Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stany nieustalone uC, opóźnienie załączenia tranzystora

Templarious 13 Sty 2015 15:03 12450 127
    Templarious
    Poziom 22  
    Sprawdzę i dam znać. Swoją drogą, jak ustrzeć się przed zwarciami akumulatora? Chce mieć pod kontrolą całe zasilanie z aku, włącz i włącz. W razie zwarcia wyłączam aku i tyle, a układ elektroniczny ma swoje zasilanie. Podobno nie można uzyc tutaj transoptora.
  • Relpol przekaźniki
    atom1477
    Poziom 43  
    Templarious napisał:
    Podobno nie można uzyc tutaj transoptora.

No "podobno".
    A dokładnie to możemy powiedzieć jak powiesz gdzie ten transoptor miał by być i co robić.
    Templarious
    Poziom 22  
    Zasilanie uc z baterii, transoptor zamiast BC847A, miałby sterować zamykaniem i otwieraniem obwodu zapalnika. W razie zwarcia i tak zamykam wtedy IRF3711 i rozłaczam zwarty obwód.
    atom1477
    Poziom 43  
    No to jak najbardziej można użyć transoptora. Tylko po co?
    Templarious
    Poziom 22  
    Jak uzywam aku do zasilania całego urządzenia to przy zwarciu styków po przepaleniu drutu, urządzenie staje i trzeba rozpinac manualnie klemy. Pozatym nie wspomne o o grzaniu się układu itp itd...
  • Relpol przekaźniki
    atom1477
    Poziom 43  
    Znaczy co staje?
    I co się grzeje?
    Co do rozłączania to transoptor nic Ci nie da, bo to jeden element. Musiał byś użyć osobnej diody i osobnego fototranzystora (i dwa niezależne źródła zasilania) żeby to dało się łatwo rozłączać.
    Chyba że Ci chodzi o usunięcie efektu "stawania" w celu uniknięcia rozłączania.
    W każdym razie jakoś normalne musisz to wyjaśnić.
    Templarious
    Poziom 22  
    Wlasnie chodzi o 2 zasilania + transoptor do sterowania załączaniem obwodu. Osobnej diody tzn ?

"urzadzenie staje", po prostu jak jest zwarcie to urządzenie sie wyłącza i grzeje się irf3711 bo zwarcie jest.
    atom1477
    Poziom 43  
    Osobna dioda LED IR + osobny fototranzystor.
    Transoptor to dioda LED i fototranzystor w jednej obudowie (czyli dioda i fototranzystor nie są wtedy osobne).
    Skoro po wyłączeniu urządzenia nadal się grzeje MOSFET to znaczy że urządzenie jest źle zrobione. Pewnie dlatego że masz tam negację tak jak na pierwszym schemacie (czyli domyślnie bez sterowania, MOSFET jest załączony). Transoptor zamiast tranzystora NPN, nic tutaj nie zmieni.
    Templarious
    Poziom 22  
    A kwestia otoczenia? nie będzie się to "załączać" pod wpływem światła z otoczenia ? Pozatym fototranzystor nie jest logicznie połączony w środku. Nie rozumiem potrzeby uzewnętrzniania i rozbijania jego elementów. Jest do odseparowanie galwaniczne.
    atom1477
    Poziom 43  
    Templarious napisał:
    a kwestia otoczenia? nie będzie się to "załączać" pod wpływem światła z otoczenia ?

No właśnie będzie, sam miałem pisać. Ale to już nieaktualne.

Templarious napisał:
    Pozatym fototranzystor nie jest logicznie połączony w środku. Nie rozumiem potrzeby uzewnętrzniania i rozbijania jego elementów. Jest do odseparowanie galwaniczne.

