Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CC 704 Kat i wyciek płynu chłodzącego - prosze o pomc

scss 14 Apr 2005 13:11 8271 13
    scss
    Level 17  
    Cześć!

Wiem,że to forum elektro, a nie mechano, ale szukam szukam i nie nic nie znalazłem do tej pory w necie, więc zdecydowałem się wrzucić posta na elektrode z prośbą o pomoc/porade do włascicieli Cieniasów. Ok to do rzeczy:
    Wczoraj trochę przygazowałem swojego cienkiego, na odcinku jakiśch 20 km do prędkości około 120 km/h. Po tym "zabiegu" z silnika kapie mi płyn chłodniczy (paraflu). I tu cały problem bo za cholere nie mogę namierzyć skąd leci :-( Mokra plama widoczna jest w okolicach zaworu trójdrożnego (tak bardziej w stronę cewki), aczkowiek sam zawór jest suchy, uszczelka pod mnim także, wszystkie poaski zaciskowe w porządku... i tu moje pytanie: czy ktoś się z tym w swoim cc spotkał? Co mogę jeszcze sprawdzić? Może ktoś mnie naprowadzi co znów się rozleciało w moim taborecie :-(... A moze to termostat nie wytrzymał, jak myślicie.

Dzięki za porady i pomoc.
    Pozdrawiam G.
    noel79
    Level 21  
    witam .sprawdz dokladnie chlodnice bo lubia sie rozszczelniac na poczatku nic nie widac ale po jakims czasie plyn ucieka coraz bardziej , wina tych wycieków spowodowana jest uszkodzonym korkiem wlewu płynu chlodniczego bo jest najprawdopodobniej zapchany, nie odpowietrza ukladu przy wyzszych cisnieniach .Ja miałem podobna usterke po wymianie korka i przejechaniu okolo 20 tys wszystko jest w porzadku
    scss
    Level 17  
    hej!

Dzięi za odzew.
    Wymienię korek na nowy, ale jakiś rok temu wymieniałem cały zbiorniczek, gdzyż stary mi pękł na pół :-( , także myślę, ze to chyba nie wina korka, ale dla wszystkiego sprawdzę.
    A chłodnica jest ok, spradzwałem ją dokładnie nigdzie nie puszcza, takze na złączkach, opaskach, itp.

Jak wymienię korek dam znać jakie są objawy.

Dzięki
    Pozdrawiam G.
    noel79
    Level 21  
    ja tez nie podejzewalem chlodnicy ale po demontarzu okazalo sie ze przy wyzszym cisnienu zaczyna puszczac
    rito
    Level 14  
    zobacz także czy silnik nie jest mokry bo jeśli tak mogła ci siąśc uszczelka pod głowicą
    M@tti
    Level 15  
    A nie śmierdzi Ci płynem w środku? Mnie się rozszczelniała nagrzewnica i tam mi płyn znikał.
    scss
    Level 17  
    rito wrote:
    zobacz także czy silnik nie jest mokry bo jeśli tak mogła ci siąśc uszczelka pod głowicą

No i tego się właśnie obawiam :-( , a nie wiem jak sprawdzić uszczelke pod głowica...
    Płyn "sączy się" gdzieś w okolicach zaworu trójdrożnego, tak jakby pod cewką ( z tym, w okolicach 3 śrub mocujących zawór jest suchuteńko) to tak jakby przciekał przez scinkę silnika(?) i tak sobie płynie po karterze silnika i sobie kapie na glebę.... Co dziwne zawsze po odkręceniu korka do odpowietrzania (tego na rurce wystającej z lewego błotnika) wylatuje mi powietrze :-o , niezaleznie czy silnik zimy czy nagrzany. Tak samo jak odkręcam korek od zbiorniczka zawsze zasysa powietrze.Czy tak powinno byc? Jutro nabedę nowy korek od zbiornika i zobacze co będzie.

