Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak mocne narzędzie do wykuwania bruzd, robienia przekłuć etc.

center21 15 May 2014 23:23 2154 1
    center21
    Level 1  
    Witam

Potrzebuję młoto-wiertarkę lub młot elektro-pneumatyczny do wykuwania bruzd w ścianach po uprzednim nacięciu dwóch rowków szlifierką kątową.

Najgorsze jest jednak to ze nie wiem którego z tych wymienionych narzędzi potrzebuje.

Wiem że temat był poruszany wiele razy ale nie ma tam odpowiedzi czy młoto-wiertarka w zupełności wystarczy do bruzdowania?

Kucie (ściany, stropy), bruzdowanie, podkuwanie w większości było by wykonywane w ceramice ale na beton B 15 tez nie raz się trafi. Bruzdy i przekłucia służyły by do instalacji hydraulicznych.

Obawiam się ze kupię zbyt mocny sprzęt i że w momencie wykuwania urobku z pomiędzy nacięć narzędzie będąc mocne a przez to szybkie będzie dla mnie tym samym mało precyzyjne, będzie po prostu "szalone"

Na oku mam takie narzędzia jak:

celma PRWg 3C

Graphite 58G876

Makita hm0870c

Z drugiej zaś strony mógłbym mieć 2 pieczenie na jednym ogniu i pokusić się o młoto-wiertarkę tylko czy da radę przekłuwać stropy , bo otwór to i fi 32 wywierci pomału. Ludziska i sprzedawcy twierdzą że sam młot w takich warunkach lepiej się sprawdzi i dłużej wytrzyma , jakkolwiek zainteresował mnie chociażby taki ale również inne których nie będę podawał bo zaraz burza słów który lepszy na forum powstanie:

Graphite 58G874 w roku 2012 otrzymał wyróżnienie spośród 47 innych maszyn

Wracając do tematu młotów elektro-pneumatycznych trochę boje się dbania o te wszystkie uszczelnienia pneumatyczne, czyli wszelkie gumki , oringi, oleje- nie wiem jak często będę musiał je wymieniać i czy są to elementy podatne na szybkie zużycie (tak wiem zależy to głównie od wartości sprzętu ) ale umówmy się że w porównaniu do udarów młoteczkowych i mechanicznych-czyli nie mających elementów sprężających powietrze po to aby wprowadzić w ruch dłuto, przebijak etc.

Trochę się rozpisałem ale wracając do tematu to czy młoto-wiertarka da radę , czy kupić sam młot a do wiercenia jakiś SDS plus, który i tak mam w garażu. Jaka waga takiej maszyny to "akurat" , ponieważ nie chciałbym przez pół dnia skupiać siły na "trzymaniu maszyny w poziomie" zamiast wykonywaniu nią przyjemnie pracy.

Za wszystkie odpowiedzi dziękuję i pozdrawiam użytkowników
    saskia
    Level 39  
    Te sprzęty ktore podałeś są za cieżkie.
    Do bruzd i wiercenia w ceglach i czasem w stropach wystarczy zwykły SDS, te z SDS max. już przez samą wagę wierteł i przecinaków są za cieżkie.
    Nie mówiac o sile uderzenia, bo pow. 7-8 J to możesz pół cegły wybić po przeciwnej stronie sciany.
    Najlepiej mi sie pracowało młotowiertarką AEG, 1100W, zwykły (10mm) SDS i z wymiennymi końcówkami wrzeciona.
    Z obecnych, dobre i poręczne sa Hillti.
    Przy takiej pracy ważniejsza jest jakość przecinaków i wierteł, a Hillti ma chyba najlepsze.

Jeśli chodzi o konserwację sprzetu, to najważniejsze jest zakładanie czystych końcówek (chwytów) wierteł i przecinaków do maszyny i co jakiś czas przepłukanie olejem wrzeciona-uchwytu.