Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samochodowy sterownik wentylatora chłodnicy.

analyzer64 15 May 2014 18:48 3096 9
    analyzer64
    Level 10  
    Witam,
    posiadam Opla Astrę G. Wentylator chłodnicy jeśli się włączy (temperatura załączenia wynosi około 92'C) pracuje tylko do momentu kiedy silnik jest włączony, jeśli wentylator się włączy a ja zgaszę silnik to przestaje chłodzić. Zdaję sobie sprawę, że auto zostało tak zrobione, ale chciałbym mieć w samochodzie zamontowany taki układ, który pozwoli pracować wentylatorowi również po zgaszeniu silnika, czyli z chwilą kiedy wiatrak włączy się gdy silnik uzyska odpowiednią temperaturę jego praca zostanie wydłużona przez powiedzmy 30 sekund kiedy ja oddalę się od samochodu.

Nie jestem ekspertem w dziedzinie elektroniki. Po głowie chodzi mi prosty sterownik wentylatora wykorzystujący termistor, np. AVT1564 z dołożonym przekaźnikiem czasowym np. 3SRM30.

Kiedyś miałem Cinquecento i mimo, że auto miało mniej skomplikowaną elektronikę (bo w sumie jej nie miało) to wentylator pracował jeszcze chwilę po wyłączeniu silnika.
    User removed account
    User removed account  
    analyzer64
    Level 10  
    Chcę, żeby wentylator jeszcze pracował po wyłączeniu zasilania, przez powiedzmy 30 sekund.
    paulo 443
    Level 13  
    analyzer64 wrote:
    Po głowie chodzi mi prosty sterownik wentylatora wykorzystujący termistor, np. AVT1564

Układ z AVT możne być. Jedynie zastosował bym inny wzmacniacz operacyjny, oraz wprowadził drobną histerezę w układzie.
    analyzer64
    Level 10  
    Inny czyli jaki Twoim zdaniem?
    bodom
    Level 30  
    Sterownik wentylatora jest w lewym nadkolu (dojście z kanału bezproblemowe). I to jego usytuowanie narażone jest na m.in. wodę. Musisz sprawdzić przewody, wtyk itp.

analyzer64 wrote:
    jeśli wentylator się włączy a ja zgaszę silnik to przestaje chłodzić

Tak nie powinno być. Wentylator ma działać dalej i sam się wyłączyć. Do tego jest właśnie sterownik.
    analyzer64
    Level 10  
    Ale w Astrze G nie działa w ten sposób, że wentylator pracuje po wyłączeniu silnika, mimo sprawnego sterownika wentylatorów.
    bodom
    Level 30  
    Wentylator działa na dwóch biegach?
    Jest nawet naklejka z ostrzeżeniem, że wentylator chłodnicy może się włączyć w każdej chwili, gdy silnik jest gorący.
    analyzer64
    Level 10  
    Szczerze mówiąc to nie sprawdzałem czy działa na dwóch biegach, tego drugiego biegu nawet nie słyszałem nigdy choć układ chłodzenia działa u mnie prawidłowo, auto normalnie nabiera temperaturę i normalnie się chłodzi :)