Myślałem że ma to służyć do rozłączania sterowania (mechanicznego). Dopiero się zczaiłem że nie.
    Jak ma to po prostu odizolować sterowanie od MOSFETa to oczywiście nie ma to sensu (osobna dioda i fototranzystor). Nie mniej jednak problem pozostanie. Usunąć trzeba źródło problemu a nie skutki.
    Procesor nie ma dobrego zasilania to się wiesza (to pewne jest to "stawanie").
    Trzeba dodać dobre filtrowanie napięcia zasilania procka (można się domyślać że go nie ma), dobry układ na pinie Reset, oraz zmienić układ sterowania MOSFETem żeby stanem domyślnym było wyłączenie a nie włączenie.
    Bez zobaczenia Twojego aktualnego schematu nic więcej nie można powiedzieć.
    Templarious
    Poziom 22  
    Ma dobre zasilanie... Inaczej. Na chłopski rozum.

Masz baterie 9V i żarówkę na 9v. Podłączasz i świeci, jak zawrzesz styki baterii, przestanie świecic. i tutaj jest myk, trzeba elektronicznie przerwać obwód, wykorzystując osobne zasilanie dla elektroniki i pozostawić 9v dla lampeczki.

----------------

schemat + działanie układu: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/D...nikow-rakietowych-ATmega8-by-Templarious.html
    atom1477
    Poziom 43  
    Templarious napisał:

No nie wygląda to źle (choć jeszcze mogłeś dać kondensator od pinu Reset do masy).
    Ale EMC to nie emisja :D

A co do tego:
    Templarious napisał:
    Ma dobre zasilanie... Inaczej. Na chłopski rozum.

Masz baterie 9V i żarówkę na 9v. Podłączasz i świeci, jak zawrzesz styki baterii, przestanie świecic. i tutaj jest myk, trzeba elektronicznie przerwać obwód, wykorzystując osobne zasilanie dla elektroniki i pozostawić 9v dla lampeczki.

to tutaj nie trzeba żadnego przerywacza dodatkowego. Przecież to nie bateria jest zwierana tylko tor wyjściowy. Czyli po drodze już jest MOSFET.
    Problem w takim razie w baterii. Ma za małą wydajność o prostu. I w sterowaniu MOSFETa, tzn. że domyślnie jest włączony.
    Po zwarciu napięcie siada, procek traci zasilanie i piny przechodzą w stan Hi-Z.
    No i tu się ujawnia domyślny stan MOSFETa, czyli włączony. A że napięcie zasilania już niskie to jest kiepsko włączony.
    I masz wszystko to co piszesz: zwiechę procka, zwarcie na wyjściu którego nie można wyłączyć (bo procek zwieszony), i niepełne otwarcie MOSFETa które powoduje jego grzanie.
    Templarious
    Poziom 22  
    A lekiem na to by było ?
    atom1477
    Poziom 43  
    atom1477 napisał:
    zmienić układ sterowania MOSFETem żeby stanem domyślnym było wyłączenie a nie włączenie
    Templarious
    Poziom 22  
    Zatem mam wybrać sobie inny mosfet? czy może dodać jeszcze jeden na logiczne 1, który będzie aktywował IRF3711 ?
    atom1477
    Poziom 43  
    MOSFET jest dobry. Nie trzeba go zmieniać. I nie trzeba też drugiego.
    Trzeba za to zmienić układ sterowania tym MOSFETem. Czyli dodać jeszcze jeden układ odwracania sygnału z tranzystorem NPN (może o to samo Ci chodziło z tym dodatkowym MOSFETem).
    Templarious
    Poziom 22  
    Obecnie jest własnie NPN, steruje się go logiczną 1, która defakto deaktywuje IRF3711. Wiec zeby owdrocic sygnał, potrzebuje PNP, np. bc327. Prosiłym ew. o kawałek schematu jeśli można.
    atom1477
    Poziom 43  
    Nie chodzi o to że potrzebujesz PNP. Choć i PNP można.
    Chodzi o to że potrzebujesz jeszcze jeden stopień.
    Zmiana w tym stopniu co masz tranzystora z NPN na PNP nic nie da.
    Musisz dodać jeszcze jedne stopień. Jak będzie on za tym pierwszym stopniem to może być albo na NPN albo na PNP. Jak przed to musi być NPN (pierwszy stopień musi być na NPN bo on dodatkowo konwertuje z 5V na 12V, drugi ma tylko odwrócić więc może być i na NPN i na PNP równie dobrze).
    Templarious
    Poziom 22  
    Miałem na myśli:

