Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stany nieustalone uC, opóźnienie załączenia tranzystora

Templarious 14 Sty 2015 15:48 11649 127
  • Arrow Multisolution Day
  • #62 14 Sty 2015 17:23
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

IRF7455?

Wejdź np na irf.com, sekcja MOSFET, potem określ interesujące Cię wartości parametrów i dostaniesz listę modeli spełniających warunki.

• #63 14 Sty 2015 21:23
    Templarious
    Poziom 22  

Własnie teraz ogarniam, że muszę wybrać Mosfet Bipolarny ?

Wybrany nowy mosfet zamieni mi defakto zwieranie toru. Obecnie IRF3711 zwiera masę z +, a nowy mosfet bedzie zwierać odwrotnie tak ? + z minusem.

Lipa straszna bo musze całą płytkę od początku projetkować. Ludzie. Chce prostrze rozwiązanie w sterowaniu irf3711.

Proszę o pomoc w odwróceniu sterowania.. ale bez mocnej ingerencji w schemat :)

• #64 15 Sty 2015 10:16
    atom1477
    Poziom 43  

Ciężko Ci pomóc bo nie masz pojęcia o czym piszesz :D
    Przy IRF3711 miałeś załączanie za pomocą podania 0. Czyli domyślnie był włączony bo domyślanie jest 0 na wejściu.
    Więc Ci zaproponowałem żeby to zmienić. Ten jeden tranzystor NPN odwraca sygnał.
    No to chciałem żebyś dodał drugi. To sygnał się odwróci dwa razy. Czyli na koniec nie będzie odwrócony.
    A Ty nie wiadomo po co chciałeś ten pierwszy tranzystor zmienić na PNP. Odpowiednio połączony PNP nie odwróci sygnału, tylko po co wtedy drugi stopień który odwróci?
    Zresztą odpowiednio połączony NPN też nie odwraca sygnału.
    Ale nie może to być ani PNP ani NPN "odpowiednio włączony". Bo to "odpowiednio" jest nieodpowiednie dla jeszcze jednej funkcji: konwersji z 5 na 12V.
    I tu nie ma siły, pierwszy tranzystor musi być NPN bo tylko NPN może dokonać takiej konwersji (przy wspólnym "-" zasilania).
    Przy okazji odwraca sygnał, więc nie ma siły i musi być drugi stopień który odwróci drugi raz czyli przywróci polaryzację na taką jaka była na samym wejściu.
    Teraz jakiś pomysł z MOSFETem bipolarnym. No tego już nie będę komentował :D
    Tak więc musisz się przede wszystkim ogarnąć że tak powiem :D
    Poczytać o układach z tranzystorami bipolarnymi w konfiguracjach wspólnego emitera i wspólnego kolektora.
    Inaczej nawet podawanie Ci gotowców nic nie da, bo Ty będziesz dokonywał "edycji" tych gotowców i będą wychodził takie kwiatki jak ten ze sposobem włączenia tranzystora PNP na schemacie parę postów wyżej (nie tylko źle z powodu pełnionej funkcji (brak konwersji 5-12V i brak odwracania sygnału) ale źle w ogóle z powodu sposobu włączenia (emiter pomylony z kolektorem)).

• #66 15 Sty 2015 10:32
    atom1477
    Poziom 43  

EDIT. No widzę że trafiłeś :D
    Twoje wartości elementów od biedy też mogą być.

• Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #70 15 Sty 2015 11:53
    atom1477
    Poziom 43  

Tam są małe prądy. 10k wystarczy. Ale możesz dać mniejszy jak chcesz.
    I włącz BOD w procku żeby się resetował po zaniku napięcia zasilania (a wraz z tym puszczał piny IO).

• #72 15 Sty 2015 12:50
    atom1477
    Poziom 43  

Tak.
    Chyba czas przenieść ten temat do działu początkujący :D

• #75 17 Sty 2015 14:18
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Czy ja coś przeoczyłem? Bierzesz dowolny wysokprądowy MOSFET logic level, np. IRF7455, wyrzucasz R9, R11, R14 i oba BC847, łączysz bramkę z R26 i masz problem z głowy. R26 możesz zmienić na np. 1k.

Następnie wyrzucasz zbędne R32, R33, R17, C5, C6, C14 i z 10 innych elementów oraz dodajesz tranzystor do sterowania buzzerem.

• Pomocny post
    #77 17 Sty 2015 23:50
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Najpierw kwestia załączania:

Mosfet powinien być z kanałem typu N o jak najmniejszym współczynniku RDS.
    Następnie jego bramka przez rezystor powiedzmy 10k podciągnięty do masy, zaś z + łączyć powinien go np. miniaturowy mosfet z kanałem typu P (np. BSS84).
    Bramka mosfeta z kanałem P przez rezystor np. 100? połączona z wyjściem mikrokontrolera oraz drugim rezystorem (np. też 10k) podłącza bramkę mosfeta P do jego źródła.

