Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ariston amd 129 - prawdopodobnie wymiana łożyska i ubijaka wyjmowanego bębna

hubert350 16 Maj 2014 12:12 6195 4
  • #1 16 Maj 2014 12:12
    hubert350
    Poziom 2  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1089111.html - Tutaj był podobny temat, ale ja nie jestem pewien czy to są łożyska. Fachowcy chcą za samą robociznę 200-300 zł (jak pytałem o zmianę łożyska). Wiem, ze na allegro takie łożysko kosztuje 15 zl + przesyłka. Jestem studentem i wynajmuje mieszkanie - pralka nie jest moja, ale od mojego używania to się stało.

Link do filmiku jak sprawa wygląda:

Zdjęcia są w załączniku.

No i jest problem, bo nie mogę odkręcić tej większej śruby (wg instrukcji to śruba m8x23 torx tefl),

Załatwiłem sobie takie narzędzia:
    ariston amd 129 - prawdopodobnie wymiana łożyska i ubijaka wyjmowanego bębna
    i gumowy młotek na wybicie łożyska (http://www.youtube.com/watch?v=k2nhwpKNfoc - tym filmikiem sie posiłkowałem - tez sobie takie drewienko załatwiłem, ale śruba nie chce kompletnie ruszyć), czytałem, ze niektórzy w mechanice próbują palnikiem nagrzewać, żeby tlenki żelaza puściły i nie było już tak spieczone, ale nie mam palnika, a zapalniczka za mało energii da. Nie wiem czy to przez to, ze nie ściągnąłem tych obciążników i śruba jest dociskana czy co.

Proszę o pomoc:
    1. Czy tylko przez łożyska pralka huczy tak, że moje urządzenie do pomiaru decybeli zatrzymuje się na 82 i nie chce dalej mierzyć, bo jest tak głośno, ze przekracza mi skale.

2. Jak odkręcić ta dużą śrubę?

3. Czy można pralkę kłaść w ten sposób, żeby wejście do bębna leżało na ziemi? wtedy odciążyło by ta śrubę trochę.

Pozdrawiam!

1 4
  • Pomocny post
    #2 16 Maj 2014 12:28
    zhudomel
    Specjalista AGD

1. Zamieść poprawnie załączniki, wg instrukcji na forum.
    2. Tak, jak na filmie.
    3. Można, pod warunkiem, że drzwi nie zostaną uszkodzone. Na śrubę to (ani nic innego) nie ma żadnego wpływu; jest wkręcona na kleju.

1
  • #3 16 Maj 2014 13:20
    hubert350
    Poziom 2  

Co do odpowiedzi nr 2, to nie jestem w stanie tego wykręcić takim sposobem jak na podanym filmiku. Nie wiem czy to wina mojego sprzętu, kleju czy po prostu nie mam na tyle siły żeby to tym odkręcić (chociaż wydaję mi się, że nawet jakby ruszyła się ta śruba przy takim obciążeniu, to prawdopodobnie poprzecinałbym sobie palce na obudowie pralki na skutek odrzutu)

0
  • #4 17 Maj 2014 02:33
    zhudomel
    Specjalista AGD

hubert350 napisał:
    czy to wina mojego sprzętu, kleju czy po prostu nie mam na tyle siły żeby to tym odkręcić
    - wszystko po trochu.
    hubert350 napisał:
    prawdopodobnie poprzecinałbym sobie palce na obudowie pralki na skutek odrzutu
    - możliwe, więc musisz uważać. Może weź kogoś do pomocy.

1
  • #5 17 Maj 2014 07:13
    mybox
    Poziom 2  

Ta śruba est przyklejona, ja zablokowałem możliwość obracania się bębna trzonkiem młotka i odkręcałem za pomocą "przedłużki". Podobny do tego z obrazka klucz torx połamałem, dopiero profesjonalny bit z grzechotką od sąsiada dał sobie radę z tą srubą. Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

A co do ustawienia pralki to całą wymianę łożysk przeprowadziłem bez jej przewracania - w pionie - tak było najwygodniej. Łożyska kupiłem w sklepie bo wyszło taniej niż z allegro doliczając koszty wysyłki. Pozdrawiam Dan.

0