Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik napięcia i natężenia zasilacza transformatorowego cb

16 Maj 2014 20:27 1092 6
 • Poziom 12  
  Witam, chciałbym wykonać plastikową skrzynkę z zabudowanymi miernikami wskazówkowymi od napięcia i natężenia prądu DC w zasilaczu transformatorowym cb radia. Czy takie poprowadzenie podłączenia jest poprawne? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

  Miernik napięcia i natężenia zasilacza transformatorowego cb
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 27  
  Nie, wskaźnik prądu pokaże tylko prąd płynący przez opornik R -2k. Amperomierz (prąd to duże I a nie J) powinien być podłączony szeregowo z odbiornikiem (CB) czyli odbiornik -CB, powinien być w miejscu opornika :). Ta bateria na rysunku to jest ten zasilacz ? Jeśli tak, to woltomierz (U) jest prawidłowo. Ważne są zakresy pomiarowe jakie chcesz mierzyć (ile wolt i ile amperów), bo do nich pasuje się (kupuje) woltomierz i amperomierz. No i oczywiście oba muszą być na prąd STAŁY.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 12  
  Tak, bateria jest plusem i minusem konektorów wychodzących z zasilacza. Czyli woltomierz jest okej, tylko jak teraz podłączyć cb w miejscu opornika? :D Czy tak jak na obrazku? Odpowiednio dobrałbym skalę amperomierza i woltomierza do potrzeb. Amperomierz musi posiadać bocznik? Przepraszam jeśli pytania są banalne.

  Miernik napięcia i natężenia zasilacza transformatorowego cb
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Każdy amperomierz działa na zasadzie pomiaru napięcia na boczniku, więc każdy go ma (powinien mieć). Rysunek w zasadzie jest OK natomiast (chyba zwyczajowo) ustroje pomiarowe włącza się PRZED urządzeniem (patrząc od plusa do minusa, tak więc amperomierz pomiędzy plusem a urządzeniem. Oczywiście zachować polaryzację urządzeń pomiarowych , plus do plusa - minus do minusa :)
 • Poziom 12  
  Dziękuję bardzo za pomoc w temacie :)
 • Moderator Samochody
  PPK napisał:
  ustroje pomiarowe włącza się PRZED urządzeniem
  Przy takim podłączeniu nie ma to kompletnie żadnego znaczenia, co innego gdyby masa zasilacza (przed miernikiem) miała być w jakiś sposób połączona z masą radia (np. gdyby to nie był zasilacz tylko instalacja w samochodzie).
 • Poziom 27  
  Oczywiście masz rację. Napisałem - zwyczajowo, bo w większości rozwiązań tak jest.