W ten sposób uzyskasz układ którego stanem początkowym jest stan nieprzewodzenia. Dopiero po podaniu stanu niskiego na pin kontrolera cały układ się załącza.

Jeśli koniecznie chcesz układ wysterowywać plusem, to rezystor 100? zamiast do mikrokontrolera podłączasz do drenu mosfera małego z kanałem typu N (np. BSS123), jego źródło do masy z bramkę przez rezystor np. 100? do mikrokontrolera.

Druga sprawa, to mam uwagi odnośnie schematu, jest kilka nie najlepszych rozwiązań.
    1. Buzzer powinien być sterowany przez jakiś dodatkowy element, jaki tranzystor.
    2. Karygodny sposób eliminacja drgań styków w przyciskach, może to przysporzyć więcej problemów niż zalet. Rezystory podciągające są zbędne, mikrokontroler posiada wbudowane, ale największym błędem jest zwieranie naładowanych kondensatorów bezpośrednio do masy przez przyciski. Powoduje to przepływ krótkich lesz wysokich ładunków elektrycznych, które mogą spowodować zakłócenia w układach np. restartowanie czy blokowanie mikrokontrolera.
    W szeregu z przyciskiem powinien być jakiś rezystor ograniczający prąd, wtedy powstanie filtr dolnoprzepustowy RC który będzie eliminował drgania.

• #80 18 Sty 2015 12:18
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Templarious napisał:
    Rezystor ograniczajacy prąd dla enkodera (obrot lewo i prawo) nie działą, po prostu nie wykrywa go uC, że zmienia się stan jego wejść.

Jakie rezystory zastosowałeś i w jaki sposób je podłączyłeś (pokaż na schemacie)?

• #82 18 Sty 2015 13:32
    atom1477
    Poziom 43  

ADI-mistrzu napisał:
    Najpierw kwestia załączania:

Mosfet powinien być z kanałem typu N o jak najmniejszym współczynniku RDS.
    Następnie jego bramka przez rezystor powiedzmy 10k podciągnięty do masy, zaś z + łączyć powinien go np. miniaturowy mosfet z kanałem typu P (np. BSS84).
    Bramka mosfeta z kanałem P przez rezystor np. 100? połączona z wyjściem mikrokontrolera oraz drugim rezystorem (np. też 10k) podłącza bramkę mosfeta P do jego źródła.

W ten sposób uzyskasz układ którego stanem początkowym jest stan nieprzewodzenia. Dopiero po podaniu stanu niskiego na pin kontrolera cały układ się załącza.

Jeśli koniecznie chcesz układ wysterowywać plusem, to rezystor 100? zamiast do mikrokontrolera podłączasz do drenu mosfera małego z kanałem typu N (np. BSS123), jego źródło do masy z bramkę przez rezystor np. 100? do mikrokontrolera.

Przekombinowałeś. Układ z dodatkowym małym MOSFETem P nie ma żadnych zalet, a układ z małym MOSFETem zamienionym na typ N nie będzie działał.

Templarious napisał:
    Coś takiego. Dopiero jak uzyłem zamiast 330 R, 0 R (przelotówkę) to zadziałało..

Te rezystory są nie po tej stronie.
    Nie mniej jednak układ powinien działać.
    Układ z tranzystorem BC847 też. Coś źle podłączyłeś po prostu.

• #83 18 Sty 2015 13:39
    Templarious
    Poziom 22  

Wszystko sprawdzałem kilkukrotnie. Sprawdź sam ten układ i z BC847 (dałem bc547C, lepiej sie lutowało) oraz układ z impulsatorem. Żadne z tych nie działa.

Niby bajecznie prosta sprawa Panowie, a jakoś nikt nie umie pomóc mi w wykonaniu działającego schematu.. ;)
    =============================================================
    Wybrałem ten logic level MOSFET. http://www.tme.eu/pl/details/irfs3306pbf/tran...ory-z-kanalem-n-smd/international-rectifier/#

Ładunek bramki wynosi 85nC a RDSon jest na poziomie max. 4,3 mΩ. Co dobrać do niego, żeby go sterować ?

• #84 18 Sty 2015 14:45
    atom1477
    Poziom 43  

Templarious napisał:

Niby bajecznie prosta sprawa Panowie, a jakoś nikt nie umie pomóc mi w wykonaniu działającego schematu.. ;)

Umie. Przecież dostałeś działający schemat.
    To Ty nie umiesz na jego podstawie zrobić działającego układu.