Stan obecny: bc847 + irf3711, sterowanie 0 jako włączone

Co mam na myśli: bc327 + bc847 + irf3711, sterowanie 1 jako właczone. Ew. jeszcze rezystor pull-up do masy pomiedzy uC a bc327

Mam rację ?
    atom1477
    Poziom 43  
    Templarious napisał:

Co mam na myśli: bc327 + bc847 + irf3711, sterowanie 1 jako właczone. Ew. jeszcze rezystor pull-up do masy pomiedzy uC a bc327

Nie, najpierw BC847 a potem BC327. Albo oba BC847.
    Pull-Down (jak do masy to Down :D) przy tym pierwszym oczywiście można dać.
    Templarious
    Poziom 22  
    Dwa BC847 nie dadzą rady... ni hu hu
    Musi być bc327 najpierw a potem bc847, ktoś potwierdzi ?

Mało spałem wiec moge się mylic.... ale no kurcze.. nie pasuje mi tutaj bc847 x2. dalej 0 wtedy bede włączać calość a tego chcemy uniknąć. 1 ma włącząć obecny bc847.

--------------------------------------------------------------
    o coś takiego chodzi ?

el2010tmp
    Poziom 25  
    Templarious napisał:
    Mało spałem

Bez wątpienia, patrząc na BC327 :)

Proponuję rozważyć sterowanie za pomocą pojedynczego N-mosfeta logic level + pull-down na bramce co już wcześniej było sugerowane.
    Templarious
    Poziom 22  
    Proszę o pomoc, nie jestem biegły w dobieraniu mosfetów i tranzystorów.. Elektronika Analogowa to nie moja działka aczkolwiek bardzo chciałbym poznać jej tajniki.
    el2010tmp
    Poziom 25  
    Np.: IRLML6344 + rezystor 1k pomiędzy bramkę a masę. Nic więcej.
    Templarious
    Poziom 22  
    IRFML6344 - czegoś takiego nie ma. Jest IRML6344, bynajmniej google nie znalazł ani TME.

Rozumiem, że tym mosfet'em załączam IRF3711S który z kolei otwiera tor. ?
    el2010tmp
    Poziom 25  
    Pomyłka już poprawiam IRLML6344

Coś takiego (bez diody). Jeśli potrzebujesz większego prądu >5A to znajdź inny model lub podłącz kilka równolegle (na jednym wyjściu).
    Templarious
    Poziom 22  
    Czyli ten mosfet ma być zamiast IRF3711 też ? Solenoid - drut oporowy ?
    el2010tmp
    Poziom 25  
    Templarious napisał:
    Czyli ten mosfet ma być zamiast IRF3711 też ? Solenoid - drut oporowy ?

Tak

Swoją drogą w tego typu urządzeniach stosuje się dodatkowe zabezpieczenie (zbrojenie detonatora). W Twoim przypadku powinno to wyglądać tak:

- załączenie urządzenia
    - ręczne załączenie za pomocą fizycznego przełącznika napięcia +12V (zbrojenie)
    - uruchomienie odliczania do detonacji.

To tak dla Twojego i innych bezpieczeństwa :)
    Templarious
    Poziom 22  
    Szukałem własnie jakiegoś "pstryczka" co uciągnie strzał z akumulatora... any ideas ? 12V, 20 A chociaż
    el2010tmp
    Poziom 25  
    Templarious napisał:
    any ideas ? 12V, 20 A chociaż

Przekaźnik załączający rozrusznik w skuterze, możesz go wysterować w zasadzie jakimkolwiek "pstryczkiem".
    Nie wiem po co aż tak duży prąd. Do odpalenia czegokolwiek wystarczy niewiele plus ewentualnie jakiś chemiczny pośrednik np. siarka z zapałek.