Wykonaj reset BIOS -u poprzez wyjęcie bateryjki podtrzymującej na kilka minut oraz spróbuj uruchomić lapotopa bez baterii + to co kolega wyżej sprawdź czy jest obraz na monitorze zewnętrznym.
  • Poziom 33  
    W Twoim przypadku mamy najprawdopodobniej do czynienia z uszkodzeniem kul pod którymś z układów - chipset/grafika albo uszkodzeniem całego układu. Oczywiście wymaga to jeszcze właściwego zdiagnozowania. Jeśli obraz wyświetla się na zewnętrznym monitorze to wtedy prawie na pewno mamy do czynienia właśnie z tym. W takich przypadkach stosuje się reballing czyli ponowne lutowanie układu. Do tego nie trzeba wymieniać całej płyty głównej. Koszt takiej operacji w dobrym serwisie z gwarancją na 3-6 m-cy to ok. 250-350 zł. Jeśli wadliwy jest cały układ to należy doliczyć do tego cenę samego układu.

blacknigga napisał:
    W stacjonarnym potrafię wymienić płytę i podłączyć wszystko, czy w laptopie jest podobnie?

Nie. To trochę inna bajka.

blacknigga napisał:
    czy muszę kupić płytę z tego samego modelu czy mogę z innego?

Żeby uniknąć rozczarowania należy brać płytę od tego samego modelu. Może być inna wersja, ale model powinien być taki sam. Mówiąc o innej wersji mam na myśli inne wyposażenie pod postacią takich detali jak chociażby modelu karty sieciowej.

blacknigga napisał:
    Czy jakbym chciał kupić używaną płytę główną

Używana płyta główna wraz ze wszystkimi układami na niej to ryzykowny zakup. Często okazuje się że są to amatorsko "naprawiane" płyty pochodzące z rozebranych komputerów z objawem jak Twój. Grzane układy potrafią pracować 1-2, nawet 3 m-ce bez jakichkolwiek problemów. Przy zakupie używanej płyty głównej trzeba być bardzo ostrożnym.
  • Poziom 13  
    Obrazu na zewnętrznym monitorze nie ma. Nie zresetuje BIOSa gdyż nie mogę zlokalizować bateryjki a rozkręciłem już całego laptopa od dołu. A całej płyty głównej nie jestem w stanie odkręcić

Edit: odkręciłem i zdjąłem całą płytę główną, bateria była od góry, od strony klawiatury.
  • Poziom 33  
    blacknigga napisał:
    bateria była od góry, od strony klawiatury.

i?
  • Poziom 27  
    Może tylko nie masz podświetlenia matrycy lub ona padła ,wypieła się.Na drugi monitor jest chyba jeszcze jakaś kombinacja klawiszy.Słaba bateria bios też daje objaw braku startu,system wstaje ?.
  • Poziom 31  
    Pierwsza sprawa to sprawdzić flash bios , ewentualnie wgrać pewny wsad.
  • Poziom 13  
    krzycho123 napisał:
    Pierwsza sprawa to sprawdzić flash bios , ewentualnie wgrać pewny wsad.

Jak? Nic mi się nie wyświetla
  • Spec od komputerów
    blacknigga napisał:

Jak? Nic mi się nie wyświetla

Programator.
  • Poziom 31  
    Patrz wyżej .

Nie dysponując podstawowymi narzędziami jak karta post czy programator nie wiele tu zdziałasz .

Pozostaje ktoś kto ma takowe.
  • Poziom 31  
    blacknigga napisał:
    Jest szansa coś z nim zrobić?

Tak naprawić płytę główną tylko solidnie i cieszyć się działającym sprzętem długie lata, co do używanych płyt - spore ryzyko jak piszą koledzy
  • Poziom 13  
    Oddałem do drugiego serwisu, w którym powiedzieli mi, że już ktoś próbował naprawiać płytę, ale nie umiejętnie i ją przegrzał/spalił lutując mostek płn i płd. Nie do naprawy.