Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo y580 i dziwny symbol

16 Maj 2014 20:21 1731 10
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie

Ostatnimi czasy zabrałem się za wyczyszczenie laptopa firmy Lenovo o modelu y580. Po wyczyszczeniu efekt był taki jaki być powinien czyli temperatury spadły.
    Po odpaleniu pewnej gry(Batman: Arkham City) moim oczom ukazał się dziwny symbol w prawym dolnym rogu ekranu(w dodanym pliku rysunek symbolu).
    Zbagatelizowalem to i po prostu kontynuowałem zabawe z grą. Po około 2 h grania pokazał mi się bluescreen z jakimś błędem. Cos w laptopie lekko pstrykło i komputer sie właczył ponownie z tym, że nie wykrywając drugiej karty, czyli GTX 660m. używałem laptopa do konca dnia na karcie zintegrowanej INTEL 4000. Kolejnego dnia karta gtx się sama włączyła(nie mam pojęcia czemu). Od tamtej pory traktuje laptopa jak po zawale bo dosłownie nie wiem o co z nim chodzi. Ciekawe jest to, że wspomniany symbol jest widoczny w grach tylko gdy jest podłączony do monitora zewnętrznego.Przed chwilą włączyłem tą samą grę na laptopie bez monitora i nie zauwazylem symbolu.
    Warte wspomnienia jest to, że podczas czyszczenia wiatraczka ułamałem jedno ze skrzydełek(?) czy lotek(?) czy jak to sie tam nazywa.

P.S. Strzałki w symbolu są zwrócone w drugą stronę.
    Nie zamieściłem printscreena ponieważ, po jego zrobieniu na zdjęciu nie widać symbolu.

Proszę o pomoc, bo szukałem troszke po internecie, ale nie znalazłem nic co by mi pomogło.
  • Poziom 31  
    Znajdź w dzienniku zdarzeń datę BSOD'a i podaj to zdarzenie tutaj. Trzeba znaleźć powód błędu, po którym wyłączyła się karta graficzna.
  • Poziom 6  
    Nazwa dziennika:System
    Źródło: Microsoft-Windows-Kernel-Power
    Data: 2014-05-13 14:07:22
    Identyfikator zdarzenia:41
    Kategoria zadania:(63)
    Poziom: Krytyczne
    Słowa kluczowe:(2)
    Użytkownik: SYSTEM
    Komputer: xxx-Komputer
    Opis:
    System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Przyczyną tego błędu może być fakt, że system przestał odpowiadać, uległ awarii lub nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.
    Kod XML zdarzenia:
    <Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
    <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}" />
    <EventID>41</EventID>
    <Version>2</Version>
    <Level>1</Level>
    <Task>63</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8000000000000002</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2014-05-13T12:07:22.710409100Z" />
    <EventRecordID>26410</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>xxx-Komputer</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-18" />
    </System>
    <EventData>
    <Data Name="BugcheckCode">278</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter1">0xfffffa800c1a94e0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter2">0xfffff8800fa56e2c</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter3">0xffffffffc000009a</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter4">0x4</Data>
    <Data Name="SleepInProgress">false</Data>
    <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
    </EventData>
    </Event>

Jestem totalnym laikiem, także nie wiem czy chodzi o to, jeżeli nie to proszę o pouczenie.
  • Poziom 18  
    Wg mnie bsod dotyczy przyciecia sie karty graficznej ... system w pewnej chwili wykryl przyciecie ... przelaczyl na integre i ukazal bsod ... prawdopodobnie pyknela twoja karta Gtx 660m
  • Poziom 6  
    Pyknęła karta to chodzi Ci, że wydała taki dzwięk czy, że zostałą uszkodzona?
    Najbardziej interesuje mnie ten symbol podczas włączania gier.
    Jak wspominałem po zrobieniu printscreen'a nie widać symbolu.
    Tym razem zrobiłem foto.
    Raz jest taki symbol a raz przekreślony na czerwono.Miałem też sytuację, że wcale go nie było...
    To mnie martwi najbardziej bo nie potrafię tego zdiagnozować
  • Poziom 31  
    Jak włączasz gry to odpala się grafika dedykowana?
  • Poziom 6  
    W panelu sterowania Nvidia mogę sobie ustawić kartę domyślną i ustawiona jest zawsze gtx 660m, nie miałoby sensu ustawiać intela 4000 bo jej wydajność jest niemal żadna jak na dzisiejsze czasy.
  • Poziom 13  
    Skoro uszkodziłeś wentylator, to trzeba go wymienić. Opisz dokładnie w jaki sposób przeprowadziłeś konserwację układu chłodzenia?? Wymieniałeś pastę termoprzewodzącą oraz termopady??
    Podaj jak wyglądają temperatury GPU (gtx 660m) podczas obciążenia np. furmarkiem.
    Odczyt temperatur możesz dokonać za pomocą np. hwmonitora.
  • Poziom 6  
    Podczas czyszczenia skupiłem się na wyczyszczeniu wentylatora no i wtedy odłamał się jeden płatek od niego.Przeczyściłem także wyloty z dołu i te boczne. Nie wymieniałem żadnej pasty a o termopadach nigdy nie słyszałem nawet :D.

Po sprawdzeniu temperatur wynika iż temperatury w stresie to około 75-80 stopni. Z tym, że miałem takie odczyty przed tą awarią(BSOD). Teraz boję się włączać jakiejś gry bo nie wiem co oznacza ten symbol i nie chcę by mi się laptop zepsuł do reszty
  • Poziom 31  
    Wyłączenie mogło być spowodowane przegrzaniem się spowodowane złą pracą wiatraka i wyschniętą pastą bądź jej brakiem jak zdjąłeś wentylator.

Wymień wentylator, zakup w sklepie termopady bądź pastę i nałóż na elementy.

Jeżeli nie masz o tym pojęcia to albo na własną rękę możesz pooglądać filmy instruktażowe albo dać to zrobić komuś kto ma o tym pojęcie.
  • Poziom 6  
    Pewnie i tak uczynię, jednak dalej męczy mnie ten cholerny znaczek u dołu ekranu - czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć co on oznacza ?