Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodowy sterownik wentylatora chłodnicy.

15 Maj 2014 18:48 2667 9
  • Poziom 10  
    Witam,
    posiadam Opla Astrę G. Wentylator chłodnicy jeśli się włączy (temperatura załączenia wynosi około 92'C) pracuje tylko do momentu kiedy silnik jest włączony, jeśli wentylator się włączy a ja zgaszę silnik to przestaje chłodzić. Zdaję sobie sprawę, że auto zostało tak zrobione, ale chciałbym mieć w samochodzie zamontowany taki układ, który pozwoli pracować wentylatorowi również po zgaszeniu silnika, czyli z chwilą kiedy wiatrak włączy się gdy silnik uzyska odpowiednią temperaturę jego praca zostanie wydłużona przez powiedzmy 30 sekund kiedy ja oddalę się od samochodu.

Nie jestem ekspertem w dziedzinie elektroniki. Po głowie chodzi mi prosty sterownik wentylatora wykorzystujący termistor, np. AVT1564 z dołożonym przekaźnikiem czasowym np. 3SRM30.

Kiedyś miałem Cinquecento i mimo, że auto miało mniej skomplikowaną elektronikę (bo w sumie jej nie miało) to wentylator pracował jeszcze chwilę po wyłączeniu silnika.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Chcę, żeby wentylator jeszcze pracował po wyłączeniu zasilania, przez powiedzmy 30 sekund.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    analyzer64 napisał:
    Po głowie chodzi mi prosty sterownik wentylatora wykorzystujący termistor, np. AVT1564

Układ z AVT możne być. Jedynie zastosował bym inny wzmacniacz operacyjny, oraz wprowadził drobną histerezę w układzie.
  • Poziom 10  
    Inny czyli jaki Twoim zdaniem?
  • Poziom 30  
    Sterownik wentylatora jest w lewym nadkolu (dojście z kanału bezproblemowe). I to jego usytuowanie narażone jest na m.in. wodę. Musisz sprawdzić przewody, wtyk itp.

analyzer64 napisał:
    jeśli wentylator się włączy a ja zgaszę silnik to przestaje chłodzić

Tak nie powinno być. Wentylator ma działać dalej i sam się wyłączyć. Do tego jest właśnie sterownik.
  • Poziom 10  
    Ale w Astrze G nie działa w ten sposób, że wentylator pracuje po wyłączeniu silnika, mimo sprawnego sterownika wentylatorów.
  • Poziom 30  
    Wentylator działa na dwóch biegach?
    Jest nawet naklejka z ostrzeżeniem, że wentylator chłodnicy może się włączyć w każdej chwili, gdy silnik jest gorący.
  • Poziom 10  
    Szczerze mówiąc to nie sprawdzałem czy działa na dwóch biegach, tego drugiego biegu nawet nie słyszałem nigdy choć układ chłodzenia działa u mnie prawidłowo, auto normalnie nabiera temperaturę i normalnie się chłodzi :)