Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Samsung - Czyszczenie sprężonym powietrzem.

emarti 16 Maj 2014 12:19 1440 5
  • #1 16 Maj 2014 12:19
    emarti
    Poziom 15  

Mam pytanie. Chciałbym przeczyścić sprężonym powietrzem kratkę wentylacyjną w laptopie. Czy mam dmuchać w poszczególne otwory w kratce wkładając rureczkę aż do oporu? Nie chcę czegoś schrzanić nigdy nie wykonywałem tej czynności. Dzięki za poradę.

0 5
  • #2 16 Maj 2014 12:27
    Pan Szyszka
    Poziom 31  

Nie tak czyści się układ chłodzenia. Wdmuchniesz tylko kurz w wentylator i możesz zablokować jego pracę. Powinno się rozebrać laptopa by dostać się do całego układu chłodzenia, wykręcić je, rozebrać na tyle na ile możliwe, wszystko dokładnie przeczyścić, wymienić pastę termoprzewodzącą oraz termopady i złożyć wszystko w całość.

0
  • #3 16 Maj 2014 15:37
    emarti
    Poziom 15  

Tylko że mam na laptopa jeszcze gwarancję do stycznia.

Skoro odradzasz czyszczenie przez sprężone powietrze to powiedz dlaczego tyle jest porad z tym związanych także na stronach elektronicznych a nawet widziałem to na stronie serwisu komputerowego.

0
  • #4 16 Maj 2014 15:48
    elessar87
    Poziom 33  

Nikt nie odradza sprężonego powietrza, ale czyszczenie przeprowadza się od wewnątrz. W drugą stronę nie odniesie to żadnego pozytywnego skutku. W niektórych modelach laptopów możliwy jest całkiem dobry dostęp do układu chłodzenia po zdemontowaniu jedynie spodniej klapki. Zaleca się jednak całkowity demontaż komputera celem wyczyszczenia.

Dlaczego chcesz go czyścić? Przegrzewa się mocno? Wrzuć screen z HWMonitor'a.

0
  • #5 16 Maj 2014 16:14
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Wszystko zależy w jakich warunkach był dotychczas użytkowany komputer.
    Jeżeli osadziły się wewnątrz kłębki sfilcowanej bawełny to dmuchać w kratkę nie wolno, bo zablokuje się wentylator. To jest poważny stan który wymaga rozkręcenia laptopa, wyczyszczenia układu chłodzenia i obowiązkowego nałożenia nowej pasty termoprzewodzącej.
    Jeśli osadził się tylko drobny kurz, to przy regularnym przedmuchiwaniu kratki radiatora nie rzadziej niż co miesiąc, to nic poważnego nie powinno się stać. Poza tym sami producenci laptopów tak zalecają, ale oczywiście gdy robi się to regularnie w niezbyt długich odstępach czasu (np. co dwa tygodnie).
    Co do obecnych laptopów, to trzeba zwrócić uwagę czy pod wentylatorem jest kratka wentylacyjna, czy jej nie ma (wentylator jest schowany wewnątrz laptopa). W tym drugim przypadku dmuchanie w radiator niewiele daje, bo kurz nadal magazynuje się w obudowie laptopa.

0
  • #6 16 Maj 2014 16:24
    emarti
    Poziom 15  

Ma już prawie 1,5 roku a poprzedni spaliłem właśnie ignorując czyszczenie przez cały okres użytkowania czyli 4 lata. Nie chcę doprowadzić obecnego do przedwczesnego upadku dlatego myślałem o przeczyszczeniu go. Nie mogę nic sam zrobić ani oddać go na serwis bo stracę gwarancję. Generalnie się nie przegrzewa ale zapobiegawczo czyszczenie byłoby wskazane po 1,5 roku. Zauważyłem jednak lekkie spowolnienie internetu, niektóre strony otwierają się dłużej niż to było jeszcze 2-3 tygodnie temu. Czasami korzystanie z samego komputera też potrafi być spowolnione. Może to przez przypadek który opisywałem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2810186.html#13575838 może coś tam jeszcze zostało. Ogólnie jednak jest w porządku z małym naciskiem na spowolnienie neta i samego komputera.

Laptop Samsung - Czyszczenie sprężonym powietrzem.

Cytat:

Poza tym sami producenci laptopów tak zalecają, ale oczywiście gdy robi się to regularnie w niezbyt długich odstępach czasu (np. co dwa tygodnie).

Nie rozumiem? Dlaczego decydując się na sprężone powietrze należy już potem zawsze wykonywać te czynności np. przez 2 tygodnie do miesiąca?

0