Templarious napisał:

=============================================================
    Wybrałem ten logic level MOSFET. http://www.tme.eu/pl/details/irfs3306pbf/tran...ory-z-kanalem-n-smd/international-rectifier/#

Ładunek bramki wynosi 85nC a RDSon jest na poziomie max. 4,3 mΩ. Co dobrać do niego, żeby go sterować ?

Przede wszystkim powinieneś patrzeć na napięcie progowe (UGSth). Powinno być niskie (z 1V).
    Ten tranzystor co wybrałeś ma od 2 do 4V więc przy 3,3V dopiero się zacznie otwierać, o ile w ogóle (jak trafisz na egzemplarz co ma 4V).

• #86 18 Sty 2015 14:50
    atom1477
    Poziom 43  

Ja mam taki sam układ w wielu moich projektach i działa.
    Na początek nie podłączaj tego drucika. Tylko jakąś małą żarówkę. Albo nawet diodę LED z rezystorem. I włączając i wyłączając sygnał prockiem, mierz napięcia na kolektorach obu tranzystorów BC847. I zobaczymy wtedy w którym miejscu przestaje działać.
    A jak chcesz użyć tylko MOSFETa to dobry będzie np. IRLR2905.
    Bramkę ściągasz do masy rezystorem 10k, i jednocześnie łączysz ją bezpośrednio z pinem procka.

• #87 18 Sty 2015 14:58
    Templarious
    Poziom 22  

W moim nie działa, dlatego trzeba użyć czegoś innego. Wolałbym pisać merytorycznie nt. MOSFETA Logic level, który wybrałem i chciałbym go wysterować.

Czy będzieon pasować? Wg. mnie tak, ma małe RDSon, Vgs ma na poziomie maks 4V, a reszta też pasuje. Tylko ładunek brami 85nC nie wiem czy nie jest za duzy, dlatego zadałem pytanie.

PYTANIE: co zrobić, (jesli jest dobry) aby wysterować MOSFET który wybrałem? Sterowanie oczywiście logiczną "1", czyli podstawowy stan "0" nieprzewodzenie. Chciałbym rownież wyeliminować ten stan przejściowy podczas bootowania ATMegi 8.

Co do BOD level.. mam ustawione na 4V.

• #88 18 Sty 2015 15:08
    atom1477
    Poziom 43  

Templarious napisał:
    W moim nie działa, dlatego trzeba użyć czegoś innego. Wolałbym pisać merytorycznie nt. MOSFETA Logic level, który wybrałem i chciałbym go wysterować.

Czy będzieon pasować? Wg. mnie tak, ma małe RDSon, Vgs ma na poziomie maks 4V, a reszta też pasuje. Tylko ładunek brami 85nC nie wiem czy nie jest za duzy, dlatego zadałem pytanie.

PYTANIE: co zrobić, (jesli jest dobry) aby wysterować MOSFET który wybrałem? Sterowanie oczywiście logiczną "1", czyli podstawowy stan "0" nieprzewodzenie. Chciałbym rownież wyeliminować ten stan przejściowy podczas bootowania ATMegi 8.

Co do BOD level.. mam ustawione na 4V.

Nie będzie, bo to nie jest MOSFET Logic level :D
    Taki MOSFET to np. IRLR2905.
    Choć z charakterystyki widać że ten Twój może się mocniej otworzyć.
    Nie mniej jednak datasheet nic nie mówi o tym żeby to był MOSFET Logic level.
    Charakterystyka się zaczyna od 4,5V. nie wiadomo jak wygląda niżej. Poza tym to typowa charakterystyka czyli dla jakiegoś egzemplarza może być znacznie gorsza.
    No i będzie to zależało od temperatury. Lepiej wybrać jakiegoś co ma wprost napisane że jest Logic level.

• #89 18 Sty 2015 15:12
    Templarious
    Poziom 22  

Tez który wybrałem ma Vgs 4V, min 2. To jest LOGIC LEVEL. Mapisałem do moderatora zeby ogarnął sytuacje bo robi sie zwykła przepychanka, ten temat ma juz o 3 strony za dużo. Wszystko powinno sie zamknąć w kilku postach na 1 stronie.

Robie rzeczy, sprawdzam wasze pomysły, ale nie działają.

• #90 18 Sty 2015 15:19
    atom1477
    Poziom 43  

Nie rozumiesz co to jest MOSFET Logic Level. Otóż to taki który przy tych 4V będzie już mocno otwarty.
    Vgs(th) to nie jest napięcie pełnego otwarcia. Lecz napięcie początku otwierania gdzie płyną dopiero jakieś uA prądu.
    Żeby osiągnąć te kilka A które potrzebujesz to trzeba jeszcze z 1V. I się robi 5V i jest na styk.
    No to czekamy na decyzję moderatora.