Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek-H 40V, Mosfet - Mostek-H dla silnika 100W

15 Maj 2014 13:23 2655 7
 • Poziom 10  
  Witam

  Buduję prosty sterownik silnika na prąd stały marki Dunkermotoren (40v,2.8A). Elektroniką interesuję się sporadycznie i zgłębiam zagadnienia jak już muszę coś konkretnego wykonać.
  Znalazłem w sieci schemat prostego mostka-H, wykorzystującego elementy, które powinny wystarczyć do obsługi silnika o tej mocy.
  http://www.techknowman.com/Electronics/H-BRIDGE/H-BRIDGE.htm
  Wydaje mi się jednak, że zawiera on błędy, a mianowicie mosfety powinny być zamienione miejscami góra-dół. Tzn IRF1310-N powinny być umieszczone na dole, a IRF5210-P u góry. Czy mógłby ktoś sprawdzić czy powyższy schemat jest prawidłowy?
  Z góry bardzo dziękuję.
 • Poziom 33  
  Witam
  Masz rację, tranzystory są odwrotnie oznaczone na schemacie.
  Oporniki w sterowaniu bramek mają dużą wartość, sterować się da ale o PWM raczej można zapomnieć.
  Piotr
 • Poziom 10  
  Dziękuję.

  Masz na myśli rezystory regulujące napięcie na bramki mosfetów, czy te na bramce transoptora? Oczywiście zależy mi na PWM, jakie więc proponowałbyś wartości rezystorów. Czy np 10k i 3.6k na dzielniku będą dobre? Rozumiem, że jeśli zejdę do niższych wartości, to standardowe ćwierćwatowe oporniki nie wystarczą?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Witam
  Miałem na myśli R3 i R4, pojemności bramek MOSFETów są znaczne co będzie to zwiększało czasy przełączania i w efekcie powodowało grzanie tranzystorów.
  Musisz poeksperymentować, bo zbyt wielkiego prądu nie uzyskasz ze względu na transoptory, dobierz rezystory tak by nie przekroczyć ich zalecanego prądu.
  Piotr
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Czy nie będzie rozsądniej użyć gotowego sterownika mostka jak np HIP4081 ?
 • Poziom 10  
  Dopiero zdałem sobie sprawę, że właśnie wąskim gardłem są te optoizolatory, mają śmiesznie małe wydajności prądowe 1-3mA, więc minimum bezpieczne do jakiego mogę zejść z rezystorami to 15k i 5k (Rz 20k). Wyczytałem też w nocie katalogowej, że transoptory, które posiadam przełączają się dość wolno (rise time 3us, fall time 5us) co wyklucza zastosowanie pwm o dużej częstotliwości.

  Rzeczywiście Twój pomysł tos18 jest bardzo dobry jednak cena tego sterownika to ok 25-30zł co by przekroczyło mój zamierzony budżet. Postaram się poeksperymentować i zrobić to najpierw na opto, jeśli okaże się, że pwm na tym zestawie nie działa to zastosuję sterownik, który polecił tos18.
 • Poziom 10  
  No więc zmontowałem wyżej opisany układ. W aplikacji Multisim wszystko działało ładnie i pięknie, natomiast w rzeczywistości zachowuje się dość dziwnie.
  Na początku układ działał poprawnie, jednak po chwili użytkowania zaczęło się z nim dziać coś dziwnego. Mianowicie pojawiły się jakieś drobne iskry przepięciowe pochodzące chyba z nóżek mosfetów. Nie pojawiają się regularnie tylko czasami. ponadto zdarza się taki stan, że układ jest w jakimś zwarciu. Silnik rusza, i gwałtownie hamuje tak jakby zawsze jakieś napięcie przeciwne do poprzedniego pozostawało. Kiedy to się dzieje para mosfetów bardzo się grzeje (niemalże chce się samo wylutować).
  Dodam, że w schemacie pominąłem diody zenera, jednak napięcie na dzielniku jest bliskie 10v a dokładniej 10.01. Czy przyczyną może być brak diod zabezpieczających? Na schemacie do którego link podałem autor pisze, że takie diody są nie potrzebne gdyż wbudowane są już w mosfety, jednak mam wątpliwość, czy może jednak są potrzebne z dużo niższym progiem przepięcia.

  Niestety nie posiadam oscyloskopu i nie mam pojęcia co dokładnie dzieje się z tym układem. Czy jedynym ratunkiem będzie zaopatrzenie się w układ hip4081?