A przed chwilą sprawdzałem i ... chyba przestało kapac.Szok!Tylko dlaczego?I kiedy znów zacznie? A dziś tylko odkręciłem korek w zbiorniczku doloałem płynu i przejechałem jakięs 3-4km. Nic nie rozumiem...
    gabik001
    Level 37  
    Jak to sie mowi w jezyku mechanikow "samo zaszlo"... :D :D
    Miejsce wycieku pod wplywem dzialania temteratury "zaszlo" osadem z plynu chlodniczego (ktory wysechl) i w ten sposob usterka sie naprawila. Oczywiscie doraznie... Proponowalbym sprawdzic opaski zaciskowe (jeszcze raz nie zaszkodzi) w ukladzie chlodzacym oraz stan wezy. Z tego co piszesz nie mozna wykluczyc pekniecia bloku (co prawda rzadko spotykane ale zdarzyc sie moze - niektorzy pewnie powiedza "bzdura").
    I ten blotnik co z niego rurka wystaje to jest prawy (chyba ze u Ciebie jest na odwrot).
    Dolej plynu do pelna, zapal samochod jak jest zimny i dobrze odpowietrz. Pozniej przegazuj go i znowu odpowietrz juz jak jest cieply (uwazaj na plyn bo goracy). Poczekaj az sie wentylator zalaczy (przy ok 90 - 100 C) zeby sie upewnic prawidlowego odpowietrzenia.
    Pozdrawiam
    noel79
    Level 21  
    jak by padla uszczelka to by wzrastala szybciej rosla tem , przewodu ukladu chlodzenia gumowe by robily sie mometalnie twarde na wolnych obrotach i sprawdz olej bo jak plyn dostanie sie do oleju to robi sie mleko
    tadeuszgr
    Level 18  
    Stawiam na nieszczelność gdzieś na połączeniach bo płyn przy" uszczelce pod glowicą" nie wydostaje się z reguły na zewnątrz.

Jeśli chodzi o wykluczenie termostatu to sprawa jest prosta:jeśli rośnie temperatura po nagrzaniu silnika nadmiernie,włącza się wentylator w krótkim czasie to można go podejrzewać.Wystarczy dotknąć przewodów -jeśli górny jest gorący a dolny(od chłodnicy) zimny to zablokowanyjest termostat.

Opisana jazda nie jest niczym niezwykłym -ja z taką prędkością jadę niekiedy 50 km na autostradzie i nic się nie dzieje.
    andrzej 7773
    Level 11  
    jeżeli jest to 700 tka to na dole w tzw misce olejowej jest mały kwadratowy otwór w tym miejscu jest wewnątrz pompa płynu chłodzącego jeżeli z otworka kapie to znaczy że poleciał uszczelniacz pompy a co do samouszczelnienia to w takie rzeczy bym raczej nie wierzył prawdopodobnie jak odkręcisz korek wlewu na troche to znowu poleci
    scss
    Level 17  
    Hej!
    Sorki,że się tak długo nie odzywałem.
    Więc tak, wymieniłem nowy korek i tak przejechałem już z 50 km i nic płynu w ogóle nie ubywa, nic nie leci...

andrzej 7773 ->
    Niestey to nie z tego otworka o którym piszesz kapie/kapało, tylko z góry silnika.Po otwarciu maski jak jest zawór 3drożny gdzies w jaego okolicach...

tadeuszgr ->
    Termostat sprawdzałem na samym początku, to nie on. Wąż gumowy łączący chłodnicę jest gorący i na górze i na dole, a jak dłużej pojeżdzę po mieście (i np stoje długo na światłach) to włącza się wentylator chłodnicy, popracuje i się wyłącza, takze myślę, ze jest ok.

noel79 ->
    Olej jest ok. Nie ma majonezu.Ale doczytałem się że przy uszkodzeniu uszelki pod głowicą płyn chłodzący niekoniecznie musi iść do oleju, moze także być wyrzucany na zewnątrz (pociśnienie)

gabik001 ->
    Blok racaej jest cały - oglądałem dokładnie na kanale samochodowym i nic nie zauważyłem.

Dopóki nie leci to jest ok, ale takze nie wierzę w samonaprawienia , a tymbardziej w CC...
    I tak się zastanawiam co mogę jeszcze sprawdzić zanim odstawię auto do warsztatu i strzeli mi to ostro po kieszeni....
    Dzięki za porady i pomoc.
    Pozdrawiam G.
    kazzel
    Level 11  
    Miałem podobny przypadek w moim CC. Płyn wydostawał się przy nakrętce z kopułką mocującą kolektor wydechowy do kadłuba silnika. U mnie była skorodowana i dziurawa kopułka, (u Ciebie może być też luźna) a ta nakrętka musi być szczelna i dobrze dokręcona, bo zaślepia też układ chłodzenia. Znajdziesz ją właśnie tuż pod zaworem trójdrożnym - nad rurą wydechową. Druga jest bliżej zderzaka - nad 2-gą rurą.
    scss
    Level 17  
    Czesc!

Dzięki za odpowiedź. U mnie niestety jednak peknięty był przewód (od spodu-skubaniec) zaraz przy tym plastikowym rozgałęzieniu, tym co przechodzi pod mocawniem cewki wn. Musiałem wymienić cały przewód na nowy i teraz jest ok! Nic nie leci i nie ubuwa, a jak grzeje teraz :-D

Dzięi za pomoc. Pozdrawiam G