Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtynkowa instalacja RTV oraz TPSA pomocy !!!!

juzik 14 Kwi 2005 13:16 4567 9
  • #1 14 Kwi 2005 13:16
    juzik
    Poziom 10  

WITAM

Wykańczam właśnie moje nowe mieszkanie instalacja elektryczna jest już położona zostało mi położenie pozostałych kabli głownie chodzi mi instalację RTV żeby w każdym pokoju miec miejsce w ścianie do podłączenia anteny telewizyjnej ewentualnie SAT. W poniedziałek wchodzą tynkarze a ja nie zacząłem nawet jeszcze proszę pilnie o wyjaśnienie jak położyć kabel RTV i SAT jakie są łączniki w jakich odległościach od instalacji elektrycznej 220V czy są jakies ważne zasady kładzenia tych kabli może ktoś zna jakąś stronkę na której jest to opisane, a także jak to później podłączyć w gniazdkach. Oraz to samo odnośnie Anteny Satelitarnej bo słyszałem że przy RTV to jeszcze jest spokojnie ale przy SAT trzeba stosować jakieś łączniki specjalne wzmacniacze itp...

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i czekam pilnie na info ewentualnie mój e-mail: kjuzikk(malpa)poczta.onet.pl

pozdrawiam
    Krzysiek

• #2 14 Kwi 2005 13:24
    rtv.service
    Poziom 28  

...w poniedzialek? no to masz pszechlapane. Takie prace za zwyczaj tszeba zaczoncz od projektu, a nie od forum! Osobiszczie uwarzam, rze wszystkie kable muszo wychodzicz z jednego punktu, tam, gdzie szie znajdujo wzmacniacze i splitery, co do odlegloszczi od kabli szieczi, polskich wymagan nieznam i niewiem czy so jakiesz normy.

• Pomocny post
    #3 14 Kwi 2005 14:22
    kaz69
    Poziom 27  

Normy znają projektanci i życzą sobie słono za wiedzę.Jeżeli nie zaczołeś[,] to masz niezły orzech do zgryzienia.Jak kolega napisał[:] wszystkie kable muszą schodzić się w jednym miejscu.Kable antenowe i telefoniczne można położyć we wspólnej rórce peszel.Sygnał z telefonu nie będzie zakłócał odbioru TV[,] ponieważ jest dobrze ekranowany (nie żałuj pieniędzy na kabel do TV).Nie puszczaj kabli przy instalacji alarmowej lub bramek GSM.Reszta to fizyczna robota.

• #4 15 Kwi 2005 09:01
    juzik
    Poziom 10  

Więc tak dzięki za info. Proszę mi tylko powiedziec czy na 100% mogę kłaść kabel TPSA i kabel RTV blisko siebie czy aby na pewno nie będę miał żadnych zakłóceń ?? A co z kablem sieciowym do komputera RJ45 czy tez może leżeć blisko pozostałych ??

Byłem wczoraj u naszego wioskowego elektronika RTV :) i powiedział mi on że najlepiej łączyć starym sposobem i równolegle tj. z jednego miejsca z rozgałęźnika z anteny głównej pociągnąć osobny kabel do każdego pokoju i tam bez żadnych specjalnych gniazdek RTV (gdyż mocno tłumią sygnał) najlepiej wystawić z pod tynku kabel z zakończoną końcówką do telewizora. Oczywiście ja majsterkowicz żeby to ładnie wyglądało będę musiał dorobić jakieś łądne gniazdko.

Powiedzcie mi czym mam rację bo od dzisiejszego popołudnia zaczynam :) samo położenie kabli powinno zając mi nie więcej niż 4-5godzin

• #5 15 Kwi 2005 09:32
    rtv.service
    Poziom 28  

Powiedz, jerzeli dobrze zrozumialem, dostalesz porade, po realizacii ktorej, scziany bendzesz mial jagby z wystajoncami ogonami ?!! A co jerzeli zabraknie Czi telewizorow (?) zastawisz kabel kwiatkiem, czy zaplonczesz warkoczyk ? Moim zdaniem kabel muszi szie konczycz wtyczko, a tlumienie pozostaw wzmacniaczowi ! Kabel od satelity i anteny tv mogo iszcz obok, ja u sziebie te kable polorzylem obok kabli szieczi, zaklucen niema, kabel telefonu wogule bym niepszewodzil do wszystkich pokoi, ja napszyklad urzywam Siemens Gigaset i jurz zapomnialem gdzie mam centralke, no morze tylko dla internetu, co do kabla szieczi komputerowej, nic niemoge powiedziecz, tez urzywam szieczi bezpszewodowej.

