Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POLAR PTL 1000 - Obluzowany bęben (wymiana, naprawa?)

krzysi3k9 15 Maj 2014 12:26 10911 5
  • #1 15 Maj 2014 12:26
    krzysi3k9
    Poziom 2  

Witam, mam problem ze swoją pralką. Kilka dni temu najpierw nie dokończyła prania ze względu na filtr (spinacz). Po usunięciu spróbowałem ponownie i sytuacja się powtórzyła (tym razem był to kawałek jakiegoś materiału, ale o tym potem).

Po usunięciu go pralka zaczęła pracować normalnie, z tym, że głośniej niż zwykle - jednak podczas wirowania tłukła się niesamowicie. Po otworzeniu klapy zauważyłem, że bęben nie pracuje w osi i obciera jedną ze stron (plastiki po jednej stronie były lekko przytarte).

Jedna strona bębna była sztywno osadzona, a druga latała. Myślałem, że to wina łożyska, ale po jego demontażu zobaczyłem, że w niczym się ono nie trzyma...
    Właśnie ten materiał znalazłem podczas drugiego czyszczenia filtra.

Dlatego chciałbym spytać, czy jest jeszcze jakaś szansa na zregenerowanie tego, czy konieczny jest zakup nowego bębna (ew. pralki).

Pozdrawiam

sytuację starałem się ukazać na poniższym filmie

2 5
  • Pomocny post
    #2 15 Maj 2014 13:34
    fredo110
    Poziom 23  

Odpowiadam ponieważ przerabiałem ten temat osobiście, w serwisie dowiedziałem się tylko jaka będzie cena naprawy bąź zakup nowej pralki.
    Moja pralka to Whirlpool też ładowana od góry mocowanie bębna na krzyżakach.
    W internecie znalazłem krzyżaki, łożysko, uszczelniacz za przyzwoite pieniadze.
    Problem z mocowaniem krzyżaków też rozwiązałem ponieważ mam nitownicę do nitów zrywalnych, nity zakupiłem na sztuki z nierdzewki po 0,20PLN i do roboty.
    Stare nity trzeba rozwiercić i usunąć, zanitować krzyzaki pamiętajac żeby główka nita była po wewnętrznej stronie bebna a po zanitowaniu z zewnętrznej strony trzeba zeszlifować zbyt mocno wystaace końcówki nitów żeby nie ocierały o plastykowy kosz bębna. Krzyzaki proponuję wymienic oba poniewaz wymieniłem tylko jeden i po paru miesiącach drugi, one wykonane są z jakiegoś stopu aluminium i niestety proszki je zżerają. Łożysko napewno też jest do wymiany bo poleciał uszczelniacz i woda poszła na łożysko. Jeżeli te wskazówki przydadzą się bedę zadowolony. Powodzenia

0
  • #3 16 Maj 2014 18:15
    krzysi3k9
    Poziom 2  

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Nie wiem tylko o jakich krzyżakach mowa...
    Na stronach widzę, albo coś takiego:
    http://czesciagd.pl/whirlpool-krzyzak-bebna-p...flpdt-481953578164-p-207999.html#.U3Yt_9J_vHQ

z trzpieniem (po drugiej stronie pralki która jest ok)

oraz:
    http://allegro.pl/krzyzak-os-bebna-do-pralki-whirlpool-awe-polar-ptl-i4246034212.html

Zakup łożyska mnie nie minie, bo rzeczywiście widać wodę i rdzę na nim.
    http://north.pl/karta/ulozyskowanie-kompletne-do-pralki-polar-ptl1000,KZW-SN-CLMA-0DW.html

Dalej tylko nie wiem w jaki sposób miałby się odbyć montaż tych krzyżaków. W środku bębna jest kilka nitów (ale ich raczej rozwiercać nie będę, bo to część najbardziej wypukła ma kontakt z łożyskiem).

POLAR PTL 1000 - Obluzowany bęben (wymiana, naprawa?)
    POLAR PTL 1000 - Obluzowany bęben (wymiana, naprawa?) POLAR PTL 1000 - Obluzowany bęben (wymiana, naprawa?)

0
  • Pomocny post
    #4 16 Maj 2014 18:44
    fredo110
    Poziom 23  

Witam, w swojej podpowiedzi opierałem się na swoich doświadczeniach. Nazwy pralek są różne ale z tego co mi wiadomo to były produkowane te same modele pod takimi nazwami fabrycznymi, ponieważ to jedna i ta sama firma. Z zamieszczonych zdjęć wynika że krzyżaki będą pasowały te z drugiego linku, łożysko również. Przy zamawianiu trzeba przedzwonić do sklepu i podać dokładny model pralki oni będą już wiedzieli o co chodzi. Na fotce bebna widać że mocowanie krzyżaka jest pięciopunktowe to bardzo ważne. Przy wymianie łożyska niezbędny jest uszczelniacz ale z tego co widzę w sklepach jest on w komplecie.
    Znalazłem na Allegro tańsze niż w twoim linku, tamten sklep jest bardzo drogi.

http://allegro.pl/lozysko-do-pralki-polar-ptl819-ptl1019-ptl1000-i4216886325.html?source=mlt

2
  • Pomocny post
    #5 16 Maj 2014 18:48
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

krzysi3k9 napisał:
    czy jest jeszcze jakaś szansa na zregenerowanie tego

Szansa jest tylko trochę pracy.
    1.Kupujesz na Allegro czop ułożyskowania (krzyżak)
    http://allegro.pl/zestaw-naprawczy-bebna-pralki-whirlpool-awt-pwa-i4164421853.html
    2.Zdejmujesz bok pralki od strony prawej patrzą na pralkę z przodu (śruby są z tyłu i jedna na dole z przodu).
    3.Zdejmujesz koło pasowe następnie odkręcasz wkręty mocujące bok zbiornika ("dekiel").
    4.Zdejmujesz bok lewy pralki (śruby jak w poprzedniej operacji)
    5.Odkręcasz śrubę mocującą czop (krzyżaka) bębna.
    6.Wyjmujesz bęben
    7.Uszkodzony krzyżak demontujesz w ten sposób,że szlifierką kątową zeszlifowujesz główki nitów trzymających czop (krzyżak)
    8.Zakładasz nowy czop (krzyżak) i skręcasz na śruby (są w komplecie krzyżaka)
    9.Nakrętki musisz trochę zeszlifować szlifierką bo są za wysokie i będą ocierać o wewnętrzną ściankę zbiornika.]
    10.Montaż wykonujesz w odwrotnej kolejności
    Dla pewnego uszczelnienia przy składaniu zbiornika daj na uszczelkę dookoła silikon.

1
  • #6 16 Maj 2014 18:59
    krzysi3k9
    Poziom 2  

Dziękuję za obie odpowiedzi!

Nie rozbierałem plastiku w którym wchodzi bęben i stąd moje wątpliwości. Czyli nie przejmować się w wcale tym materiałem który widoczny po wyciągnięciu łożyska... Myślałem, że nie da się tego zdemontować (oglądając te nowe krzyżaki nie widzę wcale tego materiału - choć może nie jest konieczny). Te nowe sprawiają solidne wrażenie.

Jak tylko części dojdą zabieram się do pracy i poinformuję jak mi poszło.

1
  Szukaj w 5mln produktów