Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][Asembler] - Programowanie styków, które służą do komunikacji z program

15 Maj 2014 13:39 852 7
 • Poziom 9  
  Siemanko!
  Uczę się programowania mikrokontrolerów AVR z książki Pawła Borkowskiego pt. "AVR & ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego.". Lekcja pierwsza polegała na nauce programowania styków tak, aby zaświecić diodę LED. Na końcu lekcji znajdują się ćwiczenia utrwalające, które wzbudziły moje wątpliwości.
  Zadanie polegało na zaprogramowaniu styków PB4 i PC1 tak, aby płynął przez nie prąd zasilający diodę LED. Napisałem zatem program ustawiający PB4 na stan wyjściowy wysoki i PC1 na wyjściowy niski. Oto listing:
  Kod: asm
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Mam jednak pewne wątpliwości. Czy puszczanie prądu złączem, które służy do programowania (PB4 to także MISO) nie powoduje komplikacji?
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witam !!
  Nie, nie powoduje komplikacji , można korzystać z portów które służą do programowania jak ze zwykłych portów.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy istnieje jakieś proste wyjaśnienie tego faktu?

  @EDIT: Próbowałem zaświecić diodę LED programując dwa górne wyprowadzenia: PC6 (który jest oznaczany jak reset) oraz PC5. Po wgraniu programu dioda się nie świeci. Czy są jakieś wyjątki od tej możliwości? Poniżej wstawiam program, który wgrałem:
  Kod: asm
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 14  
  Podczas programowania PIN RESET jest w stanie niskim (L) - dba o to programator, a w czasie normalnej pracy mikrokontrolera, w stanie wysokim (H) - podciągany do Vcc.
 • Poziom 9  
  Wygląda na to, że w tym samym momencie ja zedytowałem swoją wiadomość i Ty, krzychu41 wysłałeś nowy post. Czyli pinu reset nie wolno programować?
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  W niektórych mikrokontrolerach można, ale wówczas traci się możliwość programowania procesora przez SPI (szeregowego, używanego przez popularne programatory). Pozostaje tylko możliwość równoległego zaprogramowania (wysokonapięciowego).
 • Poziom 9  
  Okej, w miarę rozumiem. Może nie będę tak od razu zamykał tematu bo jeszcze się okaże że jakiś pin też jest nie do programowania :D Czy tak jest tylko z resetem?
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witam !!
  Tak jest tylko z resetem , ale tylko w trybie programowania SPI ,jeśli programujemy programatorem równoległym możemy także korzystac z pinu reset jak ze zwykłego pinu.
  Wybór funkcji pinu reset zależy od ustawienia Fuse-Bitów.
  Zresztą wszystko to jest opisane w Datasheet-cie od danego mikrokontrolera.