Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek

15 Maj 2014 17:27 1446 10
 • Poziom 6  
  Witam!
  Moim zadaniem jest wykonanie filtru dolnoprzepustowego aktywnego przepuszczającego sygnały trwające dłużej niż 3 sek. Zrobiłem symulacje w programie Multisim 11 i wyniki są nie takie jakie oczekiwałem ( chyba, że moje oczekiwania są błędne). Tak wiec wyliczyłem stałą czasową R2C1 = 3 sek. Zrobiłem kolejno symulacje dla sygnału 1 sek i 4 sek, w załącznikach są zdjęcia. Prosiłbym o komentarz, co jest nie tak. Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie. Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Moim zadaniem jest wykonanie filtru dolnoprzepustowego aktywnego przepuszczającego sygnały trwające dłużej niż 3 sek.
  Nie ma takich filtrów, lub inaczej mówiąc, tak działające układy nie są filtrami.
  Cytat:
  Zrobiłem symulacje w programie Multisim 11 i wyniki są nie takie jakie oczekiwałem ( chyba, że moje oczekiwania są błędne).
  To są jakieś błędy symulatora.
  Cytat:
  Tak wiec wyliczyłem stałą czasową R2C1 = 3 sek.
  Nie stosuj rezystorów rzędu kilkunastu MΩ gdy nie jest to konieczne. Nie wzmacniaj jeśli nie potrzebujesz wzmacniać.
 • Poziom 6  
  No to w takim razie mam dziwna sytuacje, moj promotor upiera sie zebym taki uklad wlasnie zrobil. A jak nie filtr to nie ma ukladow ktore by działały tak jak tego oczekuję tzn. żeby przepuszczał sygnały dłuższe niż jakis okreslony czas? Sprawa wyglada tak mam zrobic czujke na LPG. W układzie bedzie komparator, który będzie porownywał jakies moje napięcie odniesienia i napiecie z układu elementu czujnika gazu. I teraz własnie potrzebuje układu, który bedzie na wyjsciu komparatora. Jeśli napięcie na wyjsciu komparatora zmieni się na jakiś krótki czas np. 0.5 sek układ ma niereagować. Jest jakiś układ, który by realizował takie zadanie? A co do tego rezystora, to poprostu poglądowo taki przyjełem aby stała RC wynosiła 3 sek. Pozdrawiam i prosze o dalsze konsultacje ;)
 • Poziom 43  
  To trzeba było tak od razu że masz sygnał binarny, do zrobienia opóźnienia wystarczy zwykły pasywny układ RC i za nim komparator, jeśli by ci przeszkadzało że opóźni też zbocze opadające to możesz dodać diodę.

  Gotowe scalone układy czasowe są od dziesiątek lat dostępne w handlu dlaczego chcesz to budować "na piechotę"

  Cytat:
  No to w takim razie mam dziwna sytuacje, moj promotor upiera sie zebym taki uklad wlasnie zrobil.
  Albo czegoś nie zrozumiałeś, albo celowo wpuszcza cię w maliny, filtry aktywne przydają się kiedy cheemy uzyskać konkretną charakterystykę częstotliwościową, do opóźniania zbocza wystarczą prostsze rozwiązania.
 • Poziom 6  
  Hmm czyli myślisz, że jak pasywny układ RC dam na wejsciu komparatora ( tym wejsciu od czujnika ) z wyliczoną stałą czasową bedzie to działało tak jak tego potrzebuję. W sensie takim, że sygnał z czujnika będzie opoźniony o dajmy te 3 sekundy, tak? Choć opoźnienie sygnału na wejściu to też ciekawy pomysł. Dziękuję za zaangażowanie ;)
 • Poziom 43  
  Skoro masz komparator a na jego wyjćiu sygnał binarny to po opóźnieniu obwodem RC potrzebny jest kolejny komparator, żeby sygnał znowu miał dwa stany.

