Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

schłodzenie pomieszczenia -

idtwo 15 May 2014 23:07 2475 7
    idtwo
    Level 11  
    Witajcie , poszukuje porady a nie wyśmiewania typu idz do fachowca .

Otóż mam pomieszczenie w środku budynku o wymiarach 1,0 x 1,0 x 3,0 metra czyli kubatura 3 m3. w tym pomieszczeniu jest mała serwerownia która ogrzewa to pomieszczenie. Co wykonałem - zamontowałem w kratce wentylacyjnej wentylator wyciągowy 100m3/h, dwa pomieszczenia dalej mam starą serwerownie około 10 m jedna od drugiej. W starej serwerowni jest klimatyzacja. Co zrobiłem- połączyłem starą serwerownię z nową rurą pcv 110 i na koncu czyli w nowej serwerowni zamontowałem tuz przed wyjściem wentylator kanałowy o mocy 289 m3/h który ciągnie zimne powietrze ze starej serwerowni do tej nowej. efekt - cieniutko - zastanawiam sie czy :
    - wstawienie wentylatora kanałowego srednicy 315 o mocy 1700m3/h - koszt z przesyłką 170 zł plus przejsciówki do rur 110 pcv to jakies 200-220 zł czyli jakos 6 razy wydajniejszy od tego co jest - czy to bedzie bardziej odczuwalny efekt i czy sprawe schłodzenia tego małego pomieszczenia załatwi ?
    - czy nie należałoby wymienić wentylator ten wyciagowy co zamontowany jest w kanale wentylacyjnym - bo może zarówno nawiew zimnego powietrza musi byc podobny do wyciągu tego już ogrzanego powietrza z tej nowej serwerowni?
    - albo czy nie wykuc otworu w ścianie tej nowej serwerowni który prowadziłby na klatke schodową i nie wstawić tam drugiego wentylatora wyciagowego o mocy 300-500 m3/h
    - czy ale to już raczej nie wchodzi w gre - mam około 15 metrów z drugiej strony chłodnie taką stara sprzed 30 lat budowaną agregaty były tam niedawno wymieniane i wszystko śmiga że hej temperatura w tej komorze ustawiona jest na 6 stopni komora o wymiarach 3,0 x 6,0 x 3,0 m czyli kubatura jakies 54 m3 , parownica jest strasznie duza nie mierzyłem ale jakos bedzie 2,0x3,0 - zastanawiałem sie czy nie wykuc dziury w scianie tej komory i moze wstawic rure 110 lub troche wieksza i wstawic wentylator ten kanałowy o wydajnosci 1700m3/h i doprowadzic takie powietrze do tej nowej serwerowni - byłyby dwa niezależne żródła zimnego powietrza które by chłodziły tą szafe , tylko nie wiem jak ta komora by później pracowała - ona jest szczelnie zamykana jak bede pobierał z niej powietrze to chyba w koncu zabraknie tego powietrza jak nie bedzie dopływu świeżego. Myśle że wytrzyma ten agregat jescze dodatkowe 3m3 powierzchni - tyle że to pomieszczenie tzw ciepłe - żrólo ciepła to te urzadzenia informatyczne z ups
    - lub może to juz najbardziej kontrowersyjny pomysł żeby podłączyć jakąś małą parownice np jakąś samochodową itp do tego agregatu z tej komory chłodniczej wtedy zapewne to już by w tej serwerowni chłodzenie było zapewnione.

co Wy na to? wiem wiem że trzeba wziąć fachowca - ale zanim bede szukał dobrego fachowcy to chciałbym miec wyrobione zdanie na ten temat - a w tym mam nadzieje że Wy mi pomożecie, za co z góry dziękuje.

Dodano po 4 [minuty]:

sorki za błedy , zjadanie literek ,przestawianie itp - jeśli kogoś uraziłem to jeszcze raz przepraszam ale dla mnie liczy sie efekt a nie tam biadolenie typu najpierw naucz sie pisać itp.
    freebsd
    Level 39  
    Jaką moc pobierają urządzenia w tym małym pomieszczeniu?
    Jaką masz temperaturę w pomieszczeniu - teraz, przy dosyć chłodnych dniach?
    bali_82
    Level 2  
    A czy twoja rura pcv jest zaizolowana? Bo jeśli nie to nic nie wskórasz bo wtłaczasz nawet chłodne powietrze ale przez dość długą drogę zdąży się ono zagrzać i nici z "chłodzenia"
    Chris_W

Level 38  
    idtwo - te wentylatory nie przeciągną powietrza jak nie będzie napływu świeżego powietrza. Nawet najlepszy i największy wentylator bedzie miał małą wydajność jak nie będzie napływu powietrza - traktuj drzwi i okna do serwerowni jako opory przepływu powietrza (i to spore).

lu106 - przecież to ewidentna nadinterpretacja - to ile urządzenie pobiera w skali roku zależy wyłącznie od Ciebie na ile i w jaki sposób je użytkujesz. Jak chcesz konkretnie ustalić ile będzie Cię kosztowało użytkownie klimatyzatora to pytaj kogoś, kto go ma i ustalaj ile czasu mniej więcej go używa (w godzinach) i raczej tym się sugeruj - to też spore nadużycie bo nie zawsze sprężarka diała jak jest włączone urządzenie. Najogólniej mówiąc - nie ma żadnej prostej metody żeby obliczyć roczne koszty użytkowania - to zależy nawet od pogody.
    idtwo
    Level 11  
    dokończę temat - ta rura niewiele dała serwerownia - wentylatory w serwerowni nadal "piszczały" kupiłem klimatyzator przenośny za 850 zl i efekt piorunujący temp 19 stopni utrzymuje , tam słabe ustawianie czasu pracy wiec dokupiłem programator elektroniczny koszt 40 zł zaprogramowałem na przemian 4 godziny pracy i 2 godziny (coś takiego) i działa bez zarzutu już od końca maja, wylot ciepłego powietrza skierowałem na klatkę schodową , w kominie zostawiłem ten wentylator elektryczny i jest włączony .
    Shitashii
    Level 10  
    Zapytam: czemu ma służyć ten programator? To klimatyzator nie wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury?????
    idtwo
    Level 11  
    Shitashii wrote:
    Zapytam: czemu ma służyć ten programator? To klimatyzator nie wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury?????

no właśnie gdyby ten klimatyzator był z wyzszej półki to pewnie by sie wyłaczal a że skoro najtanszy to juz lipa , oki temat zamykam