Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet G-19-02 - Nie odpala po założeniu aeratora na baterię umywalkową

Isio 15 Maj 2014 12:35 1080 9
  • #1 15 Maj 2014 12:35
    Isio
    Poziom 8  

Witam. Założyłem aerator na baterię umywalkową i teraz piecyk nie odpala się a regulacja na panelu nic nie daje. Poprzez aerator pobiera mniej wody i zapewne to jest przyczyną. Czy jest możliwość jakiejś regulacji w piecyku?

• #2 15 Maj 2014 12:40
    janszy3643
    Poziom 29  

Za mały przepływ wody i nie odpala

• #3 15 Maj 2014 12:42
    Isio
    Poziom 8  

Tak się domyślam, ale czy jest na to sposób poza zdjęciem aeratora?

• #4 15 Maj 2014 14:38
    janszy3643
    Poziom 29  

Jeżeli regulacja pokrętłem "stosunek zimnej do ciepłej" nie skutkuje. to za bardzo nie ma co zrobić. Ingerencja w zespół gazowy jest ryzykowna,

• #5 15 Maj 2014 14:44
    jack63
    Poziom 40  

A ja myślę, że ten aerator to jest ja kropla, która przepełnia czarę. Podejrzewam spore zakamienienie wymiennika i instalacji. Chyba, że ten egzemplarz aeratora to jakis bubel.
    Zmierz przepływ wody w tym punkcie czerpalnym bez aeratora i z nim lejąc ją do jakiegoś pojemnika o znanej objętości i mierząc czas.

• #6 15 Maj 2014 18:21
    Isio
    Poziom 8  

Bez aeratora piecyk działa bezproblemowo, czyli po odkręceniu kurka ciepłej wody odpala bezproblemowo. Dodam, że w/g instrukcji problemowy aerator na baterii umywalkowej ma wydajność 2,5 l/min. Założony aerator do baterii kuchennej o wydajności 4,5 l/min piecyk odpala.

• #7 15 Maj 2014 21:27
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Wina tego aeratora. Przepływ 2,5 l./min może być dla tego piecyka nieco za mały, by doprze odpalał. Taki przepływ jest na ogół minimalny dla Junkersów i to przy nastawieniu pokrętła temperatury na piecyku w pozycji maksymalnej temperatury wody (czyli minimalnego przepływu) - przy nastawieniu pokrętła na piecyku na większy stromień konieczny jest większy przepływ wody do odpalenia. Taki aerator w ogóle nie nadaje się do zastosowania tam, gdzie są piecyki łazienkowe. Trzeba było kupić aerator o większym przepływie.

• #8 15 Maj 2014 21:53
    Isio
    Poziom 8  

Dokładnie, przepływ 2,5 l/min. jest za mały do tego piecyka. Myślałem, że można w piecyku coś przestawić, aby zapalał się przy mniejszym przepływie. Pozostaje mi kupić aerator o większym przepływie, czyli jak przy baterii kuchennej 4,5 l/min., który piecyk odpala.

• #9 15 Maj 2014 23:28
    saskia
    Poziom 38  

Jeśli powodem założenia aeratora jest oszczędniejsze (mniejsze) zużycie wody, to trzeba przed kociołkiem zainstalować reduktor ciśnienia, wtedy po drugiej stronie zwężki kotła po odkręceniu kranu, będzie wystarczający spadek ciśnienia.

Trzeba tylko za reduktorem utrzymać ciśnienie nieco powyżej minimalnego dla danego kotla.
    Oczywiście najlepiej zredukować ciśnienie w całej instalacji, aby nie było problemów z regulacją ciepla-zimna.

• #10 16 Maj 2014 06:34
    Isio
    Poziom 8  

Tak. aerator ma służyć do mniejszego zużycia wody. Jednak tańszym rozwiązaniem od stosowania reduktora ciśnienia będzie zakup innego aeratora (~10 zł/szt.). Podsumowując dla szukających rozwiązania dla piecyka gazowego takiego jak mój a pewnie i innych: aerator o wydajności 2,5 l/min. nie odpali piecyka, o przepływie 4,5 l/min. odpala i daje ok. 50% oszczędności wody.
    Dziękuję za odpowiedzi, zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME