Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy migomat - uszkodzone diody dławika

16 Maj 2014 23:22 2877 8
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich . To moj pierwszy post takze jakbym cos pokrecil prosze o wyrozumialosc i uwagi . Zakupilem migomat jednofazowy 200 amperowy . Konstrukcja angielska starszego typu robiony na zamowienie . Naprawde niesamowita maszyna pozwala mi spawac z jednej fazy drutem 1.2 uzyskujac spaw naprawde dobrej jakosci z prawidlowym przetopem . Niechcialbym zebyscie mysleli ze jestem kolejnym zachwycajacym sie swoim sprzetem ale to naprawde solidne urzadzenie .
    Ale mam problem bo to nietypowa konstrukcja ( byc moze dlatego ma taka efektywnosc ) . Posiada czternasie zakresow spawania siedem z pokretla i kolejne siedem po przelaczeniu zakresu przelacznikiem . Trafo , mostek , i dwa wydaje mi sie dlawiki na ty samym rdzeniu jedna cewka nawinieta plaskownikiem a druga drutem okraglym . Ta cewka nawinieta drutem polaczona jest przez dwie diody w taki sposob : katody polaczone razem i wpiete w minus ( mase ) no i do kondesatorow a anody do wyjscia trafa ( rownolegle do mostka ) . I tu jest problem jedna z tych diod ulegla uszkodzeniu a na zadnej z nich nie mam zadnych oznaczen . czy macie jakies pomysly co to za diody i jaki powinien byc ich amperaz przy mostku 300amp ?

Chcialem dodac ze pzejzalem sporo schematow i takiego rozwiazania nigdzie nie znalazlem . takze bylbym bardzo wdzieczny za wszelkie wskazowki . jesli macie jakies pytania bardzo prosze .
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    A może narysuj kawałek schematu, bo z opisu ciężko sobie wyobrazić. Dodatkowo daj zdjęcie tych diod.
  • Poziom 9  
    Wstawię jutro wszystko o co zapytales.

A tak swoja droga ciekawe dlaczego nikt nie stosuje tego rozwiazania bo naprawde moc tego migomatu mnie zaskoczyla podczas pierwszego spawania a nigdzie nie moge znalezc takiego schematu .

Slowami bardziej przejzyscie przed tym jak wysle schemat i fotki podstawowa konstrukcja opiera sie na : trafo glowne z odczepami na pierwotnym do regulacji napiec , mostek na czterech diodach , dodatkowo dwie diody wpiete z wyjscia transformatora czyli napiecie zmienne wchodzace na mostek z trafa podlaczone do anody kazdej z nich a katody polaczone
    i podlaczone do minusa z mostka przez dlawik nawiniety na rdzeniu na ktorym nawiniete jest jeszzcze jedno uzwojenie polaczone z minusa mostka a pozniej jego wyjscie juz do zacisku masy . uffff ha ha nie dziwie sie ze trudno zrozumiec jak to czytam ... wysle jutro fotki .
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  

Bardzo przapraszam za pominiecie polaryzacji diod ale chyba wszyscy wiemy o co chodzi .

Jesli potrzebowalby ktos jakies dokladniejsze dane albo bardziej szczegolowy rysunek dla wlasnych potrzeb to sluze . mi zalezy tylko na ustaleniu typu diod z ktorych jedna jest uszkodzona i ich parametrow w sensie czy moge wstawic jakakolwiek prostownicza odpowiedniej mocy . a jesli tak to jakiej . dziekuje.
  • Poziom 17  
    Wygląda na to, że to rodzaj transduktora. Uzyskujesz w ten sposób zmienną indukcyjność dławika w zależności od napięcia na wyjściu transformatora. Dioda nie musi być taka duża jak w prostowniku. Myślę, że 30A w zupełności wystarczy, albo będzie grubo za dużo. Jeśli możesz, zmierz prąd w gałęzi ze sprawną diodą.
  • Poziom 9  
    Kolego spawalnik . Dziekuje za odpowiedz i podpowiedz . Tak moge zmierzyc mam narzedzia do maximum 500amperow takze nie ma problemu . Z tym ze obawiam sie ze dopoki tego nie uruchomie spowrotem w komplecie dwoch diod mierzenie natezenia na jednej niewiele nam da bo wydaje mi sie ze to caly uklad bedzie pracowal z maksymalnymi natezeniami tylko w przypadku obu diod sprawnych . Zakupilem juz najtansze diody 70 amper kazda na 1200 volt - akurat te mialem najtaniej dostepne takze zaraz jak przyjda zaloze je i powoli zwiekszajac napiecie no i prad podczas spawania bede obserwowal co sie dzieje i jakie wartosci wychodza . Ma to sens co mowisz ... nie jest to zwykly dlawik jak dla mnie . Wydaje mi sie ze to dzieki temu rozwiazaniu ta spawarka ma tak rewelacyjne parametry spawania . zrobie zdjecie obudowy i systemu wentylacji to wrzuce je tutaj bo to tez cos ciekawego . Siedem wentylatorow dwa 15 cm na radiatory diod na mostku dwa na te dwie diody i jeden od spodu na dlawik 15 cm plus do tego 20 cm wysokowydajny na glowny transformator . Wszystko to w obudowie aluminiowej z pomiarami natezenia i napiecia na wyjsciu oraz taks samo napiecia i natezenia na zasilaniu . jedyny problem to to ze ta maszynka wuymaga dobrego zasilania . zabezpieczenie wewnatrz urzadzenia 32 amp . Ludzie ktorzy naprawde sie znaja niedowierzali jak drutem 1.2 z jednej fazy mozna tak przetapiac material .Transformator nawiniety plaskownikami miedzianymi z trzema czy czterema rodzajami izolacji ( nie pamietam juz klasy ale jedna z najwyzszych ) Plus do tego elektroniczne sterowanie tymi wentylatorami gdzie kazdy lelement - nawet trafa maja czujniki temperatury . Dlatego zalezy mi zeby naprawic ja uzywajac wlasciwych elementow bo jest tego warta i dziekuje za wszystkie podpowiedzi . A tak na marginesie to ze uszkodzilem te diody to chyba moj blad bo dotknalem drutem podczas spawania czegos czego nie powinienem dotykac :-)

A tak dodtakowo calkiem to wydaje mi sie ze ten rodzaj dlawika czy transduktora jak to fachowo nazwales to tak naprawde serce tej spawarki ktora deje jej tak dobre parametry , tak mysle bo bez niego tez mozna spawac ale moc spada o polowe . Tak czy inaczej wszystkich zapraszam do wypowiedzi nawet jesli nie macie pewnosci . Lepiej popytac niz cos uszkodzic lub przegrzac bo szkoda by bylo .

Troszke zdjec obiecanych

1.

kilka kolejnych
  • Poziom 9  
    Ta kratka z tylu to wlot powietrza do duzego wentylatora chlodzacego glowne trafo

Chyba troche za bardzo zachwalam tego sprzeta bo wszyscy cicho siedza ha ha ha
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    Te diody to nie więcej jak 50A 200V, zwykłe prostownicze.
    Układ to faktycznie jak ktoś wyżej napisał:
    spawalnik napisał:
    to rodzaj transduktora. Uzyskujesz w ten sposób zmienną indukcyjność dławika w zależności od napięcia na wyjściu transformatora.

Najprościej mówiąc i wszystko w temacie.

Popracuj nad pisownią!
  • Poziom 9  
    Migomat uruchomiony . Nawet ma mniejsza temperature teraz na radiatorze tych diod .
    Dziekuje bardzo koledzy za pomoc . Jutro wysle jeszcze tylko probki spawow ...

I bardzo przepraszam za pisownie ale dwanascie lat juz po polsku nie pisalem ...