• #6 15 Kwi 2005 09:43
    bullo
    Poziom 12  

szczerze mowiąc nigdy nie waliłem kabla rtv pod tynk......zawsze wykorzystuje do tego listwe wykonczeniową przy podłodze......nie widac...łatwo sie kładzie...no i zmienic też nie problem....co do zakłóceń to nie bedzie problemów..w koncu kabeleki oba są ekranowane...więc jak nie reaguja na zakłócenia z powietrza to i na siebie też nie będą....co do mocowań to twój lokalny majster ma racje....od puchy do wyjscia ...bez zadnych złączek....

• #7 15 Kwi 2005 10:30
    Andrzej Maciejewski
    Poziom 20  

Nie zapomnij o jakości kabla.
    Aktualnie większość jest z folią aluminiową (zpewniajacą 100% ekranowania) plus oplot .
    oploty bywaja "chude" ( kilka drucików) i "grube"- kilkanaście drucików.
    Osobiście preferuję te drugie.
    Grubsze kable mniej tłumią szczególnie ważne przy wysokiech kanałach UHF.
    Gniazdko jest konieczne żeby dobrze rozdzielić sygnał radia i TV ,
    Gniazdka są w dwóch wykonaniach przelotowe i końcowe, rozumiem, że masz instlację gwiaździstą więc stosujesz końcowe.

Sporo wiadomości schematów , konfiguracji możesz znaleść na stronie "dipola"
    http://www.dipol.com.pl/

• #8 15 Kwi 2005 13:11
    juzik
    Poziom 10  

no i jak widze sa dwie szkoły jedni mówią że ma być gniazdko inni że nie ma być gniazdka oczywiście nie zostawię kabla wiszącego tylko zmajsterkuję jakieś takie gniazdko bez całego modułu który jest w oryginalnych gniazdkach który podobno tłumi sygnał i lepiej jest bez niego. Na pewno nie chcę anteny radiowej chcę sam kabel TV więc także uważam że gniazka z modułem są mi niepotrzebne zwłaszcza że kosztują 30zł :)

• #9 15 Kwi 2005 15:37
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

juzik napisał:
    no i jak widze sa dwie szkoły jedni mówią że ma być gniazdko inni że nie ma być gniazdka oczywiście nie zostawię kabla wiszącego tylko zmajsterkuję jakieś takie gniazdko bez całego modułu który jest w oryginalnych gniazdkach który podobno tłumi sygnał i lepiej jest bez niego. Na pewno nie chcę anteny radiowej chcę sam kabel TV więc także uważam że gniazka z modułem są mi niepotrzebne zwłaszcza że kosztują 30zł :)

nieee, szkoła jest jedna - tylko ludzie często brednie mówią ;)

nie wyobrażam sobie w dzisiejszych czasach, robić instalacje antenową na domku i nie załozyć gniazdka - to tak jak zamiast baterii wyprowadzić wąż ze ściany :)

gniazdka końcowe tłumią do 2,5 dB( w zależności od producenta, np.:Legrand 10dB) i nie pełni roli tylko rozg R/TV - ale także "zamyka" sieć w celu zachowania poprawnej impedancji.

cała reszta ok - kładłem przewody już wielokrotnie - prądowe, telefoniczne, antenowe, alarmowe, komputerowe blisko siebie - (często jest niewykonalne znalezienia innego miejsca dla przewodów) i nie ma żadnych problemów

piszesz, że chcesz ewentualnie satke w każdym z gniazdek - w takim układzie musisz zastosować multiswitch ,
    jeżeli chcesz tylko mieć w tych gniazdkach tv naziemną, a satke w głównym pokoju - to pomyśl o przewodzie zwrotnym - między głównym pokojem a miejscem gdzie sprowadzisz wszystkie przewody - będziesz mógł wtedy np włączyć kanał Eurosport i oglądać go w innym pokoju niż głównym
    nie zapomnij także o gniazdku 230V - czy do zasilacza anteny, multiswitcha albo wzmacniacza

pozdrawiam
    pozdrawiam

• #10 15 Kwi 2005 15:50
    kaz69
    Poziom 27  

co do alarmówki,to miałem przykry przypadek gdzie został położony kabel telefoniczny obok alarmowego.Na czułym telefonie maiałem buczenie.to była zabawa.Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME