Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mierniki radzieckie Voltomierz i Amperomierz z AC na DC

norbert-17 15 May 2014 21:09 3276 10
 • #1
  norbert-17
  Level 13  
  Witam koledzy mam Woltomierz i Amperomierz produkcji CCCP. Obydwa ustrój elektromagnetyczny na napięcie zmienne. Pełen wychył amperomierza przy 5A.
  Mam do was pytanie czy można je przerobić tak bym mógł wykorzystać je w prostowniku do ładowania. Zakres prądu amperomierza chciałbym zrobić na 15A, woltomierza na 25V.
  Woltomierz
  Mierniki radzieckie Voltomierz i Amperomierz z AC na DC Mierniki radzieckie Voltomierz i Amperomierz z AC na DC

  Amperomierz
  Mierniki radzieckie Voltomierz i Amperomierz z AC na DC Mierniki radzieckie Voltomierz i Amperomierz z AC na DC
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Woltomierz ma cewkę na 250V - aby był na 25V należy ją przewinąć drutem o 10 razy mniejszym przekroju (do wypełnienia, zwojów nie trzeba liczyć!). Jeżeli wewnątrz jest jeszcze szeregowy opornik, to należy go dopasować do końca zakresu.
  Aby amperomierz 5A miał zakres pomiarowy do 15A, należy jego cewkę przewinąć drutem o przekroju 3 razy wiekszym - za to powinien mieć 3 razy mniej zwojów.
 • #3
  norbert-17
  Level 13  
  Dzięki, wszystko jasno i na temat. :)

  Tylko będe miał jeden problem: zwoje w woltomierzu są wykonane z bardzo cienkieg druciku, wiec jeśli miałby być 10x mniejszy od obecnego to musiał bym zastosować taki jak jest w budziku (tak orientacyjnie).
  Dodatkowo zwoje nawijane są podwójnym drutem.
 • #5
  norbert-17
  Level 13  
  Dzięki jak uda się to zrobić zamieszcze zdjęcia. Pozdrawiam

  Dodano po 15 [minuty]:

  A jeśli chciałbym mieć AMperomierz na zakres 25A to przekrój x5 i 5 razy mniej zwojów?
 • #6
  adam158
  Level 23  
  ale do amperomierza to prościej jest włączyć bocznik i będzie mierzył do 15 amper
 • #7
  Rzuuf
  Level 43  
  adam158 wrote:
  ... prościej jest włączyć bocznik ...
  Nie!
  Dobór takiego bocznika nie jest łatwy, spadek napięcia na mierniku jest większy, a dodatkową komplikacją są różne współczynniki temperaturowe miedzi i materiału bocznika, co powoduje popsucie dokładności miernika.
  A amperozwoje nie zmieniają się z temperaturą.
 • #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Szanowni koledzy! Te przyrządy są przeznaczone dla wymiaru prądu przemiennego i napięcia. Popatrzcie uważnie na skale przyrządów, oni mają nie liniowy charakter.Na skalach jest wskazana robocza częstość przyrządów. http://ross.com.ru/ampermetry-i-voltmetry-tipov-e-8021 Na tej stronie internetowej techniczne charakterystyki przyrządów.Oni językiem rosyjski.Jeśli z mową problemy- tłumacz elektroniczny.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Przerabiać te przyrządy to też samo,że wykorzystać w nasz czas krzesało dla otrzymania ognia.
 • #9
  Rzuuf
  Level 43  
  Budowa tych przyrządów (ustrój elektromagnetyczny) umożliwia ich prawidłowe działanie zarówno na prądzie zmiennym, jak i stałym.
  Poczytaj: http://www.zsp1slupsk.pl/elektronika/pliki/Podstawy_miernictwa.pdf , strona 2.
  Z zasady działania wynika, że taki miernik reaguje na wartość skuteczną prądu lub napięcia. Dla DC wartość skuteczna jest równa RMS AC.
  Dziesiątki tysięcy takich mierników (amperomierzy) było zamontowanych w ładownicach do lamp górniczych, ich dokładność nie miała znaczenia (klasa 4), ale były "odporne na głupotę".
 • #10
  aksakal
  Tube devices specialist
  Przyrządy 4 klasy stosują do grupy wskaźników. Niechaj autor tematu spróbuje zaadaptować te przyrządy dla swoich potrzeb.Nawet moździerz można przerobić do samolotu, tylko pytanie-po co?
 • #11
  Rzuuf
  Level 43  
  Klasa 4 oznacza, że błąd przyrządu odniesiony do końca zakresu jest <4%.
  W tym zastosowaniu nawet błąd 10% nie ma żadnego znaczenia: chodzi raczej o sygnalizację przepływu prądu i ew. ocenę, czy ten prąd jest w oczekiwanych granicach.
  Ponieważ prostownik, w którym ten przyrząd będzie pracował, jest niestabilizowany i zasilany z niestabilizowanej sieci (tolerancja ±10%), a pojemność ładowanego akumulatora też nie jest stała, bo zależy od historii poprzednich ładowań i wyładowań, więc "nie ma o co walczyć" z tą dokładnością.

  To tak, jak z pomiarem długości dżżownicy miarą krawiecką ±1cm lub suwmiarką z dokładnością do 0,1mm.