  Cytat:
  Hmm czyli myślisz ... ... bedzie to działało tak jak tego potrzebuję
  To nie jest kwestia myślenia, albo się, wie albo nie, czy będzie ci odpowiadało nie wiem, bo jescze nie umiesz jasno i zwięźle opisać problemu więc rozmowa jak konstruktora z humanistą.
 • Poziom 6  
  Witam ponownie!
  Zgodnie z zaleceniami zrobiłem układ taki jaki kolega wyżej zaproponował:
  Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek

  Stała czasowa układu RC jest wyliczona na 3 sekundy. Zrobiłem symulację tego układu dla różnych czasów i takie są wyniki, kolejno dla 1 sek, 2 sek i 5 sek:
  Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek Filtr dolnoprzepustowy aktywny na 3 sek

  Nie rozumiem dlaczego takie wyniki wyszły. Prosiłbym o pomoc przy zrozumieniu tych przebiegów. Ciekawi mnie dlaczego dla 1 sek przepuszcza sygnał, a dla 2 sek już go tłumi, gdzie stała ustalona jest na 3 sekundy. Uważam, że przebieg dla 5 sekund powinien wyglądać ( no może oprócz tego początku ) tak jak mi wyszedł dla 1 sekundy. Pozdrawiam serdecznie
 • Specjalista elektronik
  Bez diody (należałoby podłączyć ją równolegle do R3) powtarzające się impulsy przy odpowiednim wypełnieniu sumują się i działają podobnie, jak jeden dłuższy. Poza tym na wejście '-' drugiego wzmacniacza lepiej byłoby podać wyższy potencjał. Z diodą mogłoby działać tak, że nawet krótka przerwa między impulsami rozładuje kondensator i przy następnym impulsie jego ładowanie zacznie się od nowa. Czas ładowania zależy od napięcia podanego na wejście '-' - przy 2/3 napięcia zasilania będzie nieco dłuższy, niż R3*C1, ale przy 1/3 jest znacznie krótszy.
 • Poziom 43  
  Jeśli pierwszy komparator porównuje napięcie analogowe z czujnika z wartościa progową ustawioną potencjometrem, nie ma sensu używać tego samego napięcia z potencjometru dla drugiego komparatora bo od tego zależy czas opóźnienia.
 • Poziom 6  
  Z tego co rozumiem musze na drugim komparatorze dać napięcie odniesienia mniejsze od 15 V ( ponieważ w tyle wyjdzie z pierwszego komparatora), oraz musiałbym odwrócić wzmacniacz ( dać napięcie odniesienia na wejscie nieodwracajace). Mam rację? No a druga sprawa, skad poprowadzić te napięcie jak nie z potencjometru?
 • Specjalista elektronik
  Można bez odwracania: zamiast opornika 1k dzielnik, żeby pobrać z niego napięcie odniesienia dla drugiego komparatora, potencjometr dołączony do niego końcem, żeby prąd się nie zmieniał, a napięcie z suwaka jako napięcie odniesienia dla pierwszego komparatora.

  Dodano po 2 [godziny] 58 [minuty]:

  Wyjaśniam dokładniej: schemat z #7, od +zasilania kolejno: opornik 820R, stąd bierzesz potencjał odniesienia do wejścia drugiego komparatora i przez opornik 680R do górnego końca potencjometru R1 (te dwa oporniki 820R+680R zastępują opornik R2=1k), dolny koniec potencjometru do masy (-zasilania) tak, jak jest, z suwaka bierzesz potencjał odniesienia do wejścia pierwszego komparatora (zakres regulacji od 0 do 6V). Ponieważ prąd płynący przez oporniki zawsze płynie przez cały potencjometr, regulacja nie zmienia potencjału odniesienia dla drugiego komparatora, a więc czasu opóźnienia. Jeśli potrzebny jest zakres regulacji obejmujący wyższe potencjały, to np. można opornik 680R przenieść między dolny koniec R1, a masę (a 820R podłączyć wprost do górnego końca R1) - to zmieni zakres na 4.08-10.08V.