Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dolaczone ogrzewanie podlogowe

hakin 15 Maj 2014 15:28 675 2
  • #1 15 Maj 2014 15:28
    hakin
    Poziom 2  

Witam, przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze z UK (komp w pracy nie ma polskich znakow)..
    W domu mam piec gazowy, osobne ogrzewanie na wode i grzejniki.Sterowanie ze sterownika na scianie. Mojej zonie zachcialo sie 'conservatory', szklanego pomieszczenia na zewnatrz domu, ale z nim polaczonego. JEstem w trakcie jego budowy, lecz chcialbym zalozyc tam ogrzewanie podlogowe. Mam juz rurki, pompe z mieszaczem itp, ale mam kilka pytan.
    1.Czy moge dolaczyc drugi sterownik do pompy od podlogowki, zeby ja wylaczal (zdaje mi sie ze chyba musze)
    2.Czy zalaczenie sie pozniejsze ktorejkolwiek z pomp nie bedzie im szkodzilo?
    3.Czy moge podlaczyc zasilanie podlogowki od najblizszego kaloryfera, czy musze gdzies blizej pieca?

Pewnie dla wielu z Was to jest oczywiste, ale tu nawet nie mam sie kogo doradzic, bo fachowcy z Angoli sa jak ze mnie Conchita :-) Pozdrawiam Mirek

0 2
  • #2 15 Maj 2014 15:44
    kabee84

Poziom 24  

Nie podałeś na jakiej powierzchni ma byś to ogrzewanie podłogowe. Od tego, oraz od tego jaki przekrój rury ma instalacja przy najbliższym grzejniku zależy, czy można się pod tą instalację podpiąć czy trzeba "wpiąć" się gdzieś dalej.
    Jeśli chodzi o samo sterowanie, nie musisz mieć osobnego sterownika do tej pompy, ale w takim przypadku w momencie wyłączenia ogrzewania w domu, w oranżerii (tak to się zwie po polsku...) również przestanie działać ogrzewanie, a pompa będzie pracowała nadal. Można dołączyć sterownik pompy, który w momencie gdy temperatura wody spadnie przykładowo poniżej 30stC wyłączy pompę.
    Drugi sposób to tak jak zasugerowałeś - sterownik (termostat) na ścianie w oranżerii, ale musiał by być połączony za pomocą przekaźnika z tym w domu. W takim wypadku musiałbyś obowiązkowo poprowadzić instalację od kotła do ogrzewania podłogowego. Dodatkowo na nitce ogrzewania "na dom" należało by zainstalować zawór elektryczny. Działało by to tak, że jeśli w domu i oranżerii termostaty dawały by sygnał "grzać", to wszystko by grzało. Gdyby w oranżerii było za ciepło, pompa od podłogówki by się wyłączyła. Gdyby w domu było za ciepło, zainstalowany zawór elektryczny by się zamknął a oranżeria dalej by grzała. Gdyby i tu i tu było za ciepło - kocioł przestał by pracować.

0
  • #3 15 Maj 2014 16:03
    hakin
    Poziom 2  

Dziekuje za podpowiedz, pomieszczenie do ogrzania to 10mkw tylko. Srednica rurki do grzejnika, z tego co pamietam, to cienka rurka plastikowa chyba 15mm.
    Moj plan jest taki, zeby nie wpinac sie pod centralke domu, bo w tej oranzerii zawsze bedzie zimniej i piec bedzie sie wlaczal na dom czesciej, a przez to temp w domu bedzie wyzsza. Chcialbym ogolnie wlaczac ogrzewanie domu z jednoczesnym wlaczeniem podlogowki. Czyli piec gazowy zalacza pompe w domu, a po uzyskaniu np 25st na wejsciu podlogowki uruchamialaby sie pompa podlogowki. Czy dobrze kombinuje? (na tym forum jestem 1szy raz, nie wiem czy mam klikac 'kciuka' za odpowiedz, czy dodawac punkty